Četničkom udruženju koje vodi ratni zločinac pare iz budžeta Opštine Šid

Opština Šid dodelila je sredstva iz budžeta četničkom udruženju "Četnički pokret Sokolovi" iz ovog mesta, među čijim zastupnicima je i osuđeni ratni zločinac Miloš Stanimirović.

On je osuđen 2012. godine za zločine protiv čovečnosti počinjene tokom rata devedesetih u Tovarniku, u Hrvatskoj, piše VOICE.

Suđeno mu je u bekstvu, a Županijski sud u Vukovaru ga je osudio na 10 godina zbog krivičnog dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava – ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Sud je tada kao otežavajuću okolnost naveo da je Stanimirović "pokazao veliku količinu kriminalne volje, kao i upornost i bezobzirnost prilikom nanošenja telesnih povreda oštećenima". Presudu je, nakon žalbenog postupka, potvrdio 2016. godine i Vrhovni sud Hrvatske.
 
Oblast ostvarivanja ciljeva ovog udruženja, kako piše na APR-u, je "negovanje tradicije četničkog pokreta od nastanka do danas i promovisanje parlamentarne monarhije zasnovane na demokratskim principima na čelu sa Dinastijom Karađorđević".
 
Željko Stanetić iz Vojvođanskog građanskog centra ukazuje da ovo nije izolovan slučaj i da je Srbija utočište za nekolicinu osuđenih ratnih zločinaca, te za VOICE navodi primer Novaka Đukića koji je u Srbiju pobegao kako bi izbegao služenje 20 godina zatvorske kazne zbog zločina na Tuzlanskoj kapiji 1995. godine, kada je ubijeno više od 70 civila.
 
"Koristeći trenutnu situaciju u kojoj ustav ne dopušta izručenje drugoj državi, a ne postoji poseban sporazum o izručenju, oni se u Republici Srbiji mogu ponašati kao bilo koji drugi građanin ili građanka. U tom smislu oni mogu biti i osnivači različitih udruženja koliko god to sa etičke strane zvučalo ili bilo problematično. Između zemalja nastalih raspadom Jugoslavije nije moguće izručenje optuženih za ratne zločine drugoj državi, a oni ovakvu situaciju koriste izbegavajući da se suoče sa onim za šta se terete", rekao je Stanetić.
 
Ovo udruženje sklopilo je 2019. godine sporazum o saradnji sa Pokretom obnove kraljevine Srbije (POKS), po kome će "polazeći od zajedničkih programskih načela" delovati kako bi ostvarili ciljeve poput "potpune rehabilitacije i reafirmacije Četničkog pokreta, Ravnogorskog pokreta, JBuO i ličnosti đenerala Dragoljuba – Draže Mihailovića".
 
"Ovim sporazumom, poslanici POKS u Narodnoj skupštini Republike Srbije i Skupštini AP Vojvodine, kao i odbornici POKS u lokalnim samoupravama, obavezuju se da će u svojim nastupima afirmisati ove vrednosti i boriti se za zajedničke ciljeve POKS i udruženja SOKOLOVI", navodi se u sporazumu.
 
Do 2018. godine jedan od zastupnika udruženja Sokolovi bio je i srpski četnički pukovnik iz Martinaca, Dragan Slavkić. Slavkić je takođe bio na čelu jedinice za brza dejstva Ravnogoraca – otadžbinske uprave SČP. 
 
Kako je Kurir prvi preneo 2019. godine, Ravnogorci – Otadžbinska uprava SČP raspisala je poternicu za Nihadom Aličkovićem zbog pokušaja ubistva Aleksandra Vučića u Potočarima, ali i zbog nasilničkog ponašanja ispred Tribunala. Kako navode u svojoj izjavi, Ravnogorci su poslali nalog jedinici za brza dejstva koja je raspoređena od Zvornika do Rače, u slučaju da Aličković pređe u Srbiju, bude odmah sproveden pred "Preki četnički sud".
 
Četnički pokret tada je za Slavkića rekao da je odlično obučio jedinicu za brza dejstva, a da su novac obezbedile "srpske patriote iz dijaspore".
 
Udruženje Sokolovi organizovalo je i četnički marš kroz Šid, a kao razlog organizovanja naveden je badnji dan i očuvanje srpske kulture i tradicije. Kako je napisano u obaveštenju, moli se OUP Šid da obezbedi siguran saobraćaj i prolazak kolone u glavnoj ulici pa sve do crkve.
 
Prema evidencijama, ovo udruženje prihodovalo je 2019. godine 12.110 evra, a 2020. godine 12.587 evra.
 
Na konkursu za dodelu sredstava iz budžeta opštine Šid za programe i projekte udruženja sa teritorije opštine Šid u 2021. godini, ovo četničko udruženje je 16. avgusta 2021. godine dobilo 95.000 dinara. Međutim, iz odluke komisije opštine Šid ne vidi se za koji projekat ili program udruženja su sredstva namenjena. Do objavljivanja ovog teksta redakcija VOICE-a nije dobila odgovor iz opštine sa kojim projektom su konkurisali niti je dobila propratnu projektnu dokumentaciju na osnovu zahteva za informacije od javnog značaja.
 
Tekst u celini čitajte OVDE.
  • aga

    04.05.2022 09:12
    čitam
    komentare i shvatam koliko nam je Bog udelio sreće što nas u ovim vremenima predvodi Vučko !Neka ga dobri Bog čuva ŽIVELA SRBIJA !
  • voice

    03.05.2022 21:32
    ako sam dobro razumeo, u ovom clanku se tvrdi da je u pitanju ratni zlocinac na osnovu presude nekog hrvatskog suda. zar to za vas nije bar malo upitno ?
    svaki srbin koji se branio svoju kucu 90ih je za njih zlocinac. ovaj covek mozda jeste, a mozda nije zlocinac, to ne mozemo znati na osnovu presude suda neprijateljske drzave.
  • anti

    03.05.2022 12:18
    fa
    Ako su cetnici antifasisti onda su i nemci zrtve u drugom svetskom. jedina drzava koja je uspela da zvanicno rehabilituje kolaboracioniste i fasiste i da to progura do udzbenika. I onda vice da su svi okolo fasisti i nacisti. Na svu srecu, rusi prave konkurenciju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.