Kako kaže, od Vlade Srbije traže da hitno reaguje i uvede nekoliko mera za spas poljoprivrede u poslednji čas.
"Klimatske promene donele su još jednu katastrofalno sušnu godinu paorima Vojvodine. Posle velike suše 2017, koju smo nekako pregurali, dolazi nam još jedna, izgleda još gora godina. Stručnjaci predviđaju da je rod ratarskih kultura u Vojvodini umanjen 50 odsto, a posmatrajući samo Banat i više. Uzimajući u obzir povećanje cena repromateijala, dizela, hemikalija, te niske otkupne cene naših proizvoda, kao i najmanje subvencije po hektaru u Evropi, neophodno je da država preduzme hitne mere", rekao je Grubanov.
On je, kako se navodi u saopštenju Saveza 90 zelenih Srbije, naglasio da paori upozoravaju "na alarmatno stanje na njivama i gazdinstvima".
Osim zahteva da im se računi za odvodnjavanje za 2021. godinu umanje barem 50 odsto, oni od Vlade i Ministarstva poljoprivrede traže da im se odobri kupovina 50 litara dizela po hektaru, za jesenje radove, po ceni od 100 dinara za litru i da se to uradi najkasnije do 1. septembra.
Zahtev je i da minimalna cena kukuruza bude 30 dinara, suncokreta 60, a soje 80 dinara kilogram, navodi se u saopštenju.
Zahteva se, takođe, da se zamrzne plaćanje svih poljoprivrednih kredita na godinu dana, bez zateznih kamata, da subvencije po hektaru u 2022. godini budu najmanje 12.000 dinara, plus regresirano gorivo – 80 litara po hektaru po ceni od 100 dinara za litar.
"Poljoprivreda već dugi niz godina čuva socijalni mir, a njeni proizvodi povećavaju izvoz, ali seljak od toga ima najmanje koristi. Vreme je da država pomogne i nama, dosta je pomagala stranim investitorima", poručio je Grubanov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Saja
O
misko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar