Građanski preokret: Dingdong, dingdong - znate li šta je važno za Linglong?

Ovo su činjenice. Kamen temeljac položen je 30. marta 2019. u prisustvu predsednika Srbije, diplomatskog kora i rukovodstva kineske fabrike "Shandong Linglong".
Istog tog dana u Zrenjaninu je otvorena i prodavnica guma te kompanije, a optimistično je najavljeno da će pneumatici iz ove fabrike već 2021. biti na srpskom i zapadnoevropskom tržištu. 
 
Više od dve godine Građanski preokret ne dobija odgovor od republičkih, pokrajinskih i gradskih vlasti zašto se kineska fabrika gradi na obradivoj zemlji, bez adekvatnih dozvola, i bez informacije o tome kako će i na koji način uticati na životnu sredinu. 
 
Reč je o celovitoj studiji koja bi garantovala da životna sredina neće biti ugrožena. Zakon nalaže da se prvo donese kompletna procena uticaja na životnu sredinu, pa onda dozvola za gradnju. U Zrenjaninu je primenjen princip "seckanje salame" (salami slicing). Stručnjaci iz ove oblasti objašnjavaju da investitor svoj projekat razdvaja na niz manjih kako bi, u smislu procedura, izgledalo da je uticaj na životnu sredinu manji. U Zrenjaninu je, tako, izgradnja  gumare razdvojena na tri ključna dela – gradnju pomoćnih objekata, proizvodnog pogona i takozvanog miksera u kom se umešava smesa za gume. 
 
Na ove činjenice svi ćute - Gradska uprava Zrenjanina, Pokrajinska vlada Vojvodine i Vlada Srbije, a građani i građanke ovog banatskog grada ne dobijaju informaciju kakav će vazduh udisati, kakvu će zemlju imati. Jedino što znaju je da već 17 godina ne piju vodu iz česme. 
 
"U poslednje dve godine, podneli smo 200 upita građana našoj gradskoj upravi, krivičnu prijavu protiv Feng Wang i Shili Ding, zakonskih zastupnika fabrike guma Linglong i izvođača građevinskih radova na njenom gradilištu u ovom gradu, tri tužbe Upravnom sudu protiv pokrajinske i gradske vlasti. Pokrajinski građevinski inspektor naložio je rušenje osam objekata u okviru fabrike jer su izgrađeni bez građevinske dozvole. Sve ovo nije bilo dovoljno da prekine zid ćutanja, a naši životi i budućnost naše dece je dovedena u pitanje", kaže Dušan Kokot iz Građanskog preokreta koji od početka gradnje ove fabrike skreće pažnju javnosti na to šta ona donosi.
 
 
U sred plodne banatske ravnice izgradnja godišnje donosi 14.000.000 pneumatika, 720 tona ugljene čađi, 470 tona drveta i papira, 37 tona lakih plastičnih kesa, 108.000 tona otpada u plastičnim džambo vrećama, 192 tona otrovnog ulja. U proizvodnji guma, koja je jedna od "najprljavijih" u hemijskoj industriji, koriste se ogromne količine čađi. Ukoliko se ne budu poštovali ekološki standardi može doći i do iscrpljivanja velike količine vode iz javnog vodovoda i podzemnih voda, iz kojih se inače grad snabdeva.
 
Zato Građanski pokret pokreće kampanju "Vodu nemamo, a šta ćemo sa vazduhom" u kojoj traži stopiranje izgradnje fabrike Linglong dok se ne donese adekvatna Studija o proceni uticaja na životnu sredinu i ne utvrdi kakve posledice proizvodnja guma ostavlja na zdravlje Zrenjaninaca i da li je kineski investitor predvideo mere zaštite od zagađenja. 
 
"Teško je dopreti do građana Zrenjanina i preneti im sve informacije o tome kakve posledice će Linglong doneti građanima ovog dela Vojvodine. Gradska vlast ne odgovara na upite, mediji pod kontrolom lokalne i pokrajinske vlasti, a posebno nacionalni, ovom temom se ne bave", dodaje Kokot.  
 
Povodom Međunarodnog dana čistog vazduha, 3. novembra 2021. aktivsti Građanskog preokreta okupiće se na Trgu slobode u Zrenjaninu. Pod nazivom "Dingdong, dingdong – znate li šta je važno za Linglong?" Biće postavljena izložba plakata sa glavnim informacijama, a na video bimu će emitovati filmove, TV priloge i spotove o ovoj kineskoj investiciji. 
 
"Građani će moći da pročitaju naše „zidne novine“ i da gledaju malu televiziju i tako ćemo informisati svoje sugrađane, kad već nemamo drugi način. Građani treba da znaju kakve štetne posledice će proizvodnja guma imati na naše zdravlje, na vazduh, vodu, zemlju oko nas. Kad to budemo znali, možemo da pričamo i o investicijama. Prvo naše zdravlje, onda investicije. Mi nismo protiv kapitalih investicija, mi smo protiv mahinacija kapitalnim investicijama", objašnjava Dragana Popović iz Građanskog preokreta.
 
  
 
Dođite da pročitate zrenjaninske "zidne novine" i videćete, pored ostalog, i kopiju rešenja građevinskog inspektora Sekretarijata za saobraćaj, građevinarstvo i energetiku AP Vojvodine koji je naložio rušenje osam objekata unutar fabrike Linglong. On je, izgleda, jedini koji je poštovao zakon. 
 
Ozbiljne države vrlo strogo procenjuju koje sisteme zaštite  investitori u gumarskoj industriji moraju da uvedu. Linglong ne posluje nigde van Kine, a jedina fabrika koju su imali van svoje zemlje, na Tajlandu, delimično je izgorela pa je ubrzo i prestala sa radom. 
 
Neko bi rekao da je to sitno "gledanje kroz prste" naše države kineskom investitoru, ali u Građanskom preokretu smatraju da je ovakvo ponašanje snažna podrška velikom bezakonju i ozbiljan signal da državni organi neće zaštititi građane i javni interes ni kada ta fabrika proradi i počne da ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu.
 
I zato ponovo pitaju: Šta ćemo da udišemo? Kakvu zemlju ćemo imati? Koliko zagađenu hranu ćemo jesti?

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.