Umesto tehničke vode koja se, u redovnim okolnostima, ispušta u vodotok u skladu s zakonom, ispuštena je voda puna insekticida karakteristične crvene boje, kaže za 021.rs predsednik Ekološkog pokreta Srbobran Dragan Kurjački.
On je, odmah po uočenom incidentu, 21. decembra fotografisao prizor i krenuo u alarmiranje nadležnih, ali je krajnja reakcija inspekcija bila kasna - pravi stepen zagađenja nije moguće ustanoviti jer je od trenutka ispuštanja otrova do uzorkovanja inspekcije prošao ceo dan, što je bilo dovoljno da se crvenilo vode "ispere".
Kurjački kaže za 021 da je prvo alarmirao lokalnu inspektorku zaštite životne sredine koja je bila i najbliža incidentu, ali ne i nadležna da reaguje. Kad se oglasila nenadležnom, Kurjački je celu situaciju predočio predsedniku opštine, koji je odmah poslao inspektorku na teren i u firmu BSP po izjave i fotografije.
"Tek nakon 24 sata su došle vodoprivredna i inspekcija zaštite životne sredine, kako bi uzorkovale vodu. Do tada je u kanal puštena ogromna količina čiste vode i najveći deo zagađene, crvene vode je otekao. Ispostavilo se kao da se ništa nije desilo, kao da smo mi u fotošopu napravili jarko crvenu vodu! Ali zagađenje je nemoguće opovrgnuti jer fotografije ima lokalna inspektorka", navodi Kurjački za 021.rs.
Srbobranski aktivisti dobili su podršku kolega iz Vrbasa, koji su od inspekcija tražili informaciju o nadzoru nad firmom Best Seed Producer.
"Ukratko, služba za zaštitu voda Voda Vojvodine izašla je na lice mesta 22. decembra, sinhronizovala se sa nadležnom inspekcijom, fotografisala je lice mesta i angažovala ovlašćenu laboratoriju - PMF Novi Sad, koja je u prisustvu Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine izvršila uzorkovanje otpadne vode, a inspektor je preduzeo mere iz svoje nadležnosti prema osumnjičenom zagađivaču - Doradni centar BSP (Best Seed Producer) iz Srbobrana, naloživši mu zakonske mere postupanja", navode u Ekološkom pokretu Vrbas.
Problem u ovakvim ekološkim incidentima je, slažu se aktivisti, nemoć lokalnih inspekcija da deluju i da se zagađenje odmah evidentira, ispita i zagađivač kazni. Čekajući da stignu nadležni pokrajinski inspektori gubi se dragoceno vreme, a zagađivači se izvlače.
"Ovaj sistem inspekcija je nakaradno postavljen - prvo što ih je malo, a drugo što nemaju lokalnu nadležnost da obavljaju posao u realnom vremenu, rukovode opremom, da dobiju barem poverene poslove. Da mogu odmah da uzorkuju vodu, sačine zapisnik i proslede nadležnoj inspekciji više instance, bila bi skroz druga situacija", smatra Kurjački.
U Ekološkom pokretu Vrbas objašnjavaju da je situacija još komplikovanija. Naime, pokrajinska inspekcija može da uđe kod zagađivača i izrekne određene mere, ali ne može da uzorkuje vodu na licu mesta kad se incidenti dogode. To mogu staraoci vodotokova, a to su u ovom slučaju "Vode Vojvodine" koje, s druge strane, ne mogu da nalože kaznene mere.
"Dakle, da bi se koliko-toliko efikasno postupilo prema zagađivaču ('dok je vruće'), moraju se u kratkom roku sinhronizovati više državnih službi, a pri tome da se očekuje kao proizvod njihove saradnje dovoljno kvalitetan materijal, izveštaji koji bi se iskoristili u eventualnom dokaznom postupku sa dobrom šansom za primerenu presudu. Kako to izgleda u praksi? Poznajući situaciju koja nam se redovno predočava od nadležnih inspekcijskih organa, po kojoj nemaju dovoljno inspektora, hronični nedostatak novca za kontinuirani terenski rad, a tome dodajemo i nedovoljno stimulisane inspektore, gubitak inspekcijskih nadležnosti lokala, pritisak izvršne vlasti na inspektore, neuključivanje aktivnih građana i ekoloških organizacija u monitoring, zaključujemo da ne postoje preduslovi i realna očekivanja za uspešnu borbu organa nadzora i kontrole protiv zagađivanja vodotokova u Vojvodini", navodi predsednik Ekološkog pokreta Vrbas Ratko Đurđevac.
Ovako je kanal izgledao dan nakon zagađenja, kad su inspekcije stigle.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 42
ggg
VELIKI BAČKI KANAL
Problem je dugo prisutan, pa se nadam da će nepotkupljivo, objektivno, od strane vasih novinara, ISTINA a ne MRTVA RIBA isplivati na površinu...
Naravno da krivci treba da budu NAJSTROŽIJE kažnjeni.
Svako dobro.
Dragan Kurjački
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar