Vojvodina ostaje bez pašnjaka, za pola veka nestalo 50 odsto travnatih površina

Ukoliko se nastavi uništavanje pašnjaka i drugih travnih staništa u Vojvodini, moguć je nestanak nekoliko veoma retkih i strogo zaštićenih vrsta ptica kao što su velika droplja i orao krstaš, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Vojvodina ostaje bez pašnjaka, za pola veka nestalo 50 odsto travnatih površina
Foto: 021
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) pokazali su da se uništavaju pašnjaci i u zaštićenim područjima kao što su Specijalni rezervati prirode "Pašnjaci velike droplje" i "Okanj bara".
 
DZPPS je ukazalo da je rezervat prirode "Pašnjaci velike droplje" na severu Banata jedno od najugroženijih zaštićenih područja u Srbiji. U tom kompleksu travnatih staništa žive tipične biljne i životinjske vrste Panonske nizije, a neke od njih su veoma ugrožene.
 
"Konstantan pritisak lokalnih poljoprivrednika koji zaoravajući pojedine parcele unutar rezervata trajno uništavaju prirodna staništa, negativno se odražava na brojnost jedinih populacija velike droplje i orla krstaša u Srbiji", navodi DZPPS.
 
Istraživanje VOICE-a je pokazalo da se travnata staništa drastično smanjuju pre svega usled njihovog preoravanja.
 
Pored zemljoradnje, nestanak travnih staništa u Vojvodini izazivaju i izgradnja ribnjaka, iskopavanje mineralnih sirovina, skidanje i paljenje vegetacije, izgradnja infrastrukturnih objekata.
 
Popis poljoprivrede iz 2012. pokazuje da je u Vojvodini za pedeset godina površina pod pašnjacima prepolovljena: bilo ih je 177.000 hekatara, a 2012. 86.000.
 
U Upravi za poljoprivredno zemljište tvrde da je samo u 2019. godini uništeno najmanje 50 hektara pašnjaka.
 
"Utvrđeno je da je preorano 10 hektara pašnjaka u selu Hajdučica, kod Plandišta, 21 hektar u ataru sela Šušara, kod Vršca, zatim u Lukinom selu na području opštine Zrenjanin, kao i u Žablju i Čurugu", rekao je direktor Uprave za zemljište Ministarstva poljoprivrede Branko Lakić.
 
Istraživanje VOICE je pokazalo da je bilo i preoravanja oko 40 hektara pašnjaka unutar Specijalnog rezervata prirode "Okanj bara", koji se nalazi na teritoriji opštine Novi Bečej.
 
U DZPPS tvrde da nestanak travnatih staništa u Vojvodini direktno utiče na opstanak poslednje populacije orla krstaša, te velike droplje u Srbiji. Po "Crvenoj knjizi ptica Srbije" iz 2019, populacije obe vrste na području Srbije ocenjene su kao kritično ugrožene, te im preti najveća opasnost od izumiranja.
 
Te vrste su i na "Crvenoj listi ugroženih vrsta" Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN).
 
"U poslednje tri decenije prošlog veka, kada je krstaš intenzivno istraživan, brojnost mu je padala od 16-24 para do 2-3 para. Već tada se uglavnom koncentrisao samo na šire područje Fruške gore i na Deliblatsku peščaru, i to isključivo zbog otvorenih travnih staništa na ova dva lokaliteta. Da nije travnih staništa na kojima krstaš lovi, sasvim sigurno bi ova vrsta prestala da se gnezdi u našim krajevima", rekao je Marko Tucakov iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
 
Dodao je da je početkom 20. veka u Vojvodini živelo više od 1.000 velikih droplјi, a da je danas preostalo samo osam jedinki.
 
Zbog lošeg gazdovanja i održavanja pašnjaka, Ministarstvo poljoprivrede, na inicijativu nekoliko vojvođanskih udruženja stočara, ubrzano priprema predlog zakona kojim bi se regulisala kontrola pašnjaka i odgovornost za njihovo održavanje i korišćenje. Kako piše VOICE, zakon bi mogao da bude usvojen u narednih nekoliko meseci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    02.11.2020 20:33
    /
    pa kad je sva stoka u gradu
  • Uništiće

    02.11.2020 13:19
    nas
    Uništiće nas skroz, već jesu. Ništa od Vojvodine kao regije koja može da hrani mnoge. Većina zemljišta od Koštunice na ovamo pretvorena iz poljoprivrednog u građevinsko, a ovi samo to još rade nasilnije trpaju novac u džepove, a kkad se jednom skinu sa vlasti neće ni ostati u Srbiji. Tako da ih zabole. Smešna država, smešna i strašna Vlada Republike Srbije...........užas.
    Niko nam nije kriv, sami smo gona.
  • Marko

    02.11.2020 12:47
    Sta ce Vojvodini pasnjaci? Pitam jer se velika kolicina mleka proizvodi u Beogradu.
    (pogledajte sadrzaj etiketa na flasama)

    Dakle stoka neka se napasa u Beogradu a ne u Vojvodini.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina