Ideja je da se ovi gradovi povežu plovnim putem, ali i da se ljubiteljima nautike omogući da rekom dođu na najznačajnije turističke manifestacije u gradovima pored Tise.
Dušan Petrović već četrdeset godina ima čamac na Tisi, za koji uz godišnju registraciju plaća i 360 dinara za mesto uz obalu, kojih na ovom delu Tise više nema slobodnih. Ako bi neko od gostiju, nautičara želeo da pristane i provede neki dan u Bečeju ne bi imao gde da smesti čamac.
"
Jedino tamo na onom prostoru tamo, gde su očistili to, ali to na kratko. Ne može dugo da se ostane. Samo na kratko, dva-tri sata, četiri", kaže Petrović za
RTS.
Da bi rešili problem u Bečeju grade marinu dugu 84 metra. Bečej će tako biti stanica na Tiskom putu, kojim se uzvodno do Čongrada može obići deset gradova.
"Projektovani kapacitet marine je četrdeset plovila u isto vreme. Naravno da mogu da pristanu i veći brodovi, ali onda može samo jedan ili dva", objašnjava Nemanja Karapandžić iz Turističke organizacije Bečej.
U varošici Alđe u Mađarskoj, već su izgradili marinu sličnu onoj koju treba da dobije Bečej.
"Tokom sezone u priobalju rade kiosci, otvaraju se smeštajni kapaciteti, a ribolovci su dobili mesto za smeštaj čamaca, pa se organizuju ribolovačka takmičenja. Mi možemo da primamo i brodove do 16 i po metara dužine", kaže Ištvan Fuzeši iz opštine Alđe.
Evropska unija je za marine u Čongradu, Alđeu i Bečeju izdvojila 500.000 evra. Radovi u Bečeju kasne, jer je u periodu kada su bili predviđeni Tisa bila visoka, pa je umesto na marini rađeno na uklanjanju mulja sa mesta gradnje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Bečejka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar