VIDEO Orezan drvored od Novog Sada do Sombora - jedan od najlepših u Vojvodini

Poslednji drvored na državnom putu između Novog Sada i Sombora kod Ratkova, posečen je, to jest znatno su orezane krošnje, a meštani ovog vojvođanskog sela ostali su zatečeni ovim potezom nadležnih.
Vetrozaštitni pojasevi u Vojvodini nestaju. Drveće se seče, a obnova ovih korisnih drvoreda koji su nekada bili uz svaki put u Vojvodini ide veoma sporo ili nikako.
Selo Ratkovo se tako veoma lako prepoznavalo, ako krenete od Novog Sada ka Somboru ili obratno. Na ovom preopretećenom putu, a u nekim delovima i veoma oštećenom, kada naiđete na lep drvored znate da ste kod Ratkova, sela nadomak Odžaka. Odnosno bar je tako bilo do sada, piše list Danas.
Nekoliko stotina drveća u dužini od pet kilometara ostalo je obezglavljeno, krošnje su potpuno sasečene, ostala su samo stabla.
 
"Snimila sam rezanje, ne znam ni kako bi nazvala taj način sečenja drveća, početkom marta kada je to rađeno na delu od Ratkova do Odžaka. Nakon toga, krajem marta me kontaktiralo par ljudi koji su videli da se seče i drugi deo drvoreda, sa druge strane sela prema Novom Sadu, odnosno od Ratkova do Paragova. Radovi su trajali bez obzira što je u tom momentu na drveću bila aktivna kolonija gačaca", rekla je Magdalena Grahovac koja je napravila snimak.
 
 
Kaže da je uspela da dobije odgovor iz Pokrajnskog zavoda za zaštitu prirode, ali samo da to nije njihova nadležnost i da se obrati Upravi za šume i šumarsko-lovnoj inspekciji. Kod njih je bezuspešno pokušavala da dobije bilo kakvu informaciju. Dok je tražila odgovore od nadležnih, drvored sa oba kraja Ratkova je posečen. Da li je baš moralo stabla toliko saseći i to u vreme kada su gnezda puna ptica, odgovore nije uspela da dobije.
Iz "Puteva Srbije" saopštavaju da je drvored isečen po nalogu inspektora za državne puteve i šumarskog ispektora.
 
"Kontrolom je utvrđeno da se u trupu i zemljištu državnog puta nalaze suva, polomljena, natrula stabla, kao i stabla koja su se nadvila nad kolovoz. Zbog toga se izvode radovi na krčenju šiblja, kresanju grana, čepovanju i sečenju drveća. Stabla se seku na visinu koja ne ugrožava bezbednost saobraćaja, a posečena stabla formiraće novu krošnju", rekli su iz ovog preduzeća.
  • Dragan

    04.05.2023 10:28
    Neko je već napisao....
    .... ja samo prepisujem: "Kod nas svaka institucija potpuno tačno zna, za šta nije nadležna".
  • Дуле

    04.05.2023 00:44
    Посечене су и липе у порти Саборне цркве у Новом Саду.СПЦ дрвосече.
  • Slavica

    03.05.2023 18:02
    Cela država
    U celoj državi su "stručnjaci" koji seku drveće i ovako ga uništavaju. U mom gradu na jugu Srbije isto - veliki broj stabala je unakažen i osakaćen, samo gole debele grane neposredno iznad stabla (posle će da kažu da moraju da seku).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.