Šušnica: Materijalna šteta će biti nadoknađena, ali dva izgubljena života nikada nećemo povratiti

Predsednik Opštine Bačka Palanka Branislav Šušnica izjavio je da je šteta od olujnih nevremena velika, ali "jedino što nikada ne možemo povratiti jesu dva ljudska života".

Kako se navodi u saopštenju ove opštine, Šušnica je izjavio da će svu štetu nastalu tokom oluja 19. i 21. jula nadoknatiti uz podršku Vlade Srbije i Pokrajinske vlade.

"Sve kuće će biti popravljene, jedino što nikada ne možemo vratiti su dva ljudska života. Posebno smo svi pogođeni tragičnom pogibijom 13-godišnjeg dečaka", rekao je predsednik ove opštine.

Šteta nastala tokom olujnog nevremena u Bačkoj Palanci prijavljena je na čak 5.723 kuće i zgrade.
 
Iz Opštine Bačka Palanka navode i da je šteta na poljoprivrednim usevima ogromna i da je do sada stigla 791 prijava.
 
Kako je naveo Šušnica, u dva naleta orkana oštećene su gotovo sve kuće i 70 javnih objekata, a šteta se meri stotinama miliona dinara.
 
"Škole i vrtići nam nemaju krovove, domovi zdravlja, kuće u kojima ljudi žive su oštećene. Porušeno je više hiljada stabala drveća, kao i stubovi ulične rasvete i stubovi niskonaponske mreže. Sva naseljena mesta su danima bila bez struje i vode. Žitelji Mladenova i Čelareva struju i vodu nisu imali 11 dana", naveo je.
 
Dodao je da su svi raspoloživi ljudski resursi i sva mehanizacija angažovani na sanaciji štetnih posledica nevremena.
 
"Svi rapoloživi ljudski i resursi i sva mehanizacija, svakog trenutka u tri smene su bili angažovani na sanaciji štete. Nakon razornog udara oluje 21. jula nije bilo minuta da nismo hitno morali da otklanjamo opasnosti, da urgentno reagujemo kako bi obezbedili uslove za normalan život građana naše opštine nakon razaranja koja nam je oluja nanela", kaže Šušnica.
 
Na prijavi štete radi devet opštinskih komisija, kojima građani dostavljaju podatke o oštećenjima.
 
"Radnici javnih službi svakodnevno na terenu popisuju štetu, da bi se maksimalno ubrzalo dostavljanje podataka Kriznom štabu Vlade Srbije, radi obezbeđivanja sredstava za sanaciju objekata", ističe se u saopštenju iz ove opštine.
Podsetimo i da meštani Bačke Palanke već više od nedelju dana protestuju nakon pogibije trinaestogodišnjeg dečaka i njegovog dede od strujnog udara, već danima traže smenu članova opštinskog Štaba za vanredne situacije, te ostavku predsednika opštine Branislava Šušnice, ali i njegovog zamenika Mite Lačanskog, te direktora JP "Standard" Miroslava Sićevića.
 
Protesti su počeli nakon reakcije predsednika opštine koji je na pitanje o uklanjanju kablova vikao na novinarku. 
  • Eon

    16.08.2023 06:48
    Malo kasno
    šušnica je ispričao sve što su mu naredili da kaže, ali to ne smanjuje njegovu odgovornost.
  • Misko

    15.08.2023 23:11
    Zakon o vanrednim situacijama sl.glasnik RS br.11/2009, 92/2011 i 93/2012.
    Nacela zastite i spasavanja
    Clan 5
    a) svako ima pravo na zastitu od nesreca i katastrofa prouzrokovanih elementarnim nepogodama i drugim nesrecama.
    Zastita i spasavanje ljudskih zivota ima prednost nad svim drugim zastitnim i spasilackim aktivnostima.
  • Marko

    15.08.2023 22:10
    Pa naravno da se ne mogu vratiti. Zato se u ozbiljnim državama upravljanje gradom radi i osmišljava tako da se preveniraju problemi a ne samo pooravljaju kad se jave. Proaktivno. A onda kad se pokaže da se nije dovoljno dobro radilo na taj način, daje se ostavka. To vam je odgovornost. To su civilizacijske tekovine koje Srbi tek treba da nauče. Proaktivni pristup i odgovornost. Misaone imenice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.