Lovočuvari JP "Vojvodinašume" Šumskog gazdinstva "Banat" u Pančevu još su u potrazi i za ostacima jednog jelena i jedne divlje svinje.
U gazdinstvu napominju da ovakvi neljudi nanose ozbiljnu štetu populaciji divljih životinja, svim lovcima koji o životinjama i brinu, ali i budžetu iz kojeg se održavaju lovišta i hrane divlje životinje u određenim periodima godine.
"
Monitoringom sprovedenim još 2018. ustanovljeno je da je populacija evropskog jelena ispod biološkog minimuma. 'Vojvodinašume' su kao upravljač lovišta posebne namene, krenule već naredne godine sa projektom izgradnje uzgajališta na Vršačkim planinama, kako bi se 'kralj šume' vratio na njene obronke. Uzgajalište je popunjeno sa 40 košuta i 11 jelena, a prvi prirast zabeležen je 2020. godine. U ovom trenutku na Vršačkim planinama boravi između 150 do 160 jedinki, a za pet godinama, procenjujemo da bi broj jedinki evropskog jelena trebalo da naraste na oko 250. Takav bilans bi se odrazio i na uvećanje daljom prirodnom reprodukcijom", ističe za
"Politiku" zastupnik ŠG "Banat" Ivan Tešić.
Takođe, pre više godina uređen je poligon za izlov divljih svinja, čiji fond od oko 250 jedinki je devastiran 2020. godine, takođe na Vršačkim planinama, pojavom afričke kuge svinja. Zaraza je zabeležena kako na poligonu, tako i u otvorenom delu lovišta, kojim pored ŠG "Banat", gazduju i lovačka udruženja sa ove teritorije, pa je i dalje na snazi obustava lova na ove životinje.
"To je kao preporuka dato lovačkim udruženjima, kako bi se u miru, bez lovnih aktivnosti, što pre popravila populacija divljih svinja na Vršačkim planinama. Moram da napomenem, sve što smo radili na razvoju i unapređenju lovstva na ovoj teritoriji, ima veliki uticaj na razvoj lovnog turizma, od kojeg će i grad Vršac i Vrščani imati koristi", kaže Tešić.
Ipak, ističe, nedavni nemili događaj, u kojem je u krivolovu odstreljen po trofejnoj strukturi perspektivan divlji vepar i u više navrata jelen i još jedna divlja svinja, ozbiljan su udarac za očuvanje fonda divljači, ali i zaštiti prirode.
"Pojedince, ili kako ih nadležni organi nazivaju N. N. lica, moramo zajednički da razotkrivamo, jer nanose ozbiljnu štetu, ne samo fondu divljači nego i Republici Srbiji. Zbog sleganja ramenima u prošlosti je evropski jelen, koji je imao stoletno stanište na Vršačkim planinama, doveden ispod biološkog minimuma, i ako se tako nastavi, ozbiljno će biti ugrožen kompletan fond divljači na Vršačkim planinama. 'Vojvodinašume' će se i dalje boriti protiv vandalskih dela pojedinaca, ali apelujemo na sve, od lovačkih udruženja do nadležnih organa, da se svi zajedno udružimo u sprečavanju ovakvih nedela", zaključuje Tešić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Bocan
visaton
Neli
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar