Učesnici projekta, đaci treće i četvrte godine Politehničke škole, koji su učestvovali u izradi murala, prethodno su pohađali dvodnevne umetničke radionice.
Tom prilikom oni su od strane stručnih mentora ohrabreni da promisle o svetu i problemima koji ih okružuju, te definišu poruku koju žele da pošalju u svom neposrednom okruženju.
Srednjoškolci iz Subotice, akcenat su stavili na međugeneracijsko nerazumevanje koje počiva na mišljenju starijih da je uspeh u životu ono što bi trebalo da donese finansijsku dobit, dok mladi misle da takav stav ograničava kreativnost i slobodu.
"Stariji ljudi ne shvataju mlade, dosta smo isključeni iz svega i želimo to da promenimo i da menjamo budućnost na bolje", istakla je učenica Politehničke škole Valentina Solar.
U izradi murala, mladima su pomagali iskusni lokalni umetnici Marko Stanković i Dejan Stojšić.
"Kada smo videli da ovi učenici žele promene, odmah smo pristali da učestvujemo u ovom projektu. Uvek ćemo dati šansu omladini, na njima svet ostaje", rekao je Marko Stanković.
Koordinator projekta "Oslikaj promenu" Nebojša Glišić iz Fonda B92 rekao je da je prethodno u Beogradu, u saradnji sa učenicima četiri srednje škole na zidu Filološke gimnazije urađen mural pod nazivom "Da li po(stižeš)?" kojim su učenici želeli da pošalju poruku da se suočavaju sa velikim pritiskom okruženja i da ne mogu da postignu sve što se od njih očekuje.
On je najavio da će uskoro jedan mural biti oslikan i u Vranju, gde su učenici kao problem koji ih tišti definisali negativan uticaj klasnih, odnosno imovinskih razlika na njihovo odrastanje i međusobno druženje.
Projekat "Oslikaj promenu" je međunarodnog karaktera i izvodi se u Beogradu, Vranju, Subotici, Atini i Londonu. U Srbiji ga sprovodi Fond B92 uz podršku Evropske unije (kroz program Kreativna Evropa), Ministarstva kulture i informisanja RS i Fondacije za otvoreno društvo, Srbija.
Komentari 1
Rock
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar