Subotica godišnje isplaćuje milionske iznose za ujede pasa lutalica

Ujedi pasa lutalica naplaćeni od grada Subotice u prvih devet meseci ove godine iznose 2,4 miliona dinara za 19 slučajeva, objavio je danas portal Magločistač.
 Subotica godišnje isplaćuje milionske iznose za ujede pasa lutalica
Foto: Pixabay
Najmanji iznos odštete je bio 30.000 dinara, a najveći nešto više od milion dinara, navodi Magločistač.
Za ujede pasa ove godine, JKP "Čistoća i zelenilo" u Subotici isplatilo je ukupno 12,4 miliona dinara za 92 ujeda, od kojih najveći iznos čini "materijalna šteta napada na ovce i koze" u iznosu od 11 miliona dinara.
Portal piše da je 2021. godine je registrovano 126 ujeda, a da je to preduzeće isplatilo ukupno oko sedam miliona dinara.
 
Direktor "Čistoće i zelenila" Slobodan Milošev kazao da se najveći broj tih poravnanja, više od 90 odsto, rešava sporazumno, a da u retkim slučajevima to ide na sud.
 
"Ove godine je jako veliki iznos, zbog zaklanih ovaca i koza. Da budem iskren, većina tih slučajeva je fingirana, to je postalo organizovano, tu je i zakon i odluka skupštine grada takva kakva jeste, i onda svašta rade, grebu se, žuljaju, samopovredjuju", naveo je Milošev.
 
Prema njegovim rečima, ta situacija se može menjati samo ako se zakon i gradska odluka modifikuju.
 
"Dešava se da se ponavljaju ljudi, a pojedini advokati su se specijalizovali za te slučajeve i tako dolazi do strahovitih brojeva", kazao je Milošev.
 
Volonterka udruženja "Subotičke njuškice" Beti Horvat ocenila je da je "simptomatično ako nekoga na svaka tri meseca ujede pas" i dodala da po njenom mišljenju "to jeste fingirano". 
 
"Prema našim saznanjima, pojedini gradjani od lovaca nabavljaju vilicu od šakala ili lobanju od psa, pa je to onda kao kada stavite ruku u mengele, a neko vam sa druge strane sa tim čeljustima 'zagrize' ruku, i onda imate ujednu ranu. To se kod lekara vidi da je u pitanju ujedna rana od psa, jer su naravno različite vilice pasa i ljudi, razlika je u širini i dužini vilice, u tragovima zuba", kazala je Horvat za Magločistač.
 
Prema njenim rečima, to bi moglo da se zaustavi ukoliko bi se sve životinje sterilisale, vakcinisale i čipovale, za šta je neophodno napraviti popis.
 
"Na način na koji je sproveden popis stanovništva, mogao bi da se sprovede i popis pasa po dvorištima i stanovima, i obavezno čipovanje i vakcinisanje, pa samim tim više ne bi postojale lutalice, već bi svaki pas bio vlasnički, i ne bi grad odgovarao za te ujede nego vlasnik čija je životinja na ulici", rekla je Horvat.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sramota

    11.11.2022 10:33
    Ljudi koriste sistem da izvuku pare.
    Ne znam jednu osobu da je pas lutalica napao, a dnevno prodjem pored barem 20 lutalica. Vise se bojim vlasnickih pasa koje gradske face treniraju da budu agresivni. Mozda su na periferiji manje naviknuti na ljude ali ovi u sirem centru Novog Sada su svi maze.
  • Sale NS

    11.11.2022 10:28
    Prepisivači!
    To su videli kod nas u Novom Sadu, pa ko vele...
  • -

    10.11.2022 21:20
    -
    I treba drzava da placa, kad ne sklanja pse lutalice sa ulica ! Neka se malo pozabave tim pitanjem !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina