Ovu titulu dodeljuje Asocijacija najboljih nastavnika bivše Jugoslavije. Prosvetni radnici, njih oko 400 iz republika bivše SFRJ, okupili su se prvi put u Skoplju, zatim u Budvi i Beogradu, prenose
Večernje novosti.
Nastavnicu Stankić, kako je ocenio žiri, krase entuzijazam, kreativnost, moć inspiracije i motivacije đaka... Ispunila je ukupno više od 25 kriterijuma.
"Vremena se menjaju, to je normalno, a sa njima i odnos prema radu i sticanju znanja. Čini se da je danas sve teže naći nekog ko je spreman da sedne i zagreje stolicu. Sve je postalo instant varijanta. Naša deca su posledica svega što se dešava u našem društvu. To znači da morate da imate kratke obuke i virtuelne načine objašnjavanja kojima ćete im približiti gradivo. Nastavnici treba da budu korak ispred svojih đaka, dovoljno domišljati, mudri da im priskočimo u pomoć i pokažemo da sve što je valjano i dugotrajno čovek mora da nauči ulažući trud i vreme", kaže Milanka Stankić.
Kako ističe, rutina ne postoji u radu sa ljudima, naročito ne sa decom.
"Predavači bi trebalo da imaju mnogo više veštine, da znaju šta im je činiti ako dete neće da obavi svoj deo posla. Obaveza nam je da budemo u 21. veku, da stalno radimo na sebi i držimo korak sa vremenom. A, obaveza roditelja je da vaspitaju dete da bude samostalno i da ima dovoljno samopouzdanja, jer samo tako može da korača svojim putevima. Osim toga, prosvetni radnici treba više da budu osetljivi na individualnost i da imaju više načina prenošenja znanja. Nekada je to bilo drugačije, ali danas je takav pristup radu neminovan, ma koliko bilo zahtevno i teško", savetuje ova nastavnica.
Zato su na njenim časovima laptop i projektor sasvim uobičajeni. Sa svojim đacima je na kišobrane ispisala puškice i okačila ih po učionici, često đaci čitaju lutkama, a radeći "Mostove" Ive Andrića učenici su napravili pravu ćupriju na Drini...
"Kada rade 'Mostove' koji obiluju bogatstvom jezika, stila, muzike, prosto je grehota ostaviti đake da pred sobom imaju jedan linearan tekst. Zahvaljujući njima naučila sam šta je tehnika 'papir maše' i napravili smo most koji je postao naše didaktičko sredstvo koji služi uvek kada učimo nešto što je vezano za Ivu Andrića, za putovanja. Pravili smo i filmiće na kojima su delovi časova i to su đaci objavljivali na Jutjubu kao primer kako nešto može drugačije da se predstavi", priča Milanka Stankić za "Novosti".
Danas je, kako kaže, posebno teško deci približiti pisanu reč i spojiti neprolazna dela i modernu literaturu i jezik.
"Mnogobrojne stvari dolaze iz kuće i ljubav prema knjizi rađa se još u ranom detinjstvu. Radila sam jedno malo istraživanje u biblioteci i od 78 đaka prvog razreda njih 45 nikada nije čulo za 'Pepeljugu', a za to se ne mogu kriviti nastavnici. Velika je dilema kako pomiriti savremeno i ono što je 'za vjek i vjekova'. Ima novih tekstova i autora, ali sigurna sam da je jedan 'Jazavac pred sudom' neophodan u čitankama, ne samo zato što je to vanvremensko delo već zato što u sebi nosi značaj kritičkog mišljenja koje se mora gajiti kod dece. A, ako neki tekst to može da uradi, onda je to 'Jazavac pred sudom', štivo koje u 21. veku može da nam otvori oči i kaže nam kako da se borimo za svoju slobodu i protiv onog što nas tišti", navodi ova nastavnica.
Ona je i autor aplikacije "Padeži" koju korisnici android telefona mogu da preuzmu iz "Plej prodavnice". Zahvaljujući toj aplikaciji stigla je 2019. godine do četvrtfinala takmičenja za tehnološku inovaciju Ministarstva prosvete i izabrana je da bude u programu obuke za poslovni model.
Kada je pre nekoliko godina, radeći "Malog princa", rekla đacima da zatvore oči i da zamisle jedan kovčežić, pa da u njega zapakuju sve što im je neophodno za život, jedna učenica nije zatvorila oči već je gledala u tablu.
"Pitala sam je da li je razumela zadatak, a ona mi je rekla da zna šta će da stavi u kovčežić: 'Vas profesorice'. Kada dobijete takav odgovor onda znate da ste na pravom putu", kaže Milanka Stankić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Su-100
Bravo za nivo obrazovanja osnovaca.
Brka
Svetlana
Potpuno se slazem sa izjavom nastavnice da su decja ponasanja posledica nasih (ne)cinjenja.
Strasno je i nedopustivo kada shvatite da deca ne znaju za Pepeljugu, ona je u opisu detinjstva. Ne znam hocete li mi verovati kada vam kazem da su nam danas studenti deca koja ne znaju ko je cika Jova Zmaj.
Citajmo svojoj deci i negujmo ovakve entuzijaste.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar