Sudsko ročište od kog se očekivao zaključak priče, odloženo je za februar 2020, a u Bečeju se nadaju da će u budžetu sačuvati blizu 44 miliona dinara.
Poklon iz Nemačke premostio je Tisu u Adi još 2010, ali mu i danas na prilazu stoje znakovi upozorenja. Njegova priča počinje mnogo ranije i kilometrima dalje. Grad Filshofen poklonio ga je Novom Sadu, ali je most bio prekratak za Dunav, pa je 2002. u Bečeju dočekan uz šampanjac. Danas bi tako rado dočekali presudu koja ih oslobađa duga za transport mosta.
"
Suština je u tome da opština Bečej smatra i to hoće da dokaže na sudu, da ne treba da plati ništa. Taj most je prebačen u opštinu Ada i ako neko treba da snosi troškove, to je onda opština Ada", kazao je za
N1 predsednik opštine Bečej
Dragan Tošić.
Iste godine kada je u Adi most svečano otvoren, na adrese u Bečeju i Novom Bečeju stigla je tužba Pokrajine, i to zbog 18 miliona dinara prebačenih iz državnog budžeta za transport mosta. Ta cifra narasla je u međuvremenu na 63 miliona, a Privredni apelacioni sud presudio je da moraju da plate. Novi Bečej je svoj, manji deo duga, isplatio, a Bečej pokrenuo reviziju.
"Četiri godine imamo da platimo tih 40 i nešto miliona, pet smo, čini mi se platili, i onda je Vrhovni kasacioni sud poništio presudu Privrednog apelacionog suda i sad je sve ponovo na početku i mi smo prestali sa plaćanjem", kaže za N1 Kristina Demitar Filipčev, novinarka "Bečejskog mozaika".
Tako sada u budžetu, koji prolazi kroz treći rebalans, imaju suficit od pet miliona dinara, ali još ne i razrešenu situaciju.
A zašto je most uopšte završio u Adi?
Zbog sporosti administracije i negativnog odnosa građana prema ideji administrativnog spajanja dva Bečeja, kaže nekadašnji čelnik opštine Bečej Zoran Stojšin. Njegov stav je od početka bio da novac neće vraćati, jer je država ta koja gradi mostove.
"Mi smo izgubili bitku sa tom negativnom kampanjom na izborima 2004. i onda je na moje zaprepašćenje, moram da kažem, u Novom Bečeju na skupštini doneta odluka da se oni odriču poklona", navodi Stojšin.
Ubrzo su sličnu odluku doneli i u Bečeju, pa je most našao novi dom. Sa opštinama Ada i Čoka potpisan je protokol o namerama i one su se obavezale da će preuzeti troškove, ali to nikada nisu uradile.
"I one brane svoju poziciju. I svi hoće, ako tako mogu da kažem, da uštede novac za svoju opštinu", ocenio je Tošić.
Iako kaže, ima razumevanja, Bečej je ipak pokrenuo sudski spor protiv Ade, gde o mostu više ne žele da se izjašnjavaju.
Poklon iz Nemačke prosleđen je opštinama Ada i Čoka još 2004. Krajem 2010. svečano je otvoren, ali su bile potrebne još godine nakon toga da bi on bio stavljen u funkciju. U međuvremenu je podneto više tužbi, pokrenuto više sudskih postupaka, pa ni danas krajem 2019. nije jasno koliko će ovaj poklon koštati opštine u Vojvodini, niti koja će ga na kraju konkretno platiti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
dragan perković
Lala
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar