Skupa setva: Cene đubriva neprekidno rastu

Ova setva pšenice, po svoj prilici, biće jedna od skupljih i po cenama repromaterijala baca u senku cenu kilograma pšenice koja je u petak na Produktnoj berzi Novi Sad bila 30 dinara.
Skupa setva: Cene đubriva neprekidno rastu
Foto: 021.rs (arhiva)
Zemljoradnici još prave tačnu računicu koliko će koštati setva, žaleći se u prvom redu na cenu veštačkog đubriva i goriva, piše Dnevnik. Svi su se uglavnom snabadeli repomaterijalom tako što su zadužili seme i đubrivo kod kooperanata, dok su za kupovinu goriva podigli bankarske kredite.
 
U Zadružnom savezu Vojvodine istakli su da je mineralno đubrivo i duplo skuplje nego prošle godine i da cene veštaka neprekidno rastu.
 
– Đubrivo uvozimo iz Rusije, Mađarske, Hrvatske, Rumunije i, zbog cene gasa koja raste, đubrivo iz dana u dan menja cenu. U zavisnosti od forulacije, đubrivo košta i 600 evra po toni, a u zavisnosti od hraniva u zemlji za setvu pšnice treba do 350 kilograma đubriva po hektaru - kaže stručni savetnik za poljoprivrednu proizvodnju u Zadružnom savezu Vojvodine Petar Rodić.
 
Agrarni savez Srbije napravio je račun po kojem je ova setva skuplja za 15 odsto po jutru, ali bez uračunate arende, amortizacije i rada zemljoradnika.
 
Po rečima predsednika Saveza Nenada Manića, setva jutra pšenice koštaće 31.690 dinara. Na sve to, naglasio je, dolaze još i cena arende ili zakupa, koja zbog manjih prinosa ove godine nije poskupela, a te cene su različite u svakom području.
 
- Kilogram semenske pšenice je 80 dinara, a po jutru treba 130 kilograma, što je 10.400 dinara. Na jutro pšenice dolazi 250 kilograma veštačkog đubriva. Cena veštaka je 65 dinara kilogram, što znači da taj trošak iznosi 16.250 dinara i za 30 litara nafte po jutru po ceni od 168 dinara treba još dodati 5.040 dinara - naveo je Manić za Dnevnik.
 
Po rečima poljoprivrednika Miroslava Kiša iz Subotice, poljoprivrednici su se uglavnom ranije snabdeli repromaterijalom, pa su malo i uštedeli, jer se cene menjaju svakodnevno. Ipak, mnogi će zbog visokih cena štedeti i neće se dosledno držati svega što je potrebno da se posao obavi valjano.
 
Kiš kaže da nije pravio računicu, ali smatra da će ga sigurno hektar setve izaći bar 500 evra. 
 
– Ne vredi da pravim račun jer zemlju moram raditi - naveo je ovaj poljoprivrednik, rekavši da će dosta zemljoradnika posejati dorađeno seme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • D

    12.10.2021 19:56
    Iz branše
    Seljaci stalno kukaju. Idite u dvorista, malo koji nema John Deer od 300000 evra. Prosle godine troskovi 500 evra po hektaru kukuruza, bruto zarafa 2000 evra, neto zarada 1500 evra. Ranijih godina su bili srecni kad im je ostajalo neto 500 evra po hektaru.
  • DjakoN

    10.10.2021 15:27
    tuga...
    Ma nista nije poskupelo,to se vama cini!
  • bora

    10.10.2021 10:52
    sa tavana
    Seljaci nisu sejali doradjeno seme psenice ni kada su bili u mnogo boljoj situaciji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina