Kako piše portal
IN Medija, opština Inđija od 2019. godine čeka na mišljenje Vlade o ulasku u javno-privatno partnerstvo kako bi se projekat nakon skoro dve decenije konačno priveo kraju.
Mandatar Miloš Vučević koji je tri sata predstavljao ekspoze je između ostalih tema govorio i o zaštiti životne sredine, koju je naveo kao prioritet Vlade.
Govoreći o upravljanja otpadom, mandatar je istakao da je u Srbiji planiran regionalni pristup upravljanju otpadom, formiranjem izgradnjom modernih regionalnih centara u okviru kojih će biti izgrađene nove ili proširene postojeće sanitarne deponije u skladu sa najvišim ekološkim standardima.
"U ovom momentu imamo samo jedan izgrađen regionalni centar, u Subotici, a do 2027. godine ćemo imati izgrađenih još devet regionalnih centara, Kalenić Ub, Pirot, Duboko Užice, Rančevo Sombor, Sremska Mitrovica, Nova Varoš, Novi Sad, Vranje i Kruševac koji će obuhvatiti preko 62 jedinice lokalnih samouprava sa preko 2,4 miliona stanovnika. Njihovim potpunim stavljanjem u radu omogućujemo zatvaranje preko 30 nesanitarnih deponija", rekao je Vučević.
Trenutno u Srbiji postoje regionalne deponije u Užicu, Lapovu, Kikindi, Jagodini, Leskovcu, Pirotu, Sremskoj Mitrovici, Pančevu, Subotici i Beogradu.
U svom ekspozeu, Miloš Vučević nije pomenuo regionalnu deponiju u Inđiji.
Radovi na izgradnji regionalne sanitarne deponije u Inđiji bili su počeli 2005. godine. Na osnovu studije koju je uradila AP Vojvodina bila je određena lokacija u blizini autoputa koja je dovoljno udaljena od svih naseljenih mesta i zadovoljava sve evropske standarde u domenu ekologije. Zemljište je otkupljeno i izgrađena je infrastruktura, a uz pomoć Vlade Srbije i Fonda za zaštitu životne sredine, jednim delom iz Svetske banke i budžeta opštine Inđija, obezbeđena su sredstva za izgradnju deponije, piše
IN Medija.
Sporazum o saradnji opština Srema Inđija, Stara Pazova, Ruma, Irig, Šid, Sremski Karlovci i Pećinci o formiranju regiona za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom potpisan je 2007. godine. Potpisnice Sporazuma su u potpunosti prepustile odgovornost opštini Inđija za investicije i upravljanje regionalnom deponijom, što je definisano Aneksom sporazuma o saradnji koji je potpisan 2011. godine. Iste godine je u projekat uključena i opština Pećinci.
U oktobru 2019. godine opština je potpisala Memorandum o saradnji sa firmom "Ecogreen investments" iz Dubaija, po kojoj bi Inđija trebalo da bude regionalni centar za odlaganje otpada za istočni Srem, ali i za Banat (Zrenjanin, Sečanj, Žitište i Titel).
Ubrzo potom odbornici u Skupštini opštine Inđija donose Odluku o opravdanosti pokretanja postupka JPP bez elemenata koncesije.
Iako je opština Inđija pronašla potencijalnog partnera, menjao se osnovni projekat regionalne deponije. Umesto predviđenog plana da u okvir regionalne deponije budu uključene sremske opštine, lokalna vlast se odlučuje da Javno preduzeće Ingrin bude regionalni centar za upravljanjem otpadom gradova i opština istočnog Srema (Inđija, Ruma, Irig, Sremski Karlovci, Pećinci i Stara Pazova) i Banata (Zrenjanin, Sečanj, Žitište, i Titel).
Međutim, opštine Ruma i Šid su se u međuvremenu priključili na regionalnu deponiju u Sremskoj Mitrovici. Prema Regionalnom prostornom planu Vojvodine za period od 2021. do 2035. godine, regionalni centar za iBanat će biti Grad Zrenjanin.
Oo 2019. godine se čeka mišljenje više instance, a u međuvremenu je prvobitni koncesionar Ecogreen investments zamenjen sa Metitom, takođe iz Dubaija te je čitav proces javno – privatnog partnerstvana zasnovan na osnovu Sporazuma Vlade Srbije i UAE.
Kako IN Medija nezvanično saznaje, šanse da Opština Inđija uđe u javno – privatno partnerstvo sa Metitom su minimalne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Žedni Zrenjaninac
Marta
Veljko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar