Za zakup državnih njiva u Bačkoj paori davali i po 750 evra

Paori u Staroj Pazovi plaćali su prosečno najvišu cenu arende u Srbiji oko 510 evra, dok su se u Bačkoj rušili rekodi gde su pojedinci za hektar davali i po 750 evra.
Za zakup državnih njiva u Bačkoj paori davali i po 750 evra
Foto: 021.rs
Prema podacima Uprave za poljoprivredno zemljište, zemljoradnik iz Vajske, koja pripada opštini Bač, trebalo je biti apsolutni rekorder jer je za hektar zemlje druge klase u Labudnjači ponudio vrtoglavih više od 49.000 evra. Da li je reč o grešci, namernoj ili slučajnoj nije ni bitno, ponuda nije prihvaćena jer je dokumentacija podneta za drugo lice, što nije po zakonu. U opštini Bač prosečna cena državnih njiva je 205 evra, piše Blic.
 
Pojedinačno, najskuplja arenda plaćena je u Sonti, mestu pored Apatina, gde je jedan paor hektar njive treće klase platio 753 evra. U ovom mestu, neke njive su otišle u zakup za 700 do 750 evra. U Sremu, najskuplja arenda bila je u mestu Martinci, 704 evra za hektar. 
 
U Temerinu zakup jednog hektra prosečno je iznosio 490 evra, u Vrbas 439 evra, u Apatinu 421 evra, u Pančevu 329, te u Irig sa 318 evra. Novi Bečej je jedna od malobrojnih opština u Vojvodini u kojoj zakup poljoprivrednog zemljišta košta manje od republičkog proseka, svega 100 evra.
 
Koliki je nesrazmer u cenama zakupa zemlje u Srbiji govori i podatak da je u Prokuplju hektar zemlje zakupljen za svega 2,7 evra, u Dmitrovgradu za nešto više 3 evra, dok je u Crnoj Travi za “čak” 3,5 evra. 
 
Inače državne njive u Srbiji u proseku se izdaju za 184 evra po hektaru. Srbija ima 416.759 hektara, od čega se izdaje 272.342. Godišnje, po prosečnoj ceni, od ovog posla država bi trebalo da uprihoduje oko 50 miliona evra. 
  • Bambus

    09.07.2021 07:32
    Bezzemljaš

    Hmmm... a da iza tog ili tih paora ne stoji onaj siroti bata što nema ni jednog ara zemlje ("proverite u katastru!"!) ?
  • Lui

    08.07.2021 14:47
    A
    Šta tek reći za "Novi Bečej je jedna od malobrojnih opština u Vojvodini u kojoj zakup poljoprivrednog zemljišta košta manje od republičkog proseka, svega 100 evra", ali su tamošnji tajkuni već godinama u biznisu da licitiraju zemlju preko (podobnih) paora. Tako da su i onih 49.000 e iz Vajske i ovih 100e u N. Bečeju, za treća lica (što nije po zakonu, kako reče u članku).
  • Imre

    08.07.2021 10:04
    Procitavsi naslov,resim da dam odgovor,da to nije paor vec neko ko hoce da se sakrije.Citajuci tekst,vidim da ta ponuda nije paorova vec neko nepoznato lice( zvanicno trece lice) pa je ponuda odbijena.Sad da postojeci organi drzave rade svoj posal,proverili bi koje i kako je trece lice doslo do tih para.Mozda je postenim radom ili nekim poslom gde sada treba lako stecene pare oprati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.