Ovaj paviljon, prema nalazima Zaštitnika građana, ne ispunjava uslove za smeštaj osuđenika, a dolazi do kršenja više domaćih zakona i međunarodnih akata koje je Srbija ratifikovala i time se obavezala da ih poštuje.
Veći broj osuđenika žalio se prošle godine Zaštitniku građana i ukazali da su prostorije prenatrpane, da ima previše osuđenika u jednoj prostoriji, da toaleti nisu fizički odvojeni od prostorija u kojima jedu, borave i spavaju, da su spavaonice prepune stenica i drugih insekata, da je zimi jako hladno, a leti pretoplo, kao i da su higijenski uslovi veoma loši.
Stoga, Ombudsman je 4. novembra otišao u kontrolu u Zavod u Sremskoj Mitrovici i pričao sa zamenikom upravnika i pojedinim osuđenicima.
IV paviljon je vrlo stara zgrada, sa prizemljem i dva sprata. Iako originalno ima 84 spavaonice i mora da poštuje kvadraturu za svakog osuđenika - četiri kvadrata po osobi, u prizemlju je bilo 80 osuđenih, u spavaonicama na 1. spratu čak 109 osuđenih, a na drugom spratu 108 osuđenih.
Sve spavaonice su 4,8m x 2,8m, a u svakoj su umivaonik i WC šolja koja je od ostatka sobe odvojena zavesom. U većini spavaonica boravi po četiri osuđenika, u po dva kreveta na sprat. Sve spavaonice su prenaseljene - u 10 kvadrata boravi po 3-4 osuđenika.
Zaštitnik građana je primetio da se na 1. i 2. spratu veš suši tako što su osuđenici razapeli kanape između kreveta ili dve strane zida i okačili veš. Prozori su stari i ne dihtuju, a u pojedinim spavaonicama su osuđenici preko prozora stavili ćebad da bi se zaštitili od hladnoće.
Na svakom spratu je zajedničko kupatilo sa 3-4 tuša koji rade, ali ne postoji nikakav zastor, zavesa ili bilo šta što bi odvojilo tuševe i obezbedilo bar malo privatnosti. Prema izveštaju s terena zamenice Ombudsmana dr Nataše Tanjević, kupatila su stara i ruinirana, cevi zarđale, pločice otpadaju, buđ je po zidovima i plafonima.
Osuđenici su zaštitniku rekli da materijalni uslovi boravka u IV paviljonu nisu humani, niti dostojni čoveka. Grejanje se, kako su otkrili, pušta samo jednom dnevno - ujutru na po sat i po, topla voda je retkost, a jedan osuđenik je pokazao prikupljene bube u plastičnoj čaši i rekao da noću od njih ne može da se spava.
Šta su rekli nadležni u Zavodu?
Zamenik upravnika KPZ koji je razgovarao sa Ombudsmanom rekao je da je ovo višegodišnji problem, ali da će biti rešen kad se pusti u rad novoizgrađeni objekat u okviru Zavoda. kako je poručio, ne postoji namera da se prema osuđenicima tako postupa. Grejanje je, kaže, na mazut, ali se renovira grejni sistem, prema njegovim saznanjima, grejanje u tom paviljonu je već sada "adekvatno klimatskim prilikama". Suprotno svedočenjima osuđenika, službeni navodi kažu da ima tople vode tokom celog dana.
Pomenuti novi paviljon biće radni paviljon i u njemu će boraviti radno angažovani zatvorenici. Kad se oni presele u novi paviljon, krenuće se u renoviranje Iv paviljona, za sada su planovi u službenim podacima.
Zašto je bitno da i zatvorenici imaju uslove?
Kao i svakog građanina, i zatvorenike štiti Ustav Republike Srbije. Niko - uključujući zatvorenike, ne može da bude izložen mučenju, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, a prema licu lišenom slobode mora se postupati čovečno i s uvažavanjem dostojanstva njegove ličnosti.
Ostala akta koja se tiču uslova u zatvorima su Zakon o izvršenju krivičnih sankcija, Pravilnik o kućnom redu u kazneno-popravnim zavodima i okružnim zatvorima, Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Standardna minimalna pravila ujedinjenih nacija o postupanju prema zatvorenicima, te Evropska zatvorska pravila Komiteta ministara Saveta Evrope, koja kaže da se nedostatak uslova i ugrožavanje ljudskih prava ne mogu pravdati nedostatkom novca.
Zaštitnik građana je tokom kontrole konstatovao da su ovi problemi prisutni i poznati godinama i da se apelovalo na promene, ali da do sada nije učinjeno dovoljno da bi se uslovi poboljšali.
"Osim što su prostorije higijenski okrečene, nije bilo značajnijih ulaganja u unapređenje materijalnih uslova u IV paviljonu zavoda. Takođe, reč je o objektu u kojem je, u trenutku posete, 297 osuđenih imalo određen smeštaj u tom paviljonu. Od tog broja, za manje od jedne trećine osuđenih, odnosno samo za one koji su radno angažovani planirano je da se smeste u novi paviljon kad isti bude pušten u upotrebu", zaključak je zamenica Ombudsmana Nataše Tanjević u ovoj kontroli.
Detalje njegov izveštaja možete da pogledate
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 23
Ljiljana
emi
ako napisu koliko ce dobiti politickih poena - mozda nesto i procita !!!
Kriminalci su napolj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar