U Srbiji ima 60.000 zgrada starijih od jednog veka - najviše njih u Vojvodini

U Srbiji, prema rezultatima poslednjeg popisa obavljenog 2022. godine, postoji 2.261.051 stambena zgrada.
U Srbiji ima 60.000 zgrada starijih od jednog veka - najviše njih u Vojvodini
Foto: 021.rs
To se navodi u sada objavljenoj publikaciji "Stambene zgrade", u kojoj Republički zavod za statistiku (RZS) prvi put objavljuje podatke o teritorijalnom rasporedu i osnovnim karakteristikama stambenih zgrada.
 
U strukturi stambenih zgrada, prema vrsti, najviše su zastupljene porodične kuće sa jednim stanom, 87,7 odsto, zatim porodične kuće sa dva stana, 8,3 odsto, dok je učešće zgrada sa tri i više stanova u ukupnom broju stambenih zgrada četiri odsto. 
Posmatrano prema godini izgradnje, najveći broj stambenih zgrada izgrađen je od 1961. do 1980. godine - 745.485.
 
U kategoriji najstarijih zgrada, a to su one koje su izgrađene pre 1919. godine, njih ukupno ima 59.841 zgrada i to najviše u Vojvodini - 40.618.
Posle 2000. godine izgrađeno je 242.015 stambenih zgrada, najviše u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, a najmanje u Južnoj i Istočnoj Srbiji. 
 
Popis je pokazao da najviše ima zgrada u kojima su svi stanovi smešteni u prizemlju, pošto je ukupno popisano 1,89 miliona prizemnih zgrada ili 84 odsto od ukupnog broja zgrada.
 
Zgrada sa 10 i više spratova ima 1.269, i one su uglavnom skoncentrisane u Beogradu, gde je ovakvih zgrada 720.
 
Ogromna većina, odnosno 88,4 odsto ili 1,99 miliona zgrada je izgrađena od opeke, betona ili kamena, 141.495 od naboja, pletera ili dasaka, 79.719 od ćerpiča a 41.372 zgrade su izgrađene od drveta. 
 
Posmatrano prema regionima, najveće učešće zgrada izgrađenih od čerpića, naboja, pletera ili dasaka zabeleženo je u Vojvodini, dok ih u Beogradskom regionu ima najmanje i njihovo učešće je gotovo zanemarljivo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • A,

    12.05.2024 20:09
    @ Gox
    Vama bi najbolji predlog bio da se sve poruši, pa da neki bivši sportaš ili novi "vizionar", prema svom "afinitetu" (što više kvadrata za što više love, pa makar i polovina stanova bili prazni), napravi neki stakleni golubarnik, sa kartonskim pregradnim zidovima, bez dovoljno parking mesta i garaža, ali sa što više betona okolo, bez zelenila ili sa ponekim crvenolisnim drvetom iz ko zna kog kraja sveta, da vodu, struju, grejanje , kanalizaciju priključi na postojeće instalacije, da se ne troši na proširenje postojeće infrastrukture.
    Ali, postoji mogućnost i da se sadašnjim vlasnicima omogući i pomogne da, posle ko zna koliko decenija, svoje objekte renoviraju, rekonstruišu, obnove. Ima tu mnogo lepih, vrednih, nesvakidašnjih, originalnih zgrada.
    Nije sve ni u kopiji kopija Dubaija. Ima nešto i u originalima. A to smo zaboravili.
    I ne počinje sve danas i od nas.
  • Međed

    12.05.2024 13:29
    @ musa
    Nisam iz Novog Sada. Ali, ako je tu isto kao u Beogradu, a verujem da jeste, to nema nikakve veze ni sa Šumadijom, ni sa bilo kakvim "šumadijskim stilom".
    Sve su to loše kopije Dubaija koji su, pre pola veka, gradili i naši građevinci, ali tamo , u ono vreme, po tamošnjim uslovima i ondašnjim okolnostima, I sve to nema nikakve veze sa današnjim vremenom , ovde i ovdašnjim uslovima. Sve je to samo loše i neuspešno "kalemljenje". I ne samo u Novom Sadu, nego i u Beogradu, Šumadiji i svuda ovde.
  • dosta laži,stariji

    12.05.2024 12:48
    i od Marije Terezije
    Osiromašili ste narod da ne može ni krov da popravi. Hoćete novo,a staro vam ne valja!!!
    Staro je bolje nego novo,samo nam dopustite da popravimo.
    Da uzimamo kredite?
    Krpimo kako znamo i umemo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina