Njima je, kako nezvanično saznaje Danas iz izvora u ovom kolektivu, rečeno da su narušili radnu disciplinu i prekršili kodeks ponašanja kod poslodavca, zbog čega im sleduje suspenzija od tri meseca, tokom koje imaju pravo na jednu četvrtinu zarade, što iznosi oko 10.000 dinara mesečno.
Inače, zbog najavljenog protesta kompaniju je u petak posetio regionalni menadžer Drakslmaiera za Jugoistočnu Evropu, nakon čega je predstavnik reprezentativnog sindikata preneo zaposlenima da će svako ko narušava radnu atmosferu morati da nadoknadi štetu.
Kako
Danas prenosi, zaposleni su pozvani na razgovore "da bi se pronašlo održivo rešenje u interesu zaposlenih i organizacije". Nezvanično se može čuti da je razlog nezadovoljstvu radna atmosfera, želja za povećanjem zarada i obračun svih radnih sati bez umanjivanja. Ipak, niko od zaposlenih nije spreman da javno govori o problemima.
Za razliku od njih, menadžment fabrike u saopštenju za javnost navodi da je prosečna zarada zaposlenih u proizvodnji u "Draxlmaier Automotive" veća od prosečne zarade u Zrenjaninu i podseća da je još prošlog meseca kompanija najavila da će plate u proizvodnji od decembra biti povećane za 13,29 odsto.
"Još uvek nismo dobili posebne žalbe i zahteve zaposlenih. U ovom trenutku prikupljamo informacije. Sledeće nedelje ćemo organizovati okrugle stolove i razgovore sa predstavnicima naših zaposlenih. Otvoreni smo za konstruktivan dijalog", rekao je Michael Wagner, generalni direktor Draxlmaier Group Srbija.
Kako navode, klijenti kompanije nisu primetno pogođeni i isporuke kupcu su osigurane.
"Kompanija želi da podnese predloge predstavnicima zaposlenih o načinu na koji poslovi u regionu mogu biti dugoročno obezbeđeni i želi sa zaposlenima da se dogovori o konkurentnim strukturama i merama. Glavni prioritet je dugoročno obezbediti budućnost lokacije u Zrenjaninu", izjavio je Michael Wagner, generalni direktor Draxlmaier Group Srbija.
Zrenjaninski socijalni forum oglasio se saopštenjem, povodom ovog slučaja i zahteva od menadžmenta "Drekslmajera" da odmah prekine sa proganjanjem radnika i ukine suspenzije.
"Pozivamo sve sugrađanke i sugrađane da se solidarišu sa radnicama i radnicima Drekslmajera koji rade u izuzetno teškim uslovima i nisu adekvatno plaćeni. Brutalni neoliberalni kapitalizam u kome postoji drastična eksploatacija radne snage nije ekonomski model koji može obezbediti koliko toliko pristojan život našim ljudima. Strane kompanije od naše države dobijaju ogromne subvencije i mogućnost da neograničeno izrabljuju radnu snagu. Sa takvom praksom mora se hitno prestati. Naša država treba da štiti slobode i prava naših ljudi, a ne globlanog kapitala", navodi Zrenjaninski socijalni forum.
Predsedništvo Udruženih sindikata Srbije "Sloga" saopštilo je da će sindikat u duhu radničke i sindikalne solidarnosti potpuno besplatno pružiti svu pravnu pomoć suspendovanim radnicima zrenjaninskog "Drekslmajera", zbog učešća u nedavnom protestu koji je od strane poslodavca označen kao povreda radne discipline.
"Suštinsko pitanje je na osnovu kojih kriterijuma i parametara se došlo do imena radnika koji su suspendovani, kada je obustava rada u toj kompaniji bila stihijska, spontana i većinska, ali istovremeno neorganizovana od strane većinskog i reprezentativnog sindikata, što je sramota, jer taj sindikat ima više od trećine zaposlenih u članstvu i može da zakaže štrajk u skladu sa zakonom. Smatramo da je vreme "prinudnog rada i popisivanja ljudi" odavno prošlo u nekim drugim vremenima i pozivamo menadžment nemačke kompanije da povuče suspenzije i vrati radnike u pogone, a državu i njene institucije da štite radnike i brane Ustav Srbije, koji garantuje dostojanstvo svojih građana", navode u tom sindikatu.
Kompanija "Drekslmajer" najveći je poslodavac u Zrenjaninu, trenutno zapošljava 5.800 radnika i ta brojka varira, u zavisnosti od obima posla, ali i činjenice da postoji velika fluktuacija radnika. Fabrika se bavi proizvodnjom delova za nemačku automobilsku industriju. U njoj su aktivna tri sindikata, Industrijski sindikat koji je reprezentativan i broji preko 2.000 članova, a pored njega deluju Samostalni sindikat metalaca i odnedavno Sindikat "Sloga".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
bivsi radnik
Lenka
Pero
eh, da je 40 soma...a u stvari 36 soma, bato...
Plata je bila na početku 47.000 dinara, da bi ubrzo spustili na 36.000!!! ZAŠTO?!?!
Jel sendvič sa šunkom!?
pozz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar