Deset ptica otrovano na njivi kod Novog Orahova, među njima i strogo zaštićena vrsta

Na njivi u ataru sela Novo Orahovo u opštini Bačka Topola pronađene su dve jedinke strogo zaštićene vrste eje močvarice i nekoliko jedinki gačca i domaćeg goluba.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je 21. maja prijavilo ovaj slučaj. Vanredni inspekcijski nadzor 22. maja na ovoj njivi obavila je Pokrajinska inspekcija zaštite životne sredine, uz stručnu podršku Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i poljočuvarske službe i bačkotopolske policije, kao i nadležna Fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
 
Tokom uviđaja pronađeno je ukupno deset leševa ptica: dve jedinke eje močvarice, koja je strogo zaštićena vrsta, četiri jedinke gačca i jedna svraka, koje su zaštićene vrste, te tri jedinke domaćeg goluba. 
 
"Upečatljiv prizor su bili mrtvi gačci okruženi razbacanim semenjem na nekoliko lokacija na njivi zasejanoj kukuruzom, kao i sveže i uočljive rupe u tlu i iskopani ponici kukuruza, bez semena", saopštavaju iz Društva za zaštitu ptica.
 
Korisnik tri parcele na kojima su zatečeni leševi, I. K. iz Novog Orahova, izjavio je tokom nadzora da je sejao kupljeno i deklarisano seme kukuruza, te da nije učinio nikakvu nepropisnu radnju. Ipak, iz Društva navode da zgrčenost prstiju svih uginulih životinja ukazuje na veliku mogućnost intoksikacije i posledičnog uginjavanja, što će, u slučaju leševa strogo zaštićene vrste eje močvarice, biti utvrđeno tokom toksikološke analize koja sledi u Naučnom institutu za veterinarstvo "Novi Sad". Uzorci ponika, posejanog i rasutog semena takođe će biti poslati na analizu radi utvrđivanja materije kojom su tretirani.
 
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, koji partnerski rade na projektu zaštite ptica grabljivica "PannonEagle", ističu da su posebno zabrinjavajuće informacije da se u okolini Bačke Topole i Novog Orahova radi trovanja nepoželjih životinja "po njivama razbacuje mešavina cink-fosfida i karbofurana".
 
"Reč je o jednom zabranjenom sredstvu (karbofuran, Furadan), te jednom sredstvu koje se ne može koristiti na njivama, osim ako se pod posebno strogim uslovima i okolnostima ne zakopava u rupe glodara", kaže Marko Tucakov iz Pokrajinskig zavoda za zaštitu prirode. 
 
"Zato apelujemo da se odmah prestane sa ovakvom pogubnom, zabranjenom i kažnjivom aktivnošću, te da se ovakvi slučajevi bez odlaganja prijave policiji i našoj instituciji, jer je reč o krivičnom delu protiv životne sredine", kaže Tucakov.
 
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pokazuju da je u poslednjih 20 godina širom Srbije zabeleženo 250 slučajeva trovanja divljih ptica. Trovanje je bilo uzrok stradanja gotovo 2.100 jedinki raznih vrsta ptica, od čega je pronađeno 220 mišara, 98 orlova belorepana, 16 beloglavih supova i 24 ždrala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Maja

    24.05.2019 08:57
    @imre
    Zvanično možda jeste zabranjen, ali ga ipak ima u prodaji.
  • Napredno

    24.05.2019 08:24
    Nije to ništa.
    Ako pobiju preko 1000 ili 3000 sitnih ptica za italijanske restorane i budu uhvaćeni na granici,
    šta je za nas da pobijemo recimo 10 orlova ili bilo kakvih zaštićenih vrsta?
    Šta zna krkan šta je ptica?
    To je njemu kokoška.
    Možemo mi i 30 par za dan!
    Samo jako?
  • kuzze

    23.05.2019 23:48
    o čemu pričamo?
    A što se moj komentar ne objavljuje?
    Loša mi internet konekcija ili mama Živana?
    samo sam pojasnio da vlasnik njive ima račun od prodavca, prodavac fakturu od dobavljača, pa ako još ima i treći u lancu neki uvoznik, on ima dozvolu.
    šta je problem?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina