Šta će biti sa velelepnim zdanjem stare bolnice na Iriškom vencu? Predstavljen plan

Opština Irig objavila je javni uvid u Nacrt plana detaljne regulacije bolničkog kompleksa na Iriškom vencu.
Zainteresovani građani i pravna lica mogu da podnesu svoje primedbe do 18. maja. 

Ovaj plan, čiji je investitor Eparhija sremska, predviđa rekonstrukciju nekadašnjeg bolničkog kompleksa za plućne bolesti. Ranije je najavljena i mogućnost da zdravstveni objekat preuzme privatni investitor.

U Nacrtu se navodi da je ova zona i dalje namenjena kompleksu objekata u funkciji zdravstvene zaštite. Dodaje se da se, pored ovih objekata, predviđaju i objekti namenjeni edukaciji, smeštaju, ugostiteljstvu i trgovini, ali i verski objekat. 
 
Glavni objekat će biti bolnički, a predviđen je i smeštaj za zaposlene. Takođe, prema projektu predviđa se i objekat za obuku medicinskog kadra. 
 
Kako je 021.rs već pisao, ovaj kompleks trenutno se sastoji od osam objekata visokogradnje, dve transformatorske stanice, pristupnih staza i javne rasvete. Površina područja je 7,5 hektara.
 
Da je obnova bolnice kompleksno pitanje, pokazuje "šaroliko" vlasništvo nad objektima i zemljištem. 
 
Pravo korišćenja pomoćne zgrade površine 819 kvadratnih metara ima Institut za onkologiju. Nešto veća zgrada, površine 1.120 kvadrata, sastoji se od dva poslovna prostora, od kojih je jedan u svojini manastira Staro Hopovo, dok na drugom pravo korišćenja ima Institut. U vlasništvu manastira je i pomoćna zgrada površine 373 kvadrata.
 
Mala pomoćna zgrada od 96 kvadrata u vlasništvu je Pokrajine, a koristio ju je Institut za onkologiju. Objekat površine 372 kvadrata predviđen je za rušenje. Tu je i zgrada od 156 kvadrata u vlasništvu Republike Srbije, kojoj pripada i deo parcele, kao i ostalo zemljište oko kompleksa.
 
Pet objekata koji se vode kao deo kompleksa, a koji su u vlasništvu Autonomne pokrajine Vojvodine, više ne postoje. U sastavu kompleksa je još pet katastarskih parcela na kojima se nalazi jedan pomoćni i jedan privremeni objekat, dve transformatorske stanice i jedna trafostanica, kao i javni kolovoz i dva nekategorisana puta.
 
Kako se navodi u Planu, zelene površine na ovom području su nedovoljno uređene. U Planu se ističe da je cilj rekonstrukcija i adaptacija postojećih objekata, ali i izgradnja novih.
 
Predlog osnovnih urbanističkih parametara za površinu kompleksa podrazumeva maksimalnu spratnost glavnih objekata do četiri sprata (plus prizemlje), dozvoljenu izgradnju suterenske etaže, kao i najmanje 40 odsto ozelenjenih površina.
 
Poseban problem predstavlja što je, iako postoji vodovodna infrastruktura, na području obuhvata plana tehničko stanje sistema veoma loše. Dotrajala vodovodna mreža iziskuje rekonstrukciju i dogradnju, kao i zamenu dotrajale opreme. 
 
Za potrebe izrade ovog plana urađena je i strateška procena uticaja na životnu sredinu koja je pokazala da plan može imati negativan uticaj na zaštićena prirodna dobra i biodiverzitet jer se nalazi u zoni nacionalnog parka, kao i na kulturno-istorijsku baštinu, ali ne na stanovništvo, zdravlje i druge vrednosti. 
Ovi objekti su prvobitno bili namenjeni za dečiji oporavak, a zatim su tridesetih godina prošlog veka prenamenjeni u lečilište za tuberkulozu. Nakon Drugog svetskog rata, ustanova dobija naziv Bolnica za tuberkulozu i tu funkciju zadržava do ranih devedesetih godina prošlog veka.
 
Plan u celosti možete čitati na OVOM LINKU.
  • Bumbar

    23.04.2023 13:05
    B
    predivno mesto tu je moja mama lečena!
  • Jelena

    21.04.2023 07:34
    kao nekada
    Neka ostane dečija bolnica. Dece je i onako malo, čuvajmo ih, ona su naše bogatstvo.
    Sve što smo menjali, upropastili smo. Ne izmišljajmo toplu vodu. Znači: Bolnica za decu.
    Obnoviti zelenilo sa što više četinara.
  • Realista

    20.04.2023 07:04
    Poslovni kompleks
    Kao što je neko već predložio, crkva, kockarnica i javna kuća kombo! Najbolje rešenje, štaviše, "naj bolje" je!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.