Za kupovinu novih rojeva pčela i opreme kikindskim pčelarima više od milion dinara

Kroz program podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju, Grad Kikinda je za kupovinu novih rojeva i opreme, kikindskim pčelarima ove godine namenio milion i dvesta hiljada dinara.
Za kupovinu novih rojeva pčela i opreme kikindskim pčelarima više od milion dinara
Foto: Pixabay
Od tog iznosa, 800.000 namenjeno je za nabavku opreme, dok je ostatak namenjen za nabavku novih pčelinjih društava.
 
Ferenc Turi, pčelar iz Banatske Topole nadomak Kikinde, učestvovao je posle šest godina bavljena pčelarstvom na konkursu Gradske uprave Kikinda kako bi kupio dodatnu opremu i tako pospešio proizvodnju. On danas raspolaže sa oko 130 košnica, sredstva su mu odobrena, pa je njegovo domaćinstvo bogatije za novu neophodnu opremu. Ceo iznos investicije subvencionisao je Grad Kikinda, a vrednost opreme bila je 28.000 dinara.
 
"Cela porodica je u poslu, imam suprugu i sina, pomažu mi tast i tašta, a posle šest godina pčelarenja prvi put smo konkurisali na konkursu Grada Kikinde, zadovoljili smo uslove i dobili smo sredstva za kupovinu nove opreme, tačnije kadu za otklapanje saća", kaže Turi.
 
Kroz program podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju, Grad Kikinda je za kupovinu novih rojeva i opreme, kikindskim pčelarima ove godine namenio milion i 200 hiljada dinara, od toga je 800 hiljada namenjeno za nabavku opreme, dok je ostatak namenjen za nabavku novih pčelinjih društava.
 
"Što se tiče nabavke opreme sredstva su u potpunosti utrošena, ali je i praksa do sada pokazala da se ta mera najbrže utroši. Što se tiče nabavke novih pčelinjih društava, sredstva nisu još uvek utrošena, tako da bih pozvao naše pčelare koji do sada nisu konkurisali da iskoriste priliku i kupe pčelinja društva, ukoliko imaju potrebu za to", ističe Dalibor Oličkov, rukovodilac Sektora za poljoprivredu.
 
Grad Kikinda potpisao je Deklaraciju o zaštiti pčela, koja je nastala na inicijativu NALED-a, USAID-a i SPOS –a, kao i Vlade Vojvodine.
 
"To znači da se Grad obavezuje da će voditi dodatno računa o našim pčelarima što mi svakako i radimo. Takođe, cilj je da se posebno povede računa o ratarima i voćarima koji koriste tokom proizvodnje veliku količinu pesticida", napominje Oličkov.
 
Na nedavno održanoj Gradskoj skupštini usvojena je odluka o zaštiti poljoprivrednih imanja, kojoj je posebno definisana ispaša pčela na kojoj je bilo najviše problema. Takođe, vodiće se računa o selidbi košnica na druge parcele, tako da će svi pčelari koji dolaze iz drugih gradova, morati da imaju dozvolu kojom mogu da postave košnice na tuđim parcelama.
  • Gari

    11.06.2021 13:25
    Malo je...
    Tih 1,2 miliona dinara, je 100 košnica sa pčelama.
    Baš su se pretrgli.
  • Zabranjeno pljuvanje

    11.06.2021 13:07
    Svrha?
    Da bi opet neko nesavestan, godinama nesavestan potvrovao nove rojeve?

    Zemlja Safari.

    *guglanjem nađite naslove zadnjih 5+ godina, Kikinda je Divljina

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.