Kako je uništena vojvođanska železnica: Uklonjeno više od 200 kilometara lokalnih pruga
Više od polovine lokalnih pruga u Vojvodini, od planiranih 420 kilometara, uklonjeno je otkako je ovaj ranije najavljen posao započet pre nekoliko meseci.
Foto: 021.rs
Ono što je, piše Danas, dobra vest je da su trase na kojima su se pruge nalazile u prostornom planu upisane kao železnički koridori.
Verovatno se ni to ne bi desilo da Milan Vučinić, predsednik Vojvođanskog društva za železnicu, kako kaže, ozbiljnim naporima nije uspeo da sa ovim udruženjem predloži, te se posle ubeđuje sa nadležnima na javnim raspravama, zašto je bitno da u prostornom planu Srbije trase gde su nekad prolazile pruge budu zadržane kao železnički koridori.
To daje nadu da će pruge ovde nekad ponovo postojati.
"Kao železnički koridori, te trase su usvojene i u prostornom planu Vojvodine u junu. To je neki poluzakonski oblik, da kažem, ali ovako upisani trebalo bi da budu prepreka da ih neko zloupotrebi za nešto drugo. Na redu su sada da to učine i opštine. Mi smo pismeno podneli taj zahtev i učestvovali u javnoj raspravi. Sve pritiske smo istrpeli i protiv argumenata nisu mogli. Međutim, vidite da se pruga između Novog Sada i Beočina pretvara u biciklističku stazu, a ima mesta i za stazu i za tako dragocenu saobraćajnicu koju nije trebalo dirati", kaže Vučinić, te dodaje da se Novi Sad guši u saobraćaju i novim bulevarima, a ima četiri, pet, pruga koje ne koristi.
Na teritoriji Vojvodine u naredne dve godine trebalo bi da bude uklonjeno 420 kilometara regionalnih i lokalnih pruga, ali odluka "Infrastruktura železnice Srbije" nije se zaustavila samo na ukidanju pruga. Šine pragovi i koloseci prodaju se u staro gvožđe. Vučinić procenjuje da su šine sa više od pola pruga gde je to planirano već počupane. Na nekadašnjoj pruzi između Zrenjanina i Vršca više ih nema. Firme koje su dobile te poslove trude se, kako kaže, da ostanu neprimećene.
Šine koje su u relativno dobrom stanju se rasprodaju, kao otpadni materijal za 12,14 dinara. Cene na otpadima su od 50 dinara za kilogram pa nagore, a na oglasima čak i više - 100 dinara za kilogram, pa se može pretpostaviti koliko je ovo isplativ posao.
Vučinić kaže da su Železnice prvo tražile od lokalnih samouprava da održavaju pruge, što im nije dozvolilo Ministarstvo finansija. Nakon toga, Infrastruktura železnica Srbije, koja je osnovana 2015. godine, prugama u Vojvodini nije se naročito bavila. Procenjene su kao naisplative.
Profesor na Departmanu za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka i nekadašnji član Upravnog odbora Železnica Srbije Ilija Tanackov kaže da Vojvodina svoj razvoj duguje upravo železnici. Imala je jednu od najgušćih mreža u Evropi. Pred Drugi svet rat jedino je Belgija imala veću gustinu pruga u Evropi, verovatno i u svetu, od Vojvodine, koja je tada na kvadratnom kilometru posedovala pet kilometara pruga, napominje Tanackov.
"Železnica razvija regione i industriju, a ne drumski transport. Nije slučajno da je Vojvodina u prvoj Jugoslaviji bila razvijenija od Slovenije. Železnica u normalnim zemljama služi za regulaciju transportnog tržišta. Priča da je nerentabilna nije tačna, pogledajte koliko poreza uplaćuje, a koliko subvencija dobija. One su uvek manje. Dakle, nije profitabilna, ali je rentabilna, državi ne pravi štetu. I verujte, u svakoj zemlji se železnica drži između rentabilnosti i profitabilnosti", kaže Tanackov.
On dodaje da je nakon ratova železnica postala politički plen.
"Zavladala je loša kadrovska politika diplomaca sa privatnih fakulteta. Uništeni su i svi fondovi, pa i onda penzioni. Naglo se investira u drumski saobraćaj, te uskoro počinjemo da veoma zaostajemo u remontu pruga. To je bio interes države zbog penzionog sistema koji je devedesetih ispražnjen. Preko akciza i poreza mi isplaćujemo penzije i plate državnim službenicima. Veliki deo toga su akcize za gorivo i količine nafte koja se troši za prevoz robe. Postojala je opasnost da se fondovi iscrpe ako bi ulagali u železnicu. S druge strane, jeftinijem prevozu železnice mogli ste da povećate kupovnu moć stanovnika. To se uvek vagalo", nastavlja Tanackov.
Tekst u celini čitajte u Danasu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Muškarac i dvogodišnje dete poginuli u sudaru kod Vršca
14.11.2024.•
0
U sudaru automobila i kamiona kod Vršca danas su poginuli 35-godišnji muškarac i dvogodišnje dete.
Za 24 sata iz saobraćaja isključeno 14 vozača u Južnobačkom okrugu
14.11.2024.•
0
Za 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se osam saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba teže, a pet je lakše povređeno.
"Linglong" hoće da se bavi i poljoprivredom u Vojvodini
14.11.2024.•
9
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković sastala se danas sa generalnim direktorom kineske kompanije "Linglong" Vang Fengom.
Poginuo radnik "Čistoće" u Staroj Pazovi: Kolega ga slučajno pregazio kamionom
14.11.2024.•
6
Vozač kamiona "Čistoće" u Staroj Pazovi je u utorak uveče vozilom pregazio svog kolegu.
Vozilom udario pešaka na putu između Tomaševca i Botoša, pa pobegao
13.11.2024.•
3
Policija u Zrenjaninu uhapsila je S. P. (21) iz okoline Sečnja zbog teškog dela protiv bezbednosti saobraćaja.
Zaštitnik građana na osnovu pisanja medija pokrenuo nadzor zbog požara u nelegalnom domu u Vojki
13.11.2024.•
7
Zaštitnik građana pokrenuo je kontrolu rada Centra za socijalni rad Stara Pazova nakon saznanja iz medija da su u požaru u neregistrovanom domu za stare kod Stare Pazove stradale dve štićenice.
Ukrao laptop i indukcionu ploču iz bioskopa u Vrbasu
13.11.2024.•
1
Policija u Vrbasu uhapsila je B. B. (29) iz tog grada zbog teške krađe.
Advokat osumnjičene za požar u domu za stare: Inspekcija jeste bila, nije ilegalan i sarađuje sa CZR
12.11.2024.•
7
Advokat Lončar Milana iz Novog Sada, branilac osumnjičene za izazivanje opšte opasnosti zbog požara u domu za stare u Vojki kaže za 021.rs da je inspekcija bila u ovom udruženju.
Požar u domu za stare: Centar za socijalni rad sarađivao sa nelegalnim prihvatilištem, u toku nadzor
12.11.2024.•
19
Pokrajinska inspekcija pokrenula je vanredni nadzor nad Centrom za socijalni rad Stara Pazova zbog požara u neregistrovanom domu za smeštaj starih osoba, u kom su poginule dve žene.
SSP: Opet radovi na Narodnom pozorištu u Subotici, a zvanično završeni još u aprilu
12.11.2024.•
2
Subotički SSP upitao je lokalnu vlast zašto su na krovu Narodnog pozorišta u tom gradu hitno izvedeni novi radovi, ako su posle višegodišnje rekonstrukcije radovi zvanično završeni 22. aprila.
Dan mladog portugizera u subotu, 16. novembra u Irigu
12.11.2024.•
2
Mačkov Dan mladog portugizera, jedinstvena manifestacija posvećena mladom vinu i sorti portugizer, održaće se u subotu, 16. novembra u Vinskoj ulici u Irigu.
Uhapšen meštanin Sremske Mitrovice: Imao pištolj, 32 metka i opremu za noćno osmatranje
12.11.2024.•
1
Policija u Sremskoj Mitrovici uhapsila je B. Š. (26) zbog nelegalnog oružja.
Zrenjaninac upozorava na električni stub - samo što se nije srušio
12.11.2024.•
5
Meštani zrenjaninskog naselja upozoravaju na opasnost koja vreba u ulici Veselina Čebzanina.
Radovi na putu između Sombora i Kule
12.11.2024.•
0
Na deonici od Sombora do Kule radi se pojačano održavanje kolovoza.
Dvojica vozača u Subotici totalno pijana izazvala udese i pri tome su povređeni - jedan teže
12.11.2024.•
0
Subotička policija je za dva dana isključila iz saobraćaja i zadržala četvoricu vozača zbog težih saobraćajnih prekršaja.
Inđija: Umesto zgrade pod zaštitom, posle devet godina rekonstruisane - skele
11.11.2024.•
2
Devet godina od postavljanja skela na ulazu u gradsku pijacu u Inđiji, lokalna vlast je rekonstruisala skele umesto zakonom zaštićene zgrade na kojoj su skele postavljene.
Satarić o požaru u nelegalnom domu za stare u Vojki: Reaguje se samo kad se dogodi neka nesreća
11.11.2024.•
8
Nema dovoljno inspektora koji bi nadzirali uslove u domovima za smeštaj starih i nemoćnih, izjavila je socijalna radnica Nadežda Satarić.
Dve osobe uhapšene nakon požara u domu za stare, u kojem su poginule dve žene
10.11.2024.•
7
Na predlog Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici, određeno je zadržavanje do 48 sati dvema osobama koje su pružale usluge smeštaja u domu za stare, u kom su stradale dve žene.
Meštani Čente i Opova blokirali put jer nemaju prevoz do Beograda
10.11.2024.•
0
Meštani Čente i Opova održali su protest i nakratko su blokirali put Zrenjanin – Beograd, jer su ostali bez gradskog prevoza do glavnog grada Srbije.
Dve žene stradale u požaru: Dom za stare bio neregistrovan, sumnja se da je uzrok ljudski faktor
10.11.2024.•
4
Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici saopštilo je da su u požaru, u mestu Vojka, u objektu u kojem su bila smeštena stara i nemoćna lica, poginule P.J. (55) i P.V. (71).
Od utorka se menja režim saobraćaja na deonici od Sombora do Kule
10.11.2024.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen od utorka, 12. novembra na deonici od Sombora do Kule, zbog radova.
Komentari 41
dijasporac
A totalno pogresna je premisa da je u danasnje vreme razvoj zeleznicke mreze kljucan za razvoj privrede neke drzave, jeste bilo tako u industrijsko vreme od sredine 19.veka pa dokle je u kojoj dzravi trajao taj industrijski period razvoja. Da je ta tvrdnja tacna, Belgija bi medju najrazvijenijim zemljama ( a tek je 15-ta po BDP) a recimo Irska, USA i Kanada bi bile medju najnerazvijenijima zbog slabasne zeleznicke mreze. U danasnje postindustrijsko vreme drugi vidovi privrede su dominantni no mnogima u Srbiji to jos nije doslo do mozga.
djordje
Stohadin
To je na ceni u ovoj zemlji i zato je vama koji u njoj obitavate tako kako je.
Bolje cam nikad biti neće.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar