Vlasnik lista kaže za Cenzolovku da će im zarade biti uplaćene danas ili najkasnije u ponedeljak.
Dvadesetak građana Sombora okupilo se jutros ispred prostorija Somborskih novina da od zaposlenih iz prve ruke čuju razlog za stupanje u štrajk, koji je obznanjen u današnjem, posve neobičnom, broju nedeljnika, koji izlazi neprekidno već skoro 69 godina.
Osim jednom u čitavoj istoriji postojanja, list se pred Somborcima tradicionalno pojavljuje petkom, ali današnji broj ne liči ni na jedan prethodni: sa naslovnom stranom na kojoj je dva puta krupno istaknut naslov "štrajk", dok su između korica štampani tek čitulje, mali i poslovni oglasi. Kao i obaveštenje za čitaoce.
"Današnji broj 'Somborskih novina' ni po čemu ne zaslužuje da se nazove brojem, jer se osim čitulja, malih i poslovnih oglasa, u njemu ne mogu pronaći druge informacije značajne za građane, iz razloga što su zaposleni u 'Somborskim novinama' jednoglasno odlučili da pokrenu štrajk", navodi se saopštenju koje je jedanaestoro novinara i administrativnih radnika uputilo svojim čitaocima.
Zaposleni navode da od decembra ne primaju zarade.
O štrajku u Somborskim novinama govori se već danima, a iz tog nedeljnika su takav epilog neuspešnih razgovora s vlasnikom potvrdili jučerašnjim saopštenjem u kom su najavili kako će izgledati današnji broj, te pozvali građane da im danas u devet časova pruže podršku ispred šaltera za prijem oglasa, koji se nalazi u zdanju Gradske kuće gde je već decenijama smeštena i redakcija lista.
Okupljenim građanima, kao i novinarima iz drugih medija, glavna i odgovorna urednica Marina Radnić najpre se izvinila što su ostali uskraćeni za informacije od javnog značaja, a potom je poručila da se zaposleni nadaju da će naredni broj biti ponovo pravo, standardno izdanje "Somborskih". Ovakav broj, napomenula je, nikada u istoriji novina nije objavljen.
"Zaposleni su se jednoglasno odlučili na štrajk, s obzirom na to da tri meseca nisu primili plate. Ovo za njih predstavlja jedini način na koji mogu da potraže svoja prava i zarade. Osnovni zahtevi su isplaćene zarade i doprinosi. Dalji koraci podrazumevaju razgovore sa vlasnikom", navela je glavna urednica Somborskih novina.
Sastanak zaposlenih i vlasnika održan je, inače, protekle nedelje i tada im je rečeno da će sve biti u redu, ali to obećanje nije ispunjeno.
Nakon pola veka u državnom vlasništvu, Somborske novine privatizovane su 2007. godine i od tada funkcionišu kao akcionarsko društvo. Vlasnik i direktor lista Srđan Vučurević kaže za Cenzolovku da su sve do nedavno plate bile redovno isplaćivane, što, napominje, nije slučaj s mnogim medijima u Srbiji.
"Plate će im biti uplaćene danas ili najkasnije u ponedeljak", naveo je Vučurević u kratkoj izjavi za Cenzolovku, potvrdivši da je prošle sedmice imao sastanak sa zaposlenima.
Prvi broj Somborskih novina objavljen je 28. maja 1954. godine i od tada samo se jednom nije našao na kioscima u petak.
Broj 970, koji je na prepoznatljivoj plavoj pozadini zaglavlja trebalo da nosi datum 15. mart 1973, najpre je privremeno, a onda dva dana kasnije i trajno zabranjen jer se u njemu pojavio "Mali politički leksikon", u kojem se, suprotno tadašnjoj politici Saveza komunista Jugoslavije, objašnjavaju pojmovi tehnokratizam, liberalizam i nacionalizam. Zbog tog "skandala", glavni urednik je pretrpeo oštre kritike, odgovorni urednik je podneo ostavku, dok je autor "Leksikona", koji je objašnjenje pojmova preuzeo iz Vujaklijinog "Rečnika stranih reći i izraza" i "Političkog leksikona", podneo ostavku sa mesta sekretara partijske organizacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Vladika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar