U ovo vreme kad nemamo lek, niti vakcinu protiv novog koronavirusa, mnogi su nažalost posegnuli za neproverenim, izuzetno opasnim sredstvima o kojima se u alternativnim krugovima govori da sprečavaju ili leče zarazu.
Upravo dr Kovač upozorava - ovakve "terapije" niko ne bi trebalo da uzima.
"Lečenje na svoju ruku je izuzetno rizično. Čak se i struka u primeni sadašnjih terapija oslanja više na savete lekara i to su lična iskustva lekara. Sve terapije koje se sada uključuju se procenjuju i mi sa sigurnošću ne možemo ni za ove terapije u primeni biti baš ubeđeni da su jako efikasne. Uzimanje bilo čega na svoju ruku može čoveka izložiti dodatnom oštećenju organizma", navodi naš sagovornik, infektolog.
Na pitanje kakva je situacija kad je reč o obolelima u Sremskoj Mitrovici, dr Kovač kaže da se uglavnom radilo o slučajevima koji su povezani sa kontaktima iz inostranstva.
"Uočili smo i da su postojale grupice, kao malih epidemija koje su nastajale u zdravstvenim ustanovama ili u domovima, kod dugotrajnijeg smeštaja. Uočavali smo i asimptomatske slučajeve koji su testirani ambulantno i tako su otkrivani. Naravno i to su slučajevi koji su testirani zbog epidemioloških pozitivnih faktora, koji su tako povećavali mogućnost da oni stvarno budu pozitivni i da se na jedan racionalan način iskoriste testovi - a opet da uhvatimo sve ljude koji su inficirani, bilo asimptomatske ili oni koji imaju simptome, što je još lakše za uočiti", navodi dr Kovač.
Trebalo bi biti spreman ukoliko dođe do naznaka da nam se sprema drugi talas epidemije, upozorava naš sagovornik.
"Epidemiolozi nam to objašnjavaju dosta jasno. Moguć je drugi talas jer u ovom prvom talasu postoji mogućnost da ne bude dovoljno ljudi prokuženih virusom. Pitanje je koliko ćemo uspeti da iskorenimo virus u populaciji, da li ćemo uspeti potpuno ili nećemo. Ako ne uspemo potpuno da ga iskorenimo, onda je ponovno razbuktavanje moguće. Mnoštvo toga o ovom virusu su nova iskustva i saznanja, a mahom sve studije su rezervisane - nijedna ne sme ništa da tvrdi sa stopostotnom sigurnošću. Trenutno se sprovode manje studije i one nisu dobro isplanirane, onako kako se to inače sprovodi", smatra naš sagovornik, koji očekuje mnogo jasnija istraživanja kako vreme bude prolazilo.
Na pitanje 021 koji lični utisak ima iz dosadašnjeg iskustva, dr Kovač kaže da je u pitanju jedna vrsta otrežnjenja.
"Mi jesmo razmišljali kako bi ovako nešto moglo da se desi u teoriji, ali sama ta dramatičnost kad zaista počne da se dešava je ono što čoveka nekako otrezni i razbudi. Dešava se ono o čemu čovek nekad samo razmišlja, a iznenadi i zaprepasti vas. Shvatimo koliko smo izloženi virusima, bakterijama i svemu onome što je oko nas. Zdravstveni sistemi su na dosta visokim nivoima sada u ovom modernom svetu, nekako se smatralo da se ovako nešto ne može desiti, ali ipak može da se desi", zaključuje dr Zoltan Kovač iz Opšte bolnice Sremska Mitrovica.
Zaključke naših stručnjaka o COVID-19 u celini možete da poslušate u emisiji u produkciji Radija 021.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
Slavica
sandra
Dr Nele
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar