Nekadašnji subotički gigant propao posle 134 godine postojanja
Kako prenose Večernje novosti, reč je o fabrici koju su još 1885. godine osnovali Rafael Hartman i Vilhelm Konen i koja je još 1925. godine na londonsko tržište isporučivala 140.000 ćurki.
Nakon Drugog svetskog rata i nacionalizacije, fabrika je dobila novo ime u slavu Dana Republike, a s protokom vremena uspela je da postane jedna od najvećih fabrika mesne industrije nove države.
Bivša radnica te fabrike Marija Novakov navodi da je u februaru 1984. godine fabrika imala proizvodnju od 3.500 tona mesa, od čega 2.000 tona za izvoz na američko i englesko tržište, u Sovjetski Savez, Izrael i Grčku.
Prema njenim rečima, problemi su počeli početkom devedesetih godina i raspadom zemlje jer je proizvodnja projektovana za 1.500 svinja i 200 junadi smanjena na deset odsto kapaciteta.
Prvi stečajni postupak pokrenut je 1998. godine kada je svih 2.500 radnika dobilo otkaz.
Uprsko tome, posle 2000. godine ponovo je pokušano sa revitalizacijom fabrike ali su se dugovi gomilali i u maju 2009. godine je ponovo proglašen stečaj.
Prodaja fabrike nekoliko puta nije uspela da bi 2016. godine bile prodate mašine i oprema jednom austrijskom preduzeću za trgovinu sekundarnim sirovinama.
Godinu dana kasnije, prodat je i fabrički kompleks kao i farma, silosi i obradivo zemljište.
Tako dobijena sredstva uglavnom su otišla na namirivanje dugova za porez i gradsko građevinsko zemljište, dok radnici nisu dobili ništa pa mnogo ne mogu da povežu staž i odu u penziju, navode Novosti.
Komentari 44
dijasporac
To gore je konkretno bilo na drzavnom nivou ali neke firme su poput 29.novembra imale rast i tih '80-tih, proizvodile i izvozile, radili su se gradjevinski radovi po Iraku, Libiji, Peruu. No i te firme su bile opterecene prevelikim brojem zaposlenih, po naredjenju partijskih vlasti (poznato vam i danas?) su primani nepotrebni radnici kao neka vrsta socijalnog ventila. Tako je 29.novembar dogurao do 3000 zaposlenih i gle, 1992 kad je doslo do sankcija, kad je startovala hiperinflacija je odjednom pao na 10% proizvodnje i prodaje od pre 2-3 godine. Naravno da je u par sledecih godina totalno propao. Olupina od te firme je tek danas definitivno potopljena, dobro se i toliko drzala.
/
e bas treba naglasavati kada je poceo sunovrat privrede
90-ih su ti giganti vestacki spasavani, prinudni godisnji odmori, sindikatske tange frange polutke i sokovi, cg primorje
zato se danas jp spasavaju juznoafrickim novcem
samo je trebalo podvuci crtu i progutati zabu
ne moze se stalno prebacivati krivica na milenijum
@dijasporac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar