
Žena iz Bačke Topole ne može da usvoji dete o kom brine od rođenja: Zakon jači od interesa mališana
Pedesetpetogodišnja Erika Ozorak iz Bačke Topole smatra da je jedini razlog zbog kojeg ne može da usvoji dete o kom se stara skoro četiri godine jeste član 99 Porodičnog zakona.

Foto: Pixabay
U ovom članu navodi se: "Razlika u godinama između usvojitelja i usvojenika ne može biti manja od 18 niti veća od 45 godina", piše Magločistač.
Erika Ozorak se o detetu stara od decembra 2019. godine, kada je ono u njenu porodicu stiglo iz porodilišta.
Ozorak je na listi Centra za socijalni rad prethodno bila 14 godina kao srodnička hraniteljica.
Tu svoju dužnost je, veruje, obavljala predano, pa joj je zbog toga, ali i na osnovu procene da poseduje sposobnosti i kapacitete, pre četiri godine bilo povereno i ovo dete.
Ugovor o hraniteljskom smeštaju Erika Ozorak je sa Centrom za socijalni rad opštine Bačka Topola sklopila 31. decembra 2019, od kad teče i Rešenje o vršenju starateljstva nad detetom.
"Pozvali su nas i rekli nam da su jako bili zadovoljni načinom na koji smo se brinuli o prethodnom detetu, koje smo izveli na put i koje sad već ima svoju porodicu. Objasnili su da su zvali ljude sa spiska hranitelja koji su imali, ali niko nije hteo da prihvati ovu bebu, pa sam tako došla ja kao opcija, i ja sam prihvatila", priča za Magločistač pedesetpetogodišnja Erika.
U tom trenutku, tvrdi, nije joj dato do znanja da će dete ostati u njenoj porodici samo privremeno, što je ona, poučena pethodnim slučajem hraniteljstva očekivala, kao i njeni ukućani, među kojima su tada bili i sin, snaja i petogodišnja unuka.
"Mi smo u to vreme živeli u zajednici sa sinom, snajom i njihovom ćerkom, koju sam ja takođe čuvala, tada je imala pet godina i svima je govorila da je dobila sestru. Brzo smo zavoleli bebu i jako je lepo napredovala. Ja sam je tokom pola godine pet puta na dan vozila na podoje kod jedne mame koja je imala bebu u to vreme, i to zna i naš pedijatar, to stoji u njenom zdravstvenom kartonu", priča Erika.
Kad je dete imalo mesec i po dana, nakon razgovora sa prijateljem koji joj je ukazao na mogućnost da dete neće moći dugo da ostane kod njih, Erika odlazi u Centar za socijalni rad po odgovor.
"Rekli su da biološka majka ima još mesec dana da se odluči, jer su se nadali da će da se predomisli i da vrati bebu sebi. Objasnili su da, ako potpiše da se odriče deteta, onda će možda dete ići na usvajanje, ali ga možda niko nikad neće ni tražiti. Konkretan odgovor nisam dobila i vreme se razvlačilo", priseća se hraniteljica koja je tada shvatila i da zbog svojih godina neće moći da usvoji dete, ali je očekivala da mu bar ostane hraniteljica do punoletstva.
"Ako su moje godine problem, zašto ne može da ga usvoji moj tridesetogodišnji sin"
Erika Ozorak naknadno je saznala od advokata da status napuštene novorođenčadi mora da se reši do navršenih šest meseci starosti.
Međutim, ona smatra da se u ovom slučaju odugovlačilo jer je dete sve vreme bilo u blizini biološke majke i njene porodice, pa je postojala nada da će je ipak neko od njih uzeti.
Eriki je tako tek u maju prošle godine prvi put konkretno rečeno da detetov status mora da se rešava.
"Pozvali su me i rekli: 'Detetov status mora da se reši'. Dodali su da znaju da će to biti jako bolno, i ponudili mi odmah drugo novorođenče pošto su jako zadovoljni mojim radom. Kad sam došla do vazduha, pitala sam da li sam ja inkubator. Naglasila sam da ne tražim naknadu za brigu o ovom detetu, samo da nas ostave na miru", kaže ona.
Erika je potom postavila i pitanje zbog čega dete ne bi mogli da usvoje njeni tridesetogodišnji sin i snaja, da bi odgovor glasio da oni već imaju dete, a da je toliko porodica koje nemaju nijedno.
"Ja sam pitala zašto onda odmah bebu nisu dali roditeljima koji nemaju decu i da je više nikad ne dirate i ne pomerate iz porodice. Moj sin i snaja bi momentalno usvojili ovo dete. Oni su nedavno kupili kuću sto metara od nas i odvojili se. Nama nije bitno kako će se to zvati na papiru, samo da dete ostane kod nas", naglašava Erika.
Istovremeno, ona ističe da ima pisanu saglasnost biološke majke deteta, sa kojom održava kontakt, da dete ostane u sadašnjoj porodici do osamnaeste godine.
Zahtev ministarstvu za usvajanje deteta sa svom pratećom dokumentacijom Erika je poslala pre pet meseci, ali do danas zvaničan odgovor nije dobila.
"U zahtevu smo naveli da nama nije bitan način na koji će dete ostati u našoj porodici, da li preko nas ili preko mog sina. Uz zahtev i svu potrebnu dokumentaciju, Centar je priložio i jednu zahvalnicu kojom su posvedočili da smo dobro brinuli o detetu i da je njemu lepo kod nas. Odgovor nismo dobili", objašnjava.
Umesto toga, Erika je pre dve nedelje iz Centra za socijalni rad dobila obaveštenje da dete od ove nedelje uzlazi u postupak usvajanja kod neke druge porodice.
"Tek prošle nedelje smo dobili konkretnu informaciju da dete neće moći da ostane kod nas. Ako su moje godine problem, u redu, ali tu su naša deca koja imaju 30 godina i koja nas u ovome podržavaju. Dete se jako vezalo za nas i u njegovom je interesu da ne menja porodicu ako mu je ovde lepo", zaključuje Erika.
Iz Centra za socijalni rad bez konkretnih odgovora
Magločistač nije dobio konkretne odgovore Centra za socijalni rad na pitanja jesu li godine hraniteljice jedina prepreka za usvajanje deteta, odnosno da li je Erika Ozorak do sada adekvatno obavljala ulogu starateljice i hraniteljice.
"Postupak zaštite maloletnog deteta je urađen u skladu sa zakonom i standardima stručnog rada. Centar za socijalni rad nije u mogućnosti da daje lične podatke o detetu i porodici s obzirom da su takvi podaci zaštićeni zakonom i ne mogu se dostavljati javnosti. Predmet maloletnog lica je bio dostavljen na uvid u zakonskoj proceduri u nadležno ministarstvo. Izvršen je uvid u stručni postupak i zakonitost rada u predmetu, te je vraćen centru s mišljenjem o daljem postupku u cilju njegovog okončanja", navodi se u pisanom odgovoru.
Takođe, nije odgovoreno ni kako je Erika 2019. godine uopšte dobila dete na staranje kada je u tom momentu imala 50 godina.
Karabasil: Postoji mogućnost izuzetka, ali uz posebnu proceduru u nadležnom ministarstvu
Advokat iz Bačke Topole, Aleksandar Karabasil, za Magločistač kaže da Porodični zakon predviđa institut starateljstva, pri čemu se pod starateljstvo u ovom slučaju stavlja dete bez roditeljskog staranja kao maloletni štićenik, i to od strane nadležnog centra za socijalni rad.
"Starateljstvo po sebi ne zasniva odnos srodstva između staratelja i štićenika, i prestaje kada se steknu predviđeni uslovi – kao što je, na primer, punoletstvo ili sticanje poslovne sposobnosti štićenika pre punoletstva ili usvojenje maloletnog štićenika, kao što bi to ovde mogao da bude slučaj", objašnjava Karabasil.
Za razliku od starateljstva, ističe on dalje, usvojenjem se zasniva veza između usvojenika i usvojitelja i njihovih srodnika koja u potpunosti odgovara odnosu između deteta i roditelja i drugih srodnika, odnosno ta veza traje ceo život.
"Za usvojenje je potrebno ispuniti niz uslova i na strani usvojenika i na strani usvojitelja, i uz to neophodno je da razlika u godinama između usvojenika i usvojitelja ne može biti manja od 18, niti veća od 45 godina, kako bi se na što približniji način uspostavila generacijska razlika koja odgovara odnosu između roditelja i dece", navodi Karabasil.
Međutim, on dodaje da ipak postoji mogućnost izuzetka, ali uz posebnu proceduru u nadležnom ministartvu.
"Izuzetno, ministar nadležan za porodičnu zaštitu može dozvoliti usvojenje licu koje je starije od usvojenika manje od 18 godina ili licu koje je starije od usvojenika više od 45 godina ako je takvo usvojenje u najboljem interesu deteta", navodi advokat Karabasil citirajući drugi stav člana 99 Porodičnog zakona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Škola u Kovinu nebezbedna za đake: Naprsli zidovi i plafoni, roditelji zabrinuti
20.04.2025.•
1
Roditelji đaka Osnovne škole "Đura Jakšić" u Kovinu odlučili su da ne šalju svoju decu na nastavu, jer su od stručnjaka saznali procenu da je škola nebezbedna.
Titula najjačeg jajeta na svetu ove godine ostala u Mokrinu
20.04.2025.•
0
Stevan Prodanov iz Mokrina pobednik je Svetskog prvenstva u kucanju farbanim uskršnjim jajima, koje se tradicionalno na Uskrs održava u tom mestu.
Nova nedelja, nova prilika da nekome spasite život: Prikupljanje krvi širom Vojvodine
20.04.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Danas obustava saobraćaja u delu Mokrina, produžena zabrana na deonici od Zmajeva do Ravnog Sela
20.04.2025.•
3
Režim saobraćaja biće obustavljen danas, 20. aprila u Mokrinu zbog Vaskršnjih svečanosti.
Za čišćenje divljih deponija u Zrenjaninu 99 miliona dinara
19.04.2025.•
0
Firme Eko Maber Inženjering i Eko Road iz Pančeva biće angažovane u Zrenjaninu na čišćenju divljih deponija i radovima na nekategorisanim putevima.
VIDEO Đurđevo: Isečene gume na vozilima firme koja je besplatno vozila studente na proteste
18.04.2025.•
17
Porodici Jaćimović iz Đurđeva, koja ima autoprevozničku firmu i besplatno je prevozila studente, nepoznate osobe isekle su gume na vozilima.
RTS emituje program iz studija Sremske televizije u Šidu
18.04.2025.•
22
Dok zgrade RTS-a u Beogradu ostaju pod blokadom studenata, informativni program javnog servisa emituje se iz studija regionalne Sremske televizije – ali ne iz Inđije, već iz Šida.
Deci u somborskom vrtiću podeljene lizalice sa Vučićevim potpisom: Predškolska uprava se izvinila
18.04.2025.•
25
Predškolska uprava "Vera Gucunja" iz Sombora izvinila se roditeljima zbog podele lizalica sa političkom konotacijom u jednom vrtiću u ovom gradu.
Ribočuvari u vanrednoj kontroli delova ribarskih područja u Vojvodini: Zaplenjene mreže i alat
17.04.2025.•
14
Ribočuvarska služba JP "Vojvodinašume" organizovala je vanrednu kontrolu delova ribarskih područja "Banat" i "Labudovo okno" u noći između 15. i 16. aprila.
Tradicionalna fijakerijada u Crepaji u ponedeljak
17.04.2025.•
0
Tradicionalna Međunarodna smotra fijakera i paradnih konja "Crepajački fijaker" biće održana u ponedeljak, 21. aprila, na stadionu Sto topola u Crepaji, za drugog dana Uskrsa.
Građani preuzimaju stvari u svoje ruke u Novoj Pazovi
17.04.2025.•
5
Na zboru građana održanom 13. aprila u Novoj Pazovi, jasno je poručeno – više nema čekanja da neko drugi reši probleme sa vodom, kanalizacijom, vrtićima i javnim prostorima.
Izmenjen režim saobraćaja na deonici od Nove Crnje do Srpske Crnje
17.04.2025.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je od danas, 17. aprila na deonici od Nove Crnje do Srpske Crnje.
Na putu Subotica - Sombor vozio 205 km/h, a dozvoljeno 80
16.04.2025.•
3
Saobraćajna policija presretačem je zaustavila tridesetosmogodišnjeg vozača D.M. koji je danas na putu Subotica - Sombor vozio "BMW" brzinom od 205,4 km/h, gde je ograničenje brzine 80 km/h.
Blokada 16 raskrsnica u Pančevu za 16 žrtava pada nadstrešnice
16.04.2025.•
1
"Zborovi grada Pančeva" organizuju akciju "16 za 16", koja će biti održana u sredu, 16. aprila, sa početkom u 16 časova.
Bez protesta tokom praznika u Inđiji
16.04.2025.•
0
Tokom uskršnjih praznika nisu planirane protestne akcije u Inđiji.
Dvoje poginulih u sudaru kod Čelareva
15.04.2025.•
1
U udesu na ulazu u Čelarevo, poginule su dve osobe.
Južnobački okrug: Iz saobraćaja isključeno 30 vozača
15.04.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda, u kojima je šest osoba zadobilo lake povrede.
Osmogodišnji dečak pao sa četvrtog sprata zgrade u Somboru
15.04.2025.•
1
U Somboru je 13. aprila oko 14 sati osmogodišnji dečak pao s četvrtog sprata zgrade, saznaje Tanjug.
Zrenjaninci sutra "pumpaju tako da se čuje sve do Kraljeva"
15.04.2025.•
3
Zbor građana Zrenjanina organizovaće u sredu, 16. aprila na Trgu slobode protest pod nazivom "16 za 16".
Izmenjen režim saobraćaja na deonicama od Kuzmina do S. Mitrovice i od Rume do S. Mitrovice
15.04.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenjen danas, 15. aprila na deonicama od Kuzmina do Sremske Mitrovice i od Rume do Sremske Mitrovice.
Roditelji i vaspitači u Bačkoj Palanci traže istinu o zdravstvenom incidentu u vrtiću
14.04.2025.•
5
Roditelji i vaspitači okupili su se ispred vrtića "Cvrčak" tražeći istinu o zdravstvenom incidentu, a sindikat je predao zahtev za zaštitu radnika.
Komentari 20
Vladan
Kakav imbecilni komentar. A šta bi više bilo u interesu deteta nego da ostane u porodici u kojoj je odraslo?
MN
Jakobsfield
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar