Za ovaj projekat, koji se planira već nekoliko godina, nacrt plana izradio je novosadski "Urbanizam", navodi portal eKapija.
Cilj je, kako je navedeno u dokumentaciji koja je na javnom uvidu do 14. februara, da se utvrdi lokacija i definišu pravila uređenja i građenja međunarodnog putničkog pristaništa otvorenog za međunarodni saobraćaj, ali i da se obogati i bolje pozicionira turistička ponuda Beočina.
"Zahvaljujući povoljnom turističko-geografskom položaju, geomorfološkim i klimatskim prilikama, Dunavu, kao i dobroj saobraćajnoj povezanosti sa Novim Sadom i ostalim naseljima u okruženju, Banoštor je izuzetno atraktivan za turističke posete i može da bude ciljno mesto za jednodnevne izlete i višednevni boravak turista", navodi se u Nacrtu plana i dodaje da je materijalna baza za razvoj turizma dosta oskudna i da nema posebno izgrađenih smeštajnih objekata.
Planom je obuhvaćen deo građevinskog područja naselja Banoštor i deo akvatorije reke Dunav, na ukupnoj površini od 5,79 hektara, a lokacija budućeg pristaništa je u neposrednoj blizini centra naselja, sa njegove istočne strane.
Pristanište je koncipirano kao pristanišni plato širine 42 metra i dužine od 143,5 metra, sa kosom obaloutvrdom.
Na kopnenom delu gradiće se saobraćajno-manipulativni plato (pristupna saobraćajnica i manipulativne površine pristanišnog platoa), parking za autobuse i putničke automobile i saobraćajni priključak na državni put II reda, a na vodenom delu ponton i silazna rampa do pontona.
Na pristanišnom platou predviđeno je uređenje površine na kojoj će se držati kontejneri ili kante za smeće, a planiran je i pristanišni objekat namenjen povremenom boravku carinske službe, policije i nadležnih inspekcijskih službi (prilikom pristajanja brodova i boravka putnika), boravku pomoćnog osoblja pristaništa (čuvara, službe održavanja i slično), kao i pratećim sadržajima pristaništa namenjenih putnicima.
Kako je navedeno u Nacrtu plana, očekuje se da će u ciljnoj 2030. godini u novom pristaništu biti realizovano oko 207 pristajanja brodova i to 124 broda iz međunarodnog saobraćaja i 83 broda iz unutrašnjeg saobraćaja.
"Ukoliko se posmatra da sezona za ovo pristanište može da traje od 1. aprila do 30. septembra (183 dana), onda se u novom pristaništu može očekivati da do 2025. godine prosečno dnevno budu dva plovila u tri dana, a nakon toga jedno plovilo prosečno dnevno", dodaje se u dokumentu.
Kada je reč o proceni broja budućih putnika koji bi koristili kapacitete novog pristaništa Banoštor, radi stvaranja slike o tome navedeno je da su brodovi u međunarodnom saobraćaju razvrstani na kruzere sa prosečno 130 putnika i brodove iz ponude regionalnog turizma sa prosečno 100 putnika, brodovi u unutrašnjem saobraćaju razvrstani su na brodove linijskog/tematskog turizma i brodove vinskih tura sa prosečno 65 putnika.
S obzirom da naselje Banoštor ima dugu vinogradarsku tradiciju i poseduje očuvane prerađivačke i skladišne kapacitete za proizvodnju i čuvanje vina, Nacrtom plana predviđena je i izgradnja sadržaja koji bi obogatili vinsku turističku ponudu kraja.
Predviđena je rekonstrukcija i prenamena objekta Rimokatoličke crkve koji se više ne koristi za prvobitnu namenu, u multifunkcionalni kulturni centar u kom bi se održavale degustacije lokalnih proizvoda i proučavale vinske kulture, kao i koncerti i izložbe, u cilju razvoja i promocije turizma i kulture. U kompleksu Rimokatoličke crkve, izvan crkvene porte, predviđena je izgradnja objekta u kome bi se našli dopunski sadržaji budućeg multifunkcionalnog kulturnog centra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
banoštarac
Šerif Ćega
Tamo treba međunarodni aerodrom da se napravi pa da turisti iz celog sveta mogu da dođu na Banoštorske dane grožđa!
Taj cirkus treba videti, a bogami i doživeti...
Svaka, ali svaka ta manifestacija ne prođe bez tuče pijanih "turista"...
Glasam za INTARNATIONAL AIRPORT BANOSTOR!
jEEEEEEE.......
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar