To za
Magločistač kaže direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici Balaž Sič.
Kako navodi Sič, još uvek se ispituje tačna lokacija za postavljanje ovog spomenika, nakon čega će odluku doneti MZZSK, a uskoro će biti poznate i dimenzije, kao i visina spomenika.
Grad Subotica je u budžetu za podizanje spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću opredelio ukupno 21,2 miliona dinara. Od toga je livenje skulpture 6,7 miliona, a postament 3,5 miliona dinara. Na šta će biti utrošeno i da li će biti utrošeno preostalih 11 miliona dinara, ne navodi se u dostupnoj dokumentaciji.
Na osnovu dokumentacije, sprovođenje pregovaračkog postupka odvija se bez objavljivanja javnog poziva, a posao livenja spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću dobila je Radionica skulpture Kuzman iz Smedereva. Procenjena ukupna vrednost bez PDV-a je 6,7 miliona dinara.
Posao vajanja radiće vajar Zoran Ivanović koji u svom portfoliju već ima jedan spomenik kralju Petru.
U obrazloženju dodele ugovora bez objavljivanja javnog poziva navodi se da radove, dobra ili usluge može da isporuči samo određeni privredni subjekt jer je "cilj nabavke stvaranje ili kupovina jedinstvenog umetničkog dela ili umetničkog izvođenja".
Spomenik prvom vladaru Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, simbolu uređene demokratske države u koju je Subotica ušla nakon 1918. godine, biće postavljen kod Sokolskog doma, građevine koja karakteriše period istorije Subotice između dva svetska rata.
"Vajar Zoran Ivanović ima zaključen Ugovor o izradi bronzanih umetničkih skulptura sa umetničkom radionicom ‘Kuzman’ koja je jedini privredni subjekt koji ima ekskluzivno pravo za livenje umetničkih dela a naročito izrade u bronzi spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću. Samo livenje predstavlja umetničko delo u kojem učestvuje i autor spomenika", navodi se u objašnjenju.
Skupština grada Subotice je krajem maja 2020. godine donela odluku da kralj Petar Prvi Karađorđević, nekadašnji gradonačelnik Subotice Karolj Biro i biskup Ivan Antunović dobiju svoje spomenike u Subotici. Odluke o postavljanju ova tri spomenika odbornici su doneli jednoglasno, a odluke je podržala i opozicija.
Komentari 26
Ђорђе
Да није Краљ Петар ослободио Суботицу и организовао присаједињење, не би било ни тих 1300 партизана , јер би Суботица била део Угарске а данас Мађарске, где би Буњевци и Срби били помађарени као и у данашњој пропало Баји и Печују.
Живе у измишљеној историји и њу понављају на оваквим порталима.
Nata
Subotičanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar