Kako piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (
VOICE),
Milorad Pantić je poverenik opštinskog odbora Srpske napredne stranke (SNS) u Pećincima, dok je njegov brat
Živorad obavljao funkciju odbornika u periodu od 2016. do 2020. godine. Na izborima ove godine Živorad Pantić je bio šesti na listi kandidata SNS-a.
"Luki komerc" je 1989. godine osnovan kao trgovina, ali je firma u međuvremenu znatno razvila svoju delatnost. Osim supermarketa, preduzeće po mnogim mestima u Sremu drži salone bele tehnike, stovarišta građevinskog materijala i benzinske pumpe. "Luki komerc" poseduje i farmu koka nosilja i svinja, bavi se proizvodnjom robe široke potrošnje, kora, pakovanja, trikotaže, a ima i sopstvenu auto-školu, rent-a-car, sportsko-rekreativni centar i štampariju.
U ovoj godini, najviše tendera ova firma dobila je od Opštine Pećinci, a potom i od Predškolske ustanove "Vlada Obradović-Kameni". Takođe, veliki broj nabavki ova firma dobila je od JP Građevinsko zemljište projektovanje i putevi Opštine Pećinci.
Širok asortiman robe i usluga
Od 2016. do 2020. godine ovo preduzeće dobilo je 341 milion dinara, a na javnim nabavkama dobijali su poslove košenja trave i sečenja šiblja pored opštinskih puteva, nabavke goriva za službena vozila doma zdravlja, nabavke za građevinske radove, održavanje puteva, nabavke užina, kancelarijskog materijala, hemijskih proizvoda, reklamnog materijala za Turističku organizaciju Pećinci...
Portal 021.rs je prošle godine pisao o tome da je Ustanova za predškolsko vaspitanje i obrazovanje "Poletarac" iz Rume sklopila je sedam ugovora sa prodavcem "Luki komerc" iz Pećinaca, od kojih su svi potpisani istog datuma. Uvidom u evidenciju namirnica, za koju se revizor nije mogao uveriti da je pouzdana i tačna, utvrđeno je da isporučene količine odstupaju od ugovorenih, a znatan deo namirnica nije isporučen u ugovorenim količinama.
VOICE je kontaktirao Živorada Pantića, koji nije želeo da razgovara o poslovima njegovog preduzeća.
Problem javnih nabavki u Srbiji mogu rešiti javnost i kontrola, smatra programski direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić, koji kaže da – osim medija, građana i nevladinih organizacija koji prate javne nabavke – zloupotrebu treba da prate i preduzeća koja su oštećena, ali najviše državni organi.
"Nije realno očekivati da će nabavke na lokalnom nivou u velikoj meri da prate republički organi, već bi tu trebalo da postoje i budžetske inspekcije, budžetski inspektori na lokalu i druge službe. Ali veoma često je potrebno da ih neko podstakne da bi obavili taj posao", navodi Nenadić.
Komentari 33
maja
srbIN
Фкцз
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar