Nema samo Novi Sad problema sa divljim istakanjem fekalija: Cela Vojvodina u istom...sosu

Više od polovine domaćinstava u Vojvodini i dalje nije priključeno na kanalizaciju pa se otpadne vode ispuštaju u septičke jame koje potom u najvećem broju slučajeva svojim cisternama crpe privatnici.
Nema samo Novi Sad problema sa divljim istakanjem fekalija: Cela Vojvodina u istom...sosu
Foto: 021.rs
Kako piše VOICE, te septičke jame potom u najvećem broju slučajeva svojim cisternama crpe privatnici, ali se ne zna gde ih izbacuju. 
Profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Božo Dalmacija rekao je za portal VOICE da je pokrivenost Vojvodine kanalizacijom između 40 i 45 odsto.
"I dalje više od 50 odsto domaćinstva u Vojvodini ima septičke jame, zagađuje podzemne vode i ne zna se gde te vode odlaze", naveo je Dalmacija.
 
Javna preduzeća iz 11 opština su potvrdila za VOICE da ne obavljaju tu uslugu, dok od osam javnih preduzeća VOICE ni posle nekoliko meseci čekanja nije dobio odgovore.
 
Građani u Vojvodini češće za potrebe crpljenja septičkih jama pozivaju privatnike, uglavnom lokalne firme koje imaju cisterne, i za ovu uslugu naplaćuju znatno manje novca nego javna preduzeća, navedeno je u članku.
 
Iz Javno-komunalnog preduzeća "Temerin" iz istoimene opštine su naveli da nakon crpljenja otpadne vode odnose u lagunu u sastavu gradske deponije, iz JKP "Naš dom" iz Apatina naveli su da je Dunav krajnji recipijent ovih otpadnih voda, dok se u Tisu izlivaju otpadne vode koje iz septičkih jama crpi JKP "7. oktobar" iz Novog Kneževca.
 
"Problem je i kada se ne zna gde se istresa, pa se istresa u neke kanale ili kanale za odvođenje površinskih voda, što dovodi do zagađivanja i ugrožavanja životinja koje se mogu razboleti", rekao je profesor Dalmacija.
 
Najveći deo otpadnih voda iz septičkih jama crpe privatnici kojima za obavljanje ove osetljive delatnosti nije potrebna licenca, niti imaju dužnost da nadležne ustanove obaveste o tome gde ispuštaju otpadne vode, napisao je VOICE.
 
"Ispuštanje otpadnih voda na za to nepredviđena mesta i od neovlašćenih i neobučenih lica predstavlja opasnost od zaraze i pojave bolesti i oboljenja jer zagađenje dospeva u životnu sredinu, a iz životne sredine u žive organizme uključujući i ljude", rekao je za VOICE predsednik udruženja Inženjeri zaštite životne sredine Igor Jezdimirović.
On je dodao da sadržaj septičkih jama na različite načine završava u podzemnim vodama i zagađuje ih.
 
VOICE je naveo da ni Novi Sad kao najveći grad u Vojvodini nema kanalizacionu mrežu na celoj svojoj teritoriji, a jedan od primera je i deo naselja Klise, Gornje livade, gde jedan od komšija godinama ispušta otpadne vode u svom dvorištu, na otvorenom, zbog čega građani imaju velikih problema sa smradom. 
 
Takođe, 021.rs je više puta izveštavao o cisternama koje sadržaj septičkih jama istaču direktno u gradsku kanalizaciju, i to usred dana, za šta u najboljem slučaju dobiju minimalne kazne, pa sutradan nastavljaju po starom. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS_BOB

    25.04.2023 12:10
    kruženje materije
    Naslušao sam se priča iz okoline ZR - koji jel'te nema pijaću vodu...
    Elem, ljudi iz prigradskih mesta, kako su dobijali priključke na gradski vodovod, tako im bunari više nisu trebali, ali im je ostao problem septičkih...
    I tako su se oni GENIJALNO snašli i lepo spojili prelive septičkih, direkt u bivše bunare (koji im više neće trebati).
    I sad koju deceniju kasnije piju to što piju (i naravno kriv je NATO, HARP i chemtrails)...
  • nenad

    24.04.2023 22:00
    Bitno da imamo SNS i svevisnjeg predsednika AV AV
  • Novosađanin

    24.04.2023 12:05
    @@pasalic

    Nikom od vas divljih graditelja grad nije dužan ama baš ništa - ni asfalt, ni kanalizaciju, ni most.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina