Ovo piše
Vojvođanski centar za istraživačko novinarstvo (VOICE). Uprkos prijavama meštana i aktivista na kvalitet vazduha u obližnjim delovima grada, postrojenje "Zorka-Klotild-Agrotehnohem" nastavlja s proizvodnjom sredstava za zaštitu bilja.
Kako se navodi, u blizini je i Vodozahvat 1 koji Subotici obezbeđuje pitku vodu.
Od 2004. godine ne postoje detaljne studije o proceni uticaja koji je Zorkina višedecenijska proizvodnja imala na životnu sredinu. Pored toga u izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd iz 2011. konstatovano je prisustvo radioaktivnosti u podzemnim vodama na jednom mernom mestu u tom području.
Više od deset godina nakon toga, Gradska uprava Subotice nije počela sa sanacijom prostora, za koju tvrde da prevazilazi kapacitete i nadležnosti lokalne samouprave.
Teški metali i ostale štetne sirovine koje su se koristile u ovoj proizvodnji mineralnih i veštačkih đubriva su se tokom godina nataložile u zemljištu. Svojim prekomernim prisustvom, ovi hemijski skupovi atoma i molekula mogu da imaju negativan uticaj na životnu sredinu i organizme koji od nje zavise.
Pogoni i objekti kompleksa Zorke napušteni su i sravnjeni sa zemljom, ali je malo izdvojeno postrojenje za proizvodnju pesticida i herbicida Zorka-Klotlid-Agrotehnohem nastavilo da radi.
Kako VOICE navodi, to preduzeće se ne nalazi u Lokalnom registru izvora zagađenja za 2020. godinu, iako je na tom spisku bilo 2018. i 2019. godine. Za prethodnu godinu, kako tvrde iz Sekretarijata za poljoprivredu i zaštitu životne sredine, pomenuta kompanija nije dostavila podatke.
Zorka-Klotlid-Agrotehnohem ima kapacitet za godišnju proizvodnju od oko 400.000 litara svojih proizvoda, između ostalog i sredstava za zaštitu bilja.
U izveštaju inspekcije Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine iz 2020. godine piše da na ispitivanim tačkama nekadašnje Zorke nije prekoračena vrednost stirena polutanta koji sagorevanjem dolazi u vazduh i koji u malim količinama utiče na iritaciju nosa i grla. Taj podatak zasniva se na merenju koje je sprovela laboratorija koja angažovana od strane Zorke-Klotild-Agrotehnohem.
"Nije uspostavljen, niti postoji pouzdano praćenje kvaliteta vazduha, zemlje i vode na tom području. Inspekcijski nadzori i merenja se najavljuju, vreme i mesto uzorkovanja su poznati. Najavom kontrole operatera dolazi do značajnog smanjenja štetnih aktivnosti kompanije, da li u vremenu ili obimu proizvodnje", kaže Zvezdan Kalmar iz subotičkog Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR).
Dragana Vidojević, iz Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), kaže da se pojedina industrijska postrojenja koja su istraživali nalaze upravo u blizini urbanih zona ili na obalama reka. Podseća da su lokalne samouprave po zakonu u obavezi da sprovode monitoring zemljišta na lokacijama sa povećanim rizikom i lokacijama sa istorijskim zagađenjem.
S druge strane, obaveza zagađivača je da obezbedi kontinuiran monitoring ispuštanja štetnih materija u vazduh.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar