Više od 300 kilograma smuđa uginulo u Krivaji, nisu imali dovoljno kiseonika

Više od 300 kilograma smuđa, najosetljivije vrste ribe, uginulo je u reci Krivaji, na dva kilometra od ušća reke u kanal Dunav-Tisa-Dunav.
Više od 300 kilograma smuđa uginulo u Krivaji, nisu imali dovoljno kiseonika
Foto: Pixabay
Kako se navodi u saopštenju Voda Vojvodine, odmah po prijavi građana, zajedno sa nadležnim inspekcijskim službama, izašli su na teren i uzorkovali vodu, te su uzorci odneti na analizu u akreditovanu laboratoriju Departmana za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.
 
Ribočuvarska služba je, uz prisustvo inspektora za ribarstvo, pokupila svu uginulu ribu koja je odnesena u kafileriju za spaljivanje.
 
Rezultati su pokazali da nije bilo hemijskog zagađenja voda, već je uginuće uzrokovano, pre svega, izuzetno niskom količinom kiseonika u vodi, a zatim i nepovoljnim vremenskim uslovima, odnosno izuzetno visokom temperaturom vode i vazduha.
 
U Vodama Vojvodine dodaju da su preduzete sve neophodne mere, kojima će biti obezbeđen dovoljan protok sveže vode u kanal, a ujedno i porast sadržaja kiseonika u vodi. Međutim, u pitanju je samo privremeno rešenje zato što ustava u Feketiću ne može da bude dugo otvorena, jer to može da dovede u pitanje navodnjavanje poljoprivrednih imanja uzvodno od ustave.
 
"Zahvaljujući razumevanju Vlade Republike Srbije koja će preko Abu Dabi fonda obezbediti dodatna sredstva, JVP Vode Vojvodine će ove godine ući u rešavanje ovog višedecenijskog problema. Ukoliko radovi budu tekli predviđenom dinamikom, očekujemo da će do leta sledeće godine ovaj projekat biti završen. Investiciono rešenje se ogleda u izgradnji brane i crpne stanice čime bi se spojila reka Krivaja sa kanalom DTD i kako bi se upumpavanjem vode iz kanala u Krivaju rešio nivo vode tokom letnjeg perioda. Izgradnjom ovog sistema obezbedilo bi se navodnjavanje ukupne površine od oko 6.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, a održavanjem nivoa vode iznad biološkog minimuma doći će do očuvanja ribljeg fonda na ovom lokalitetu", zaključuju u Vodama Vojvodine.
  • pobogu

    03.07.2021 10:45
    Zamislite jednog jutra procitate vest: "U toku jucerasnjeg dana uginuli svi srpski politicari. Sumnja se da je uzrok ovoga prevelika sramota koju su naneli svojim precima, potpuni nedostatak ljudskog dostojanstva i empatije, kao i prevelika kolicina bahatosti, sebicnosti, neodgovornosti, poltronstva i mizernosti. Ostaje nam jedino da im pozelimo barem malo ljudskog dostojanstva u sledecim zivotima, kako bi se na evolucijskoj lestvici odmakli od nule."
  • bora

    03.07.2021 06:25
    ne verujem u izvestaj
    Nedostatak kiseonika dolazi usled zagadjenja(HPK,BPK).Ne verujem u izvestaj
    PMF.Uzorke treba slati pod sifrom u vise lobaratorija.Monitoring koji se najavljuje
    je veliki problem u Srbiji.
  • pobogu

    03.07.2021 01:16
    Tih 300 kg smudja vredi vise nego svi nasi politicari zajedno. :(

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.