Takođe, aktuelno istraživanje Ombudsmana APV pokazuje da prosvetni radnici u najvećem broju ne mogu za sebe da kažu da su stručni u uočavanju zlostavljanog deteta.
Od 1.203 prosvetna radnika s kojima su stručnjaci ovog organa razgovarali, tek oko 16 odsto je navelo da su obučavani u oblasti zaštite dece od seksualnog zlostavljanja, a manje od četiri odsto navelo je da smatra da je u potpunosti kompetentno da prepozna znake potencijalno seksualno zlostavljanog deteta.
"Pokrajinski zaštitnik građana uočio je da je tokom 2020. godine uvećan broj slučajeva nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja dece od strane odraslih, pre svega roditelja i staratelja dece, a posebno je seksualno nasilje prisutnije među svim oblicima najgrubljeg kršenja prava deteta. Od ukupnog, dve trećine broja medijskih napisa koje ombudsman prati, u 2019. godini odnosilo se na vršnjačko nasilje, dok je u prvoj polovini 2020. godine 84 odsto napisa bilo u vezi sa nasiljem prema deci od strane odrasle osobe. Period izolacije i škole na daljinu učinio je vidljivijim nasilje u porodici prema deci – od 16. marta do 6. maja 2020. godine 91 odsto slučajeva medijskog izveštavanja govori da su nasilje počinile odrasle osobe bliske ili poznate detetu", navode stručnjaci Pokrajinskog zaštitnika građana.
I ove godine se nastavlja rast broja predmeta seksualnog zlostavljanja dece, zaključuje Ombudsman APV.
"Preliminarnom analizom podataka prikupljenih prvenstveno od obrazovno-vaspitnih ustanova, prosvetnih radnika i nadležnih tužilaštva, Pokrajinski zaštitnik građana utvrdio je da vrlo mali broj slučajeva seksualnog zlostavljanja dece bude otkriven i da je izvesno da, u ovom trenutku, ne možemo govoriti o dovoljno dobroj zaštiti dece od seksualnog nasilja što potvrđuje podatke iz drugih istraživanja i prakse koji govore o tome da je seksualno nasilje tabu, da žrtve u 90 odsto slučajeva ćute i tek mali broj slučajeva seksualnog zlostavljanja bude prijavljen nadležnim institucijama", skreće pažnju ovaj pokrajinski organ.
Ombudsman APV upozorava da je seksualno nasilje rodno zasnovano i duboko ukorenjeno u autoritarnim stavovima i vrednostima društva koji očekuje od deteta da bezuslovno poštuje autoritet odraslih samo zato što su u ulozi staratelja, nastavnika, trenera ili lekara. Da smo u ovakvoj situaciji kao društvo još je tužnije budući da je Konvencija o pravima deteta Ujedinjenih nacija, koju je Srbija ratifikovala i mora da poštuje, u primeni u svetu već 32 godine.
"Konvencija prepoznaje da je za zdrav razvoj ličnosti i dobrobit deteta neophodno da se prema detetu odnosimo s jednakim uvažavanjem i poštovanjem kao što očekujemo da se ono ponaša prema odraslima i vršnjacima. Zdrav i snažan osećaj vrednosti sebe dete izgrađuje kroz poštovanje njegovih ličnih granica, a to je jedino moguće u odnosu u kojem se dete oseća prepoznato, viđeno, uvaženo i sigurno. Svaki odnos u kojem odrasli teži da svoj autoritet gradi isključivo na osnovu pozicije moći koji u odnosu na dete nedvosmisleno ima, preti da naruši lično dostojanstvo i integritet deteta, a time otvara prostor za različite mogućnosti zloupotrebe i nasilja prema deci. Da bismo prekinuli tišinu i ćutanje, neophodno je da menjamo društvene i kulturne obrasce i prakse kojima narušavamo osećaj poverenja dece u odrasle i u institucije", poručuju stručnjaci Pokrajinskog zaštitnika građana.
Danas, 18. novembra je Evropski dan zaštite dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja, a uspostavljen je 2015. godine. Prate ga još dva značajna datuma - 19. novembar je Svetski dan prevencije zlostavljanja dece, a 20. novembar je Međunarodni dan deteta.
O nasilju nad decom 021.rs je pisao nedavno - saznajte više o tome
OVDE. Takođe, 021.rs je nedavno pisao o seksualnom nasilju i nepoverenju sistema i društva prema žrtvama, a o tome čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Jovan
Omiljena optuzba kako bi se roditelj, najcesce otac, uklonio iz detetovog zivota. Dok prodju sudovi dete odraste i zaboravi da ima i tatu. Zlocin, ali ne samo prema deci.
Nije to tako jednostavno kako izgleda.
Vule
Pravdoljub
- Ne, nego PRVO moramo da menjamo vlast. Kada na odn. u vlasti budu bili normalni, moralni i odgovorni ljudi, i celo društvo će biti takvo. Stanje društva je slika stanja vlasti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar