Vojvođanska banka (odnedavno punopravna članica OTP Grupe, nakon što ju je kupila OTP) ponudila je najprihvatljiviju ponudu - najnižu efektivnu kamatnu stopu (do tri odsto) za dugoročni kredit od ukupno šest godina, sa grejs periodom od godinu dana. Na javni poziv Pokrajinske vlade stigle su tri ponude, ali iz obaveštenja o ishodu javnog poziva nije poznato koje su preostale dve ponude koje su stigle.
Otplata se realizuje u narednih šest godina, sa grejs periodom od godinu dana, a zaduživanje je u evrima. Kredit se otplaćuje u 10 šestomesečnih rata sa jednakim iznosom glavnice duga.
Kredit će se povlačiti u tranšama, u skladu sa potrebama kupovine opreme.
Pokrajini je novac, kako je 021
pisao, prevashodno potreban za nabavke u zdravstvu - medicinske i nemedicinske opreme poput magnetnih rezonanci, skenera, angiosala, ultrazvučnih i RTG aparata i drugih potreba za koje nema dovoljno novca u pokrajinskom budžetu.
Pokrajina se i prošle godine zadužila milijardu dinara za kapitalne rashode u zdravstvu, a do kraja 2018. godine je iz ovog zaduženja povučeno blizu 400 miliona dinara. Preostali novac biće povučen do sredine ove godine, ali je mišljenje nadležnih u Pokrajini da ta suma nije ni blizu dovoljna za kupovinu najsavremenije, a skupe medicinske i nemedicinske opreme. Zbog toga je sekretarijat za zdravstvo tražio dodatnih milijardu dinara.
Javni dug APV 31. decembra 2018. godine bio je 5,9 milijardi dinara na ime glavnice, dok projektovana kamata, prema ugovorenoj stopi, iznosi 267 miliona dinara.
Sednicu Skupštine Vojvodine na kojoj se razmatralo ovo zaduženje, bojkotovao je deo opozicije, u skladu sa "Sporazumom sa narodom". Detalje o ovome čitajte u
odvojenom tekstu.
Komentari 6
Samosvojnik
Kaćanka
@Vasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar