Tara Rukeci iz ZSF-a rekla je za
N1 da su predstavnici kompanije ponovo bili u smeštaju indijskih radnika i ispitivali ih koliko im kompanija duguje.
"Na taj način kompanija vrši pritisak na radnike, ali i na postupak koji se vodi. Budući da su radnici trenutno u svojstvu svedoka u postupku pred tužilaštvom, koji se vodi po prijavi organizacije 'Astra' zbog sumnje na trgovinu ljudima", kazala je Rukeci.
Ona podseća i na to da je posebno opasno to što su radnici za koje se sumnja da su žrtve trgovine ljudima potpuno dostupni poslodavcima koji se, kaže, ponašaju kao da ne postoje ni radni ugovori ni institucije Republike Srbije koje su pokrenule postupak po prijavi "Astre".
"S obzirom na to da ni indijska ambasada, ni Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima nisu uradile ništa da ih izmeste sa lokacije na kojoj žive, radnici su potpuno dostupni predstavnicima kompanije koja ih je i eksploatisala. Kompanija nema šta da traži u njihovom smeštaju budući da su institucije uključene u postupak. Problem je i to što se pregovori o platama koje im poslodavac duguje svode na mešetarenje, odnosno na trgovinu kao na pijaci, kao da ne postoje ugovori i Zakon o radu", zaključuje Rukeci.
Podsetimo, organizacija "Astra" podnela je ranije prijavu zbog sumnje na trgovinu ljudima, zbog slučaja 11 indijskih radnika angažovanih preko kompanije "China energy engineering group".
Kompanija je radnicima ostala dužna više neisplaćenih zarada a za vreme boravka u Srbiji bili su im oduzeti pasoši.
Radnici su se žalili na izuzetno loše uslove života i rada, a odredbe njhovih ugovora o radu, po više tačaka su u suprotnosti sa zakonodavstvom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Miloš iz Zemuna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar