Pravnica Milica Švabić iz organizacije "Klik aktiv - Centar za razvoj socijalnih politika", koja pruža pravnu pomoć migrantima i aktivistima, rekla je za
Radio slobodna Evropa da je policija 12. decembra popodne zaustavila kombi u kojem se nalazilo troje aktivista.
"Mene su zvali telefonom i ja sam pokušala da pričam sa policajcima i saznam zašto su ih zaustavili. Oni (policajci) su odbijali da pričaju sa mnom. Rekli su da će pretresti lica i kola i da će svima njima pretresti džepove, jakne, torbe, iako se takve stvari rade samo uz pisani nalog suda", rekla je Švabić, koja je i pravna zastupnica aktivista NNK.
Kako je objasnila, jednom od aktivista policija je uzela telefon i privela ga pod otpužbom da je ometao službeno lice u vršenju dužnosti.
"Prema drugim aktivistima policija je bila nasilna, momka iz Italije su čak i udarili pesnicom u glavu, a prema devojci iz Španije su bili verbalno nasilni, odnosno vikali su nju i pretili joj", rekla je zastupnica NNK.
Švabić je objasnila i da su aktivisti 12. decembra bili u akciji podele paketa hrane i pomoći lokalnom stanovništvu u Šidu.
Uhapšeni aktivista NNK Nemanja Šumanović potvrdio je za RSE da je priveden pod optužbom da je sprečavao službeno lice u vršenju dužnosti. Kako je objasnio, on je pušten iz pritvora sinoć oko 19:30 časova.
Prema njegovim rečima, svi aktivisti su sarađivali i nisu pružali otpor. Pozivali su se na svoja prava, koja im je objasnila pravnica sa kojom su bili na telefonskoj vezi.
Šumanović je atmosferu prema migrantima u Šidu okarakterisao kao lošu.
"Nemam puno lepih reči, možda uopšte i nemam. Ja sam iz ovog grada, ljudi su loše, a oduvek je najlakše u druge, u ovom slučaju migrante, uperiti prst", rekao je aktivista NNK.
"No name kitchen" je međunarodna humanitarna oganizacija koju čine volonteri iz nekoliko zemalja. U Srbiji je registrovana kao nevladina organizacija. Od početka migrantske krize, NNK migrantima i izbeglicama pruža pomoć kuvanjem obroka i obezbeđivanjem osnovnih stvari za život, kao što su odeća, vreće za spavanje, šatori. Od nedavno, ta organizacija pomaže i lokalnom stanovništvu.
Prema rečima Milice Švabić, od početka oktobra MUP je za osam aktivista poslao rešenja sa zahtevom da napuste državu u roku od sedam dana.
RSE je poslao upit Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, međutim do objavljivanja ove vesti odgovor nije stigao.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Dragane, joooj
Banana država
Zz
Policijski službenik može da primeni silu bez obzira na ponasanje pregledanog lica. Silu može da izvrši vizuelno (mrstenje), verbalno (standardno vredjanje porodice i sl.), dodirom (pesnica u glavu, stomak i sl.) ili korišćenjem tehničkih sredstava (vaspitne palice, toki vokija i sl.), ali ne i službenog psa (nismo uspeli da ih dresiramo da napadaju ljude bez razloga).
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar