Skupština Srbije, po svoj prilici, neće stići da do petka usvoji izmene zakona kojim je predviđeno da se drugi strani jezik ocenjuje brojčano i da ocena ulazi u prosek. Po važećem zakonu, ovaj predmet se ocenjuje opisno.
"Još letos smo upozoravali da može doći do ovoga i da se mora voditi računa o različitim školskim kalendarima. Sada će se dogoditi da Srbije bude jedina zemlje u kojoj se u jednom delu države neki predmet na polugodištu ocenjuje drugačije nego na kraju školske godine", komentariše Stevan Jurić, član Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Predlog izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja dobio je nedavno zeleno svetlo skupštinskog Odbora za obrazovanje, ali će izmene biti na snazi tek kada ih usvoji parlament i budu objavljene u Službenom glasniku. Kada će sednica skupštine biti zakazana i sa kojim dnevnim redom, još se ne zna.
Jasmina Pastonjicki, predsednica Aktiva direktora osnovnih škola Novog Sada, kaže za Danas da škole nisu dobile obaveštenje o zaključivanju ocena i da čekaju dopis Školske uprave Novi Sad. U Školskoj upravi navode da očekuju uputstvo Ministarstva prosvete, a iz ministarstva nisu odgovorili na pitanje ovog lista.
Podsetimo, Ministarstvo prosvete je u septembru obavestilo škole da se očekuju promene u ocenjivanju drugog stranog jezika. Nastavnicima je sugerisano da petacima u prvom polugodištu vode dvostruku evidenciju i da đake ocenjuju i brojčano i opisno, jer će "na taj način biti spremni za očekivanu promenu načina ocenjivanja". To je značilo da nastavnici u dnevnik unose opisne ocene, a u svoje sveske brojčane koje će prepisati u dnevnik kada izmene zakona stupe na snagu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
@Aki
Ђорђе
Inspektor Višekruna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar