Uskoro ponovo komercijalni lov u Subotičkim šumama

Od naredne godine u lovištu "Subotičke šume", koje je poznato po visokotrofejnim jedinkama jelena lopatara i muflona, ponovo će početi komercijalni odstrel čuvenih "muflona sa peska".
Uskoro ponovo komercijalni lov u Subotičkim šumama
Foto: 021.rs (ilustracija)
To je izjavio direktor JP "Vojvodinašume" Roland Kokai.
 
On je podsetio da je tokom trajanja migrantske krize od 2015. do 2022. godine, ograđeni deo lovišta, u kome se nalazi matični fond te dve glavne gajene vrste, bio izložen svakodnevnom uznemiravanju, sečenju ograde i neovlašćenim prolascima migranata.
Došlo je do izlaska iz ograđenog dela lovišta određenog broja jelena lopatara i muflona, zbog čega je odlučeno da se uvezu genetski selekcionisane jedinke, uglavnom iz Češke i Slovačke.
 
"Unosom jedinki obe vrste, matični fondovi jelena lopatara (Dama dama) i muflona (Ovis areas musimon) su obnovljeni i vraćeni na nivo 2015. godine", rekao je Kokai.
On je dodao da matični fond muflona u lovištu "Subotičke šume" iznosi više od 140 jedinki, a jelena lopatara oko 100.
 
Ukupna površina ograđenog dela lovišta bila je 517 ha, a dužina spoljne ograde je iznosila 9,7 km. Ograđeni deo lovišta sada je povećan na 764 ha, a urađeno je novih 5 km spoljne ograde i rekonstruisano 4 km. Preostalo je još naredne godine da se rekonstruišu 2 km spoljne ograde, čime bi kompletna spoljna ograda bila ponovo funkcionalna.
 
Ukupno je za nabavku iz uvoza matičnog fonda uloženo u periodu od 2020. godine oko 100.000 evra i za rekonstrukciju postojeće i izgradnju novih ograda oko 20.000.000 dinara, za šta su sredstva obezbeđena delom preko konkursa Budžetskog fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine, a delom su sopstvena sredstva JP "Vojvodinašume".
 
Kokai je najavio da će u 2024. i 2025. godini biti započeta i završena izgradnja uzgajališta divljači "Hrastovača" (mufloni) i "Makova 7" (jelena lopatara) za potrebe uzgoja, selekcionisanja i prodaje žive divljači drugim korisnicima lovišta u Srbiji i u regionu.
 
Vrednost ovih investicija će biti oko 15.000.000 dinara, koji će se takođe sufinansirati sredstvima iz Fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine.
  • Marina

    21.11.2023 08:04
    Dovode lovacka udruzenja iz Italije. Zasto Francuzi i Svicarci i Austrijanci nemaju takva udruzenja nego vode brigu o zivotnjama?
  • Jedan od mnogih

    20.11.2023 08:20
    ???
    Znači, uvozimo životinje samo iz razloga da ih neko posle ubije? I onda mi posle lovci objašnjavaju da to ne rade zbog samog odstrela, već zbog kontrole populacije. Ma, ajde, teraj bre! Nedokazani adrenalinski zavisnici sa malim...
  • ex chapman

    20.11.2023 08:19
    @Sremcica
    ne zauvek - dok se zivotinje ponovo toliko ne namnoze da opet postanu pretnja za coveka, kao sto su bile u doba kada je lov nastao :)
    u medjuvremenu ljubitelji lova mogu da prave safari po kanalizacijama velikih gradova. cuo sam da tamo ima pacova-kapitalaca :D

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.