Građanski aktivisti protestovali ispred fabrike Linglonga

Nekoliko stotina aktivista građanskih pokreta i inicijativa, kao i pojedinih opozicionih političkih partija protestovalo je danas ispred gradilišta kineske fabrike guma Linglong u Zrenjaninu.
Razlog protesta, kako su naveli, jeste potencijalno zagađenje životne sredine i nedostatak odgovarajućih dozvola za izradnju te fabrike.
 
Vidljivo je bilo da su građanski aktivisti stajali odvojeno od političara i aktivista političkih partija.
 
Nosili su transparente "Nećete nas ućutkati kao Šindjang, napolje iz našeg grada", a stranački aktivisti su nosili zastave Srbije i transparente "Ovo je naša zemlja, Srbija nije kolonija". Učesnici protesta su burno negodovali i zviždali na svako pominjanje vladajuće Srpske napredne stranke.
 
Oni su postavili pitanje "zašto je 100 hektara plodne ravnice poklonjeno kineskim investitorima za izgradnju prljave fabrike guma". Zatražili su i odgovore na pitanja o visini i transparentnosti dodeljenih subvencija.
 
Izrazili su protest zbog toga što je obezbeđenje fabrike u nekoliko navrata maltretiralo lokalne građanske aktiviste, kao i novinare.
 
Saša Vojnović iz Zrenjanina rekao je na skupu da je taj grad propao i podsetio da Zrenjaninci već 17 godina nemaju pijaću vodu. 
 
Nastavnik iz Kovačice Goran Hersling, koji je pretučen pre pet godina zbog svoga aktivizma, rekao je da će izgradnja fabrika poput Linglonga "dodatno ubrzati odlazak mladih iz Zrenjanina i iz Srbije". Ocenio je da je podela na političkoj sceni Srbije na levicu i na desnicu "veštačka" i pozvao na jedinstvo, jer kako je rekao, "u suprotnom ćemo propasti".
 
"U celoj Srbiji na delu je hajdučija. Srbija traži vazduh, vodu i slobodu", rekao je Dejan Jovanović iz organizacije Bitka za Košutnjak.
 
Najavljeno je da će 12 organizacija uputiti otvoreno pismo nadležnim državnim organima i ambasadi Kine zbog, kako je rečeno, teške ekološke situacije u Zrenjaninu.
 
Potpisnici su u pismu iskazali zabrinutost zbog "kršenja zakona Srbije i netransparentnosti celog projekta" i ukazali da bi fabrika u Zrenjaninu morala da posluje unutar zakonskih procedura, kako bi se odnosi dva naroda i dve zemlje razvijali "u prijateljskom duhu u budućnosti".
 
Organizacije Građanski preokret, ZRAK - Zrenjaninska akcija i STOP kafileriji nisu učestvovale na današnjem protestu.
  • RVosa

    14.06.2021 03:04
    Hvala Radikalima sto nikakvom zastitom prirode od strane institucija Srbije, podsticu mrznju i ne poverenje gradjana Vojvodine u Srbiju, a samim tim ubrzavaju proces raspada Srbije i pocetak nezavisnosti Republike Vojvodine!
  • Keka

    14.06.2021 02:58
    @Igor
    Pitaj Ujgure kakvi su kineski poslodavci? Vama patriJotama nije dosta 500 godina Turskog zuluma, hocete jos?
  • zy

    13.06.2021 09:02
    1.nemaju dozvolu za gradnju.2. nemaju projekat zastite zivotne sredine.3.Ne zaposljavaju Zrenjanince vec Kinezi rade.4.Unistavaju prirodni rezervat Carska bara.5.Unisteno 500ha plodne zemlje.6.Vec za njih vaze drugi zakoni,nemaju tablice na vozilima ne pridrzavaju se zakona u saobracaju.7.Uglavnom rade zatvorenici sto je nebezbedno za stanovnistvo.......itd moze ovako i dalje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.