Kako se navodi na sajtu grada, po uzoru na više evropskih zemalja, u kojima je postavljen veći broj takvih obeležja, u Zrenjaninu će "Kamen spoticanja" biti posvećen jevrejskim porodicama Elek, Ekštajn, Kunstler, Djarfaš i Ivanji i nalaziće se na pet lokacija u gradu, a kojima su živele te porodice.
Inicijativu za podizanje spomen-obeležja podnela je Jevrejska opština Zrenjanin, a saglasnost je dalo i Ministarstvo kulture i informisanja.
"Kamen spoticanja" je autorsko delo Nemca Gintera Demniga koji se postavlja na pločnik ulice i na kom je naznačeno da je na toj lokaciji živela žrtva nacizma i navedeno njeno ime i prezime.
Demnigova ideja personalizacije kamenova spoticanja bila je da se žrtvama Holokausta, koje su u koncentracionim logorima bile degradirane i svedene na običan broj, vrati identitet.
Postavljanje na pločnike ima za cilj da se prolaznici, saginjanjem i čitanjem imena i teksta na kamenu, simbolično poklone žrtvama nacističkog terora.
Petrovgradski - zrenjaninski Jevreji doživeli su pogrom u prvoj ratnoj godini, kada je samo u jednom danu, 18. avgusta 1941. godine, nestala gotovo celokupna tadašnja jevrejska populacija Zrenjanina.
Više od 1.200 Jevreja tog dana sprovedeno je do obala Begeja i podeljeno u dve grupe, a potom su šlepovima, Begejom, odvedeni u Beograd i zatvoreni u "Topovske šupe" i logor "Sajmište", odakle su vođeni na streljanje u Jajince i na ledinu pored sela Jabuka, nadomak Pančeva.
Komentari 3
novosadjan
Piško
Boba NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar