CINS: Loš kvalitet vode za piće u Vojvodini pospešuju naftne bušotine

Gas metan, arsen i druge štetne materije uz vodu teku niz slavine građana u pojedinim delovima Vojvodine.
CINS: Loš kvalitet vode za piće u Vojvodini pospešuju naftne bušotine
Foto: Pixabay
Sagovornici Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) kažu da loš kvalitet vode za piće velikim delom pospešuju bušotine za naftu i gas koje svake godine "niču" u ovom delu Srbije. Ipak, još ne postoji jasna strategija kako da se upravlja ovim bušotinama u odnosu na podzemne vode. 
 
Tako je u martu prošle godine na Paliću počelo vađenje nafte. Tu je Naftna industrija Srbije (NIS) napravila nekoliko probnih naftnih bušotina sa idejom da istraži ima li u zemlji nafte i gasa koje bi kasnije izvlačili.
 
Prošle godine bušenje a sada brundanje kamiona, kako kaže Zoltan Miković u čijem komšiluku se to dešava, uzrokuju buku dok svakodnevno odvoze naftu. Osim što su im popucali zidovi na kući, primetio je još jedan problem. Voda za piće od tada nije ista kao pre, piše CINS.
 
"Voda postaje mutnija i počinje da ima miris. Ne samo kod nas, nego i kod drugih", kaže Miković za CINS.
 
Petar Pižurica, izvršni direktor za resor proizvodnje JP Vodovod i kanalizacija iz Subotice, preduzeća koje je nadležno za kontrolu kvaliteta vode između ostalog i na Paliću, tvrdi da su radili analizu u dva palićka bunara pre i nakon nastanka bušotina. Promena u kvalitetu vode, tvrdi, nije bilo.
 
"U principu, ovim bušenjem nisu oštećeni ti naši vodozahvatni slojevi iz kojih mi uzimamo vodu", rekao je Pižurica za Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), ali nije dostavio rezultate analiza.
 
Po podacima iz februara ove godine, probne bušotine na Paliću su samo neke od 776 aktivnih naftnih i gasnih bušotina na teritoriji Vojvodine. Uporedo sa tim brojem nalazi se i najgora voda za piće.
 
Prema zvaničnim informacijama Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut, u 2019. je od 43 testirana vodovoda u Vojvodini samo u 10 bila ispravna vode za piće (opširnije OVDE). Voda je, navode, bila zamućena, sadržala je amonijak, gvožđe i bakterije. Pored toga, voda u pojedinim delovima Vojvodine sadrži i otrovni arsen, a ima i metana, koji se u Vojvodini i eksploatiše.
 
Početkom oktobra 2020. na društvenim mrežama osvanuo je snimak zapaljive vode, koja je sadržala metan. Naime, autor videa je demonstrirao kako upaljačem pali mlaz vode sa česme u kupatilu. Snimak je nastao u selu Stajićevo nedaleko od Zrenjanina.
 
Nakon objave ovog snimka, iz JKP Vodovod i kanalizacija Zrenjanin su saopštili da problem sa metanom u vodi u Stajićevu, ali i u Belom Blatu postoji otkad postoji i vodosnabdevanje u ovim krajevima.
 
Dva meseca kasnije u Zrenjaninu je došlo do eksplozije u fabrici vode. Incident u kojem su povređena dvojica radnika, prema informacijama iz fabrike, dogodio se upravo zbog prisustva metana u vodi.
 
Prilikom bušenja, kažu sagovornici CINS-a, može da dođe do promene pritiska u podzemnim vodama i mešanja metana sa vodom iz različitih podzemnih slojeva.
 
U NIS-u za CINS tvrde da bušotine ne utiču na kvalitet vode.
 
"Konstrukcija svake bušotine je izrađena od nekoliko prečnika čeličnih cevi koje se spuštaju od vrha do dna bušotine. Ove čelične cevi izoluju sve vodonosne slojeve, odnosno čine bušotinu hermetičnom, i ne postoji mogućnost zagađenja vodonosnih slojeva", kažu u NIS-u.
 
Sa druge strane, stručnjak iz oblasti energetike Aleksandar Kovačević kaže da je zemljište u ovom delu Srbije kao sunđer.
 
"Uzmite sunđer natopite ga vodom. Zarijte slamku i sa neke dubine iz tog sunđera povucite malo vodu. Šta će se desiti? Ova ostala voda će se slegnuti za toliko", objašnjava sagovornik CINS-a.
 
Zbog toga, kako kaže, svako bušenje u Vojvodini utiče na ono što građani piju iz česmi.
 
Istraživanje u celini pročitajte na sajtu Centra za istraživačko novinarstvo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    26.03.2021 09:37
    Ah
    Meni je urolig još 1963g kad su mi kao detetu izvadili kamen iz mokraćnih puteva rekao da vidu iz vidivoda ne pijem jer je puna kreča i da pijem jedino minetalnu vodu.Eto diživeh 62 g i dalhe samo mineralna,gazirana voda štwta jer nema Radenske koju sam pio decenijama.
  • Dija qwrc

    24.03.2021 06:46
    Memento
    Nekada je Vojvodina bila veliki izvoznik koza. Zna se sta je potrebno za stavljenje koze.Otrova i vode. Tada,19.vek,ni danas , nismo imali precistace voda. Sve tece.Arsen ostaje. Rece nesto slicno Heraklit stari....
  • w/e

    23.03.2021 19:26
    domace
    Sva sreca pa imamo domacu proizvodnju nafte koja 0% utice na cenu na pumpama, a s obzirom na ~0% rudnu rentu, reklo bi se da samo nekolicina ima korist od ekstrakcije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Pijani vozač izazvao udes u Subotici

Subotička policija isključila je iz saobraćaja četrdesetsedmogodišnjeg vozača koji je vozeći "pežo" pod uticajem alkohola izazvao saobraćajnu nezgodu.