Masovno trovanje strogo zaštićenih vrsta kod Bačke Topole - ekološka šteta teška 1,5 miliona dinara

Masovnim trovanjem divljih strogo zaštićenih i zaštićenih životinja u okolini Bačke Topole načinjena je šteta u iznosu od 1,5 miliona dinara.
Do ove cifre došli su nadležni u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode na osnovu računice iz cenovnika za obračun štete u slučaju kad ove životinje bivaju ubijene, što nažalost nije retka pojava u Srbiji. 
 
U priobalnom delu Zobnatice zatečeno je ukupno 16 leševa divljih životinja, a mamci u vidu pilećeg mesa i kobasica, premazani zabranjenim otrovom karbofuranom (iliti furadanom), zatečeni su na čak 17 lokacija. 
 
 
"Činjenica da su preparati koji sadrže zabranjenu materiju karbofuran i dalje lako dostupni na ilegalnom tržištu treba posebno da zabrine sve službe koje su zadužene za njihovu kontrolu", navode u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
 
Šteta prouzrokovana ubijanjem ovih jedinki za našu prirodu je - nenadoknadiva. Kad je reč o materijalnoj šteti, računica je sledeća:
 
Ukupna procenjena materijalna šteta ubijanjem jedne eje močvarice je 160.000 dinara. Ubijeno ih je šest, što je ukupna šteta u iznosu od 960.000 dinara.
 
Jedan mišar "košta" odgovornog za njegovo ubijanje 160.000 dinara, a dve ubijene jedinke 320.000 dinara.
 
Materijalna šteta nastala ubijanjem jednog gavrana je 25.000 dinara, a četiri otrovane jedinke su 100.000 dinara.
 
Iste vrednosti je gačac, a s obzirom na to da je otrovana jedna jedinka, na dosadašnju cifru dodaje se 25.000 dinara.
 
Vrednost sivog gavrana je 25.000 dinara, a dva ubijena siva gavrana šteta su u iznosu od 50.000 dinara.
 
Ubedljivo je najveća šteta načinjena ubijanjem eje močvarice, koja je najviše i stradala u ovom namernom ubijanju strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta.
 
"Počiniocu prete i kazne u zavisnosti od karakterizovanja ovog kršenja zakona. Leševi životinja i mamci su predati na toksikološku analizu u Naučni institut za veterinarstvo Novi Sad, a rezultati će biti dostavljeni kao materijal u pokrenutom pravosudnom postupku radi procesuiranja počinilaca ovog kršenja zakona", navode u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.
 
 
Podsetimo, javnost je o ovom slučaju saznala zahvaljujući Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Darko

    15.04.2020 21:42
    Istražite ko ima zasade
    Istražite ko ima zasade borovnica u neposrednoj blizini i imaćete trag
  • Migo

    15.04.2020 16:40
    Jako mi je zao sto ovakve vesti nemaju 50 komentara i odjek. Mi smo neverovatno bezobzirna drzava!
  • Zoran

    15.04.2020 11:22
    Ovo odvratno zverstvo samo dokazuje da se treba jako cuvati od istinskih ludaka koji zive u ovoj drzavi .
    Ima li neko ili nesto ko moze maloumnim psihopatama da stane na put ?
    Kakva je to drzava koja dozvoljava ovakve gadosti ??

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina