Izgradnju CPPOV je sa više od 20 miliona evra finansirala EU kako bi se zaštitio Veliki bački kanal (VBK) i njegovi pobočni kraci, od kojih je jednim prošlog meseca doplovio industrijski otpad do kanala u Srbobranu i Bečeju i napravio nezapamćen pomor ribe.
Optimalno funkcionisanje CPPOV uslov je da počne čišćenje kanala kroz Vrbas, koji je, prema izveštaju Norveškog instituta za istraživanje voda, najcrnja ekološka tačka Evrope. Na filtere CPPOV, međutim, trenutno stiže svega 7.000 kubnih metara otpadnih voda, što je 24 odsto kapaciteta postrojenja.
"
Za rad CPPOV do kraja 2019. po 10 miliona dinara obezbeđeno je iz opštinskih budžeta Vrbasa i Kule, a cilj je da se što pre utvrdi naknada koju bi korisnici plaćali za prečišćavanje otpadnih voda. U sistem naplate bila bi uključena javna komunalna preduzeća, kroz obračun svojih komunalnih usluga", kaže za
"Novosti" Ranko Mitrović, v. d. direktora JP "Prečistač Vrbas - Kula", međuopštinskog preduzeća, prvog takvog u Srbiji, formiranog za upravljanje CPPOV.
Mitrović ističe da je u CPPOV počela proizvodnja biogasa iz taloga koji se izdvaja iz otpadnih voda. Kako objašnjava, korišćenje biogasa štedi fiksne troškove CPPOV i time snižava cenu prečišćavanja, čiji bi varijabilni deo takođe mogao da bude umanjen, ali samo kad bi se povećao broj korisnika.
Predviđeno je da CPPOV preuzima otpadne vode sa kanalizacionih mreža u svim naseljima u vrbaskoj i iz Kule i Crvenke u kulskoj opštini. U Vrbasu, Kuli i Crvenki mreže su skoro završene, ali još mnoga domaćinstva nisu priključena, iako imaju prilike za to. Preostalo je da se kanalizacija izgradi u svih pet sela u vrbaskoj opštini, za šta se očekuje pomoć Republike i Pokrajine.
Održivost rada CPPOV najviše bi se osigurala kad bi se na centralni prečistač priključili veliki industrijski pogoni, poput "Karneksa", "Vitala" i "Medele" u Vrbasu ili "Jafe" i Šećerane u Crvenki. Mitrović kaže da u ovim fabrikama čekaju da se utvrdi cena prečišćavanja kako bi procenili da li im se isplati da otpadne vode usmeravaju ka CPPOV.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
bora
kanalizaciju ako nije doneta novi na snazi je stari.Ovo je laz politicara koji su
korumpirani i lokalnih samouprava koje stavljaju novac ispred zdravlja svojih
sugradjana.Lokalnim samoupravama odgovara da dobijaju novac od zagadjivaca
i to ogroman novac u Vrbsu je to nekoliko stotina hiljada evra.Nema sta da cekaju
zagadjivaci sta njima odgovara gde da ispustaju otpadne vode DRZAVA JE BITNA
i bitno je sta ona kaze a ona cuti jer joj odgovara zagadjenje.Da znate u YU su
bili strozi standardi za otpadne vode nego u EU,druga je stvar sto se to nikada
nije postovalo.Veliki problem u Vojvodini a i u celoj Srbiji je sto prehambena
ind. kao tehnicku vodu moze da koristi samo drugu kategoriju vodev to vazi i za
navodnjavanje u poljoprivredi.
Bor Boranin
Osoba M
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar