Danima gori deponija u Kovinu, meštani se guše u dimu i smradu

Nekoliko dana unazad građane Kovina guše dim i smrad koji potiču sa gradske deponije.
Pre nekoliko dana izbio je požar na deponiji, koji vatrogasci pokušavaju da ugase. Međutim, to dugoročno neće rešiti problem sa odlaganjem otpada. 
 
Slojevi đubreta na kovinskoj deponiji viši su od 12 metara. Baca ko šta stigne. Sada je prvi put izbio dubinski požar, piše RTS. Od toga su strepeli oni koji žive najbliže deponiji.
 
"Trideset godina se borimo ovde, ne znam koliko peticija, ne znam koliko molbi, žalbi. Samo ih molim da ugase, nemaš s kim da pričaš. Nema otvaranja prozora, nema širenja veša. Osušio sam meso iz pušnice, ne smem napolje da ga okačim, to je sami smrad, došlo je da ne može da se živi. Tu ide dole plinovod, to je samo pitanje dana kada će to da plodira, kada ćemo mi svi da nestanemo", kaže Zoran Stojsavljević.
 
Zoranova komšinica Anđa Kovačević kaže da ne zna više gde da se žali.
 
"Svi kažu idi u opštinu, iz opštine idi u Komunalac, iz Komunalca idi na deponiju. Zvala sam telefonom. Kad dođe proleće i lepo vreme, jesen, molim da dođu da očiste ovaj prolaz, niko nije došao da smo mi videli, da kažu koji problem imate. To je jedan užas, ovo na svetu nema. Samo još kašiku da uzmu i da nam kroz prozor daju da jedemo smeće sa deponije, eto, toliko smo doživeli", priča za RTS Anđa.
 
Iz kovinskog "Komunalca", u čijoj je nadležnosti deponija, poručuju da dodatni problem pravi to što ne znaju na kojoj se dubini nalazi izvor požara, pa se strahuje od obrušavanja smeća.
 
"Trenutno je tamo protivpožarna cisterna, naša cisterna je tamo, imamo jednu manju pumpu i dolazi nam jedan agregat i veća pumpa, tako da ćemo do u noć pokušati da privremeno rešimo, jer ne možemo da osiguramo koliko će biti efikasno gašenje vodom jer je iz dubine. Dim izlazi i tamo gde ga ne očekujemo, gde nema požara i vatre", ističe Dragoslav Jeremić, direktor JKP "Kovinski komunalac".
 
Jeremić navodi da ne postoji opasnost od eksplozije plinovoda jer se, kaže, on nalazi na metar i po dubine. Za sada nemaju plan koji bi sprečio da se ovakvi požari ne ponavljaju u budućnosti.
 
Iz Udruženja građana "Eko zona Kovin" upozoravaju da do požara ne bi ni došlo da se na vreme vodilo računa o deponiji.
 
"Koliko znam, još 2012. godine je trebalo da bude zatvorena ta deponija. Ono što je sigurno je da postoji odluka o planu upravljanja otpadom koji je izašao 2018. godine u Službenom glasniku i mi smo dužni da se pridržavamo toga i da to smeće iz Kovina ide na pančevačku deponiju koja je uređena, a umesto deponije ovde treba da se napravi transfer stanica i neophodno je da se sekundarne sirovine odvajaju", napominje Marina Nikolić iz Udruženja građana "Eko zona Kovin".
 
 
Foto: RTS Screenshot
 
Plan o izmeštanju otpada u Pančevo, kako piše RTS, još uvek nije realizovan i ne zna se kada će biti.
 
Opština Kovin: Građani da ne paniče, sve raspoložive snage angažovane na gašenju požara 
 
Predsednica opštine Kovin Sanja Petrović saopštila je da su sve raspoložive snage angažovane na gašenju požara na deponiji.
 
"Zbog činjenice da je iz dubine kovinske Deponije (visina do površinskog vidljivog sloja je 12 metara) tokom vikenda na više mesta izbio dim i požar, od juče su na ovoj lokaciji, uz svo raspoloživo ljudstvo i opremu 'Kovinskog komunalca', na gašenju angažovane i dodatne snage: pomoć u ljudstvu i još dve pumpe jače snage dobijeni su iz Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije - Pančevo", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu opštine Kovin.
 
Dodaju da profesionalni vatrogasci i radnici komunalnog preduzeća ispuštaju ogromne količine vode u mesta označena kao žarišta.
 
"Kada na svim tim mestima požar bude lokalizovan, uključiće se ekipe VPD 'Podunavlje' (DTD-a) da svojim mašinama 'razgrnu' deponiju do izvora žarišta, kako bi se ona nasula zemljom (za šta će biti potrebne takođe velike količine)", napominje se u saopštenju Petrović.
 
Zamolila je sugrađane da ne paniče i da "veruju u stručnost i spremnost ljudi na terenu da ovaj ekološki incident otklone".
 
"Lokalna samouprava učiniće sve da u bliskom narednom periodu sagleda mogućnosti za dugoročno rešavanje ovog problema", saopštila je predsednica opštine Kovin.
  • g pen

    10.03.2021 07:26
    Smetala vam je niska gradnja sa drvecem i travnjakom.
  • Mad Hatter

    10.03.2021 07:21
    Deponije su postale stalni imidž srbije. U svakoj turističkoj brošuri treba da se stavi mapa sa jasno označenom deponijom i kratkim opisom kakvo su smeće i otpad u pitanju, da li gori i koliko puta nedeljno.
    Gas maska bi trebala da bude jedan od simbola srbije.
  • Slana bara

    09.03.2021 15:51
    A šta će NS deponija? Ko nju gleda? Veća joj površina od fg. Svi cute jer se boje. Svako ko se nadje blizu Rode mora nositi gas masku. Deca sa Klise ne mogu da dišu. Ko će to da resi? Ovu stručnjaci iz čistoće su nam došli glave

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina