Prošle godine je samo u Kliničkom centru Vojvodine obavljeno više od 3.400 pregleda dece i adolescenata s mentalnim poremećajima.
Dijagnostikom i zbrinjavanjem dece s mentalnim poremećajima bavi se izuzetno malo psihijatara u Vojvodini - svega šestoro specijalista, dok za zbrinjavanje maloletnika s mentalnim poremećajima postoji samo jedno bolničko odeljenje sa 13 kreveta.
Ovo su samo neki od zabrinjujućih podataka koji su doveli do namere da se ove godine u Vojvodini usvoji i sprovodi program ranog prepoznavanja i smanjenja broja mentalnih poremećaja razvojnog doba.
Kako se navodi u odluci koja reguliše ovaj poseban program u oblasti zdravlja u Vojvodini, mentalni poremećaji dečjeg doba kasno se prepoznaju, zbog čega je potrebno prevashodno edukovati zdravstvene radnike da iste prepoznaju na vreme. Neke vrlo jasno vidljive psihičke poremećaje lako je prepoznati, ali su problem postepena i blaga napredovanja mentalnih oboljenja kod dece i mladih, a koji ostavljaju ogromne posledice u kasnijem životu i onemogućavaju da osoba živi normalan i zdrav život.
Pokrajina je osmislila i napisala ovaj program u vidu šestomesečne obuke zdravstvenih radnika u domovima zdravlja po Vojvodini, a konkretno u Titelu, Baču, Pećincima, Malom Iđošu, Žitištu i Novoj Crnji. Ove obuke držaće specijalisti psihologije iz Kliničkog centra Vojvodine, a projekat obuhvata i formiranje regionalnih timova za ranu dijagnostiku i tretman psihijatrijskih poremećaja kod mladih u okviru zdravstvenih ustanova u Vojvodini.
Za realizaciju svih aktivnosti izdvaja se 1,1 milion dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Pera
High ISO
Stanoje Zoranovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar