Par iz Rume jedva do solarnih panela "u samo tri koraka": 100 strana papirologije i skrivene naknade

Mala solarna elektrana na krovu kuće - zvučalo je kao prilika za odličnu uštedu. Ali, porodice koje su u Srbiji pioniri u ovom poduhvatu brzo su shvatile da im je država prećutala sve troškove.
Par iz Rume jedva do solarnih panela "u samo tri koraka": 100 strana papirologije i skrivene naknade
Foto: Pixabay
Na porodičnoj kući Dragane Maričić u Rumi konačno su osvanuli solarni paneli. Njeno domaćinstvo je među prvima koje se upisalo u registar kupaca-proizvođača ili takozvanih prozjumera, piše Dojče vele. To su domaćinstva koja električnu energiju iz svojih malih solarnih postrojenja prvo troše za sopstvene potrebe, a višak vraćaju u električnu mrežu s mogućnošću da je naknadno iskoriste. Korist bi trebalo da bude višestruki - manji računi za struju, čistija životna sredina i rasterećeniji energetski sistem.
Sve te koristi Draganin sin Nenad, danas student energetike, uočio je još u osnovnoj školi. 
"On je nama već tad predstavio u nekom vidu prezentacije njegovu viziju, međutim mi smo bili skeptični i nismo mogli da verujemo da to može da zaživi", priča Dragana za Dojče vele.
 
Za samo dve nedelje rada njihova elektrana proizvela je oko 780 kilovata, što daleko prevazilazi njihovu prosečnu mesečnu potrošnju od 500 kilovata. 
 
"Odlično je, ne mislim više kad sam uključila veš mašinu i koliko će da traje program pranja", priča Dragana.
 
Viškovi koje vrate u sistem će im, kažu, dobro doći na zimu, jer su planirali da se dogrevaju na struju.
 
Trnovit put do priključka
 
Ali, put do priključka na mrežu bio je trnovit. 
 
"Reklamirali su da sve može da se završi u tri koraka, ali to nisu baš tri koraka. Mi imamo preko sto strana papirologije", priča Nenad Maričić.
 
Procedura počinje tako što se građani obrate izvođaču radova koji izradi projekat i postavi elektranu. Zatim se Elektrodistribuciji Srbije šalje zahtev za zamenu starog brojila novim dvosmernim brojilom – na račun građana.
 
I na kraju se Elektroprivredi Srbije mejlom šalje zahtev za zaključenje ugovora. Potom EPS dalje o tome obaveštava EDS i u roku od pet dana sve je gotovo.
 
Tako je, međutim, samo na papiru. 
 
"Kad sam pokušao da se raspitam u EPS-u, niko nije bio upućen, tako da su nas stalno vraćali s dopunama, pa između dopuna po mesec dana ne dobijemo dogovor, pa onda opet stignu 24 tačke dopune i to tako ukrug", kaže Nenad.
 
Na njihovoj elektrani se za to vreme, kažu, ništa nije promenilo. Menjali su se samo papiri i gomilali troškovi, jer – ispostaviće se – institucije se nisu usaglasile ni u idejama ni u propisima.
 
Kako Dojče vele saznaje iz razgovara sa stručnjacima koji su učestvovali u procesu donošenja propisa, EPS prvo nije bio zadovoljan zakonskim i proceduralnim rešenjima Ministarstva rudarstva i energetike, ministarstvo odgovorom EPS-a na realizaciju ideje, a Ministarstvo finansija je čak u jednom trenutku stopiralo projekat, jer u obračun nije bio uključen PDV.
 
Račun razvejao entuzijazam
 
Sva nerazumevanja među institucijama očitala su se na prvom računu koji su prozjumeri dobili. 
 
"Ministarka je prvo govorila da ćemo plaćati samo naknadu za odobrenu snagu, do nekih 100 dinara najviše. Onda nam je u procesu priključenja rečeno da ćemo morati da platimo i akcize i poreze", kaže Nenad Maričić.
 
Osim akciza i poreza, međutim, na računu su se pojavile i naknade za unapređenje energetske efikasnosti i podsticaj povlašćenih proizvođača, ali i naknada za pristup distributivnom sistemu, koja iznosi 3,88 din po kilovat satu za višu, odnosno 0,97 din za nižu tarifu. Tu naknadu prozjumeri bi plaćali na energiju koju im je EPS "sačuvao" u trenutku kad budu želeli da je uzmu nazad.
 
"Ovakvim obračunom, mi umesto da imamo velike uštede, mi imamo samo dvadeset odsto manji račun nego obični potrošači. S dvadeset odsto je naša investicija neisplativa", kaže Nenad.
 
EPS u odgovoru navodi da tu naknadu plaćaju svi korisnici sistema i da je ona regulisana zakonom i pravilnicima.
 
Stručnjak za energetsku efikasnost Slobodan Jerotić, međutim, u razgovoru za Dojče vele tvrdi da je ta stavka besmislena, jer se ona posebno iskazuje komercijalnim potrošačima, a prozjumeri to nisu.
 
"Što se tiče ostalih stavki, energija je akcizna roba i nije bilo za očekivati da država oprosti akcize i PDV. Ali građanima to nije rečeno. Ne mogu da kažem da je ministarka prevarila građane, ali im nije dala potpunu informaciju", kaže Jerotić.
 
Isplativost pod znakom pitanja
 
Maričići već preispituju svoju investiciju. Vodeći se ministarkinim najavama, računali su da će im se investicija u najgorem slučaju isplatiti za desetak godina, a ukoliko cena električne energije skoči za trideset odsto kako se najavljuje - i mnogo brže. S ovakvim obračunom, taj se period produžava na 15 ili 20 godina.
 
"Mi smo ovo uradili u nadi da smanjimo račun, ali i da sačuvamo životnu sredinu. Ovakvim obračunom nas država dovodi u situaciju da raskinemo ugovor i da struju iskoristimo koliko možemo, a da višak bacamo u vazduh, što je apsurdno u uslovima energetske krize", priča Nenad Maričić.
 
On sumnja da će se iko više zainteresovati da ulaže u solarnu energiju, iako je država već opredelila 193 miliona dinara subvencija za 700 domaćinstava u 37 gradova i kažu da je interesovanje ogromno. I iz firmi koje se bave instalacijom solarnih elektrana za Dojče vele kažu da je potražnja trenutno tri puta veća od ponude.
 
Ceo tekst Dojče velea o mukama ovih Rumljana, čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Potencijalni ulagac

    26.08.2022 14:54
    DUPLO naplacuju PDV i AKCIZE
    Drzava je upravo napravila perpetum mobile za naplatu poreza i akciza. Naplacuje se u oba smera.
    1) Panel proizvede struju, ako je ne potrosis odmah, vraca je u mrezu i neko drugi je potrosi. Taj ko trosi placa AKCIZU i PDV na struju koju je proizveo privatni solarni panel.
    2) Panel ne proizvodi dovoljno, znaci povlacis struju iz mreze i placas AKCIZU i PDV na struju koju si pre toga dao u mrezu i koju je neko potrosio i pri tome platio AKCIZU i PDV. A kad potrosis taj "KREDIT" iz mreze, onda povlacis novu struju i placas SVE NAKNADE ukljucujuci AKCIZU, PDV, OBNOVLJIVE IZVORE, POVLASCENE LOPOVE...
    U prevodu. Za svu struju koju si dao u mrezu, i povukao iz mreze, drzava je dva puta naplatila AKCIZU i PDV
  • dijasporac

    06.07.2022 22:12
    @Vladan
    Cinik, moji roditelji imaju jos laganih deceniju zivota bez obzira na tvoje zlurade zelje a kucu pored najlepseg fruskogorskog jezera, hvala na pitanju, ima ko da nasledi. Ni oni sami ne odustaju od zivota i novoratrija koje on donosi i nisu se predali starosti.

    Uzgred, moras biti veliko ljudsko nista da kometarises tudje roditelje na postu o solarnoj energetici.
  • Vladan

    05.07.2022 10:59
    @dijasporac

    Znači roditelji jednog cirka 55-godišnjaka planiraju da im se solarni paneli isplate za jedno 10 godina... Ti si prijatelju toliko poblesavio da ni MOSAD ne bi mogao da isprati sve gluposti koje si do sada napisao ovde.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina