Žena iz Kovina u porodilište primljena hitno, a porođena posle sedam dana: Beba rođena sa povredama

Snežana Ilić iz Kovina, mesec i po dana posle porođaja u porodilištu u Pančevu, obilazi bolnice zbog povreda koje je novorođenče zadobilo čekajući porođaj.
Žena iz Kovina u porodilište primljena hitno, a porođena posle sedam dana: Beba rođena sa povredama
Foto: 021.rs (ilustracija)
Snežana za N1 kaže da je u porodilište primljena hitno, a porođena posle sedam dana carskim rezom, što je za posledicu imalo da je pupčana vrpca koja se obmotala detetu oko ruke dovela do oštećenja nerva.
 
Sve je, kako kaže, počelo 17. aprila kada se beba "umirila" u stomaku, što je njoj bio znak da nešto nije kako treba.
 
Sutradan je otišla kod svog ginekologa, kod koga je vodila trudnoću u državnoj zdravstvenoj ustanovi. Lekar je utvrdio da pokreti ploda nisu aktivni i dao uput za prijem u porodilište u Pančevu.
U porodilištu je Snežanu pregledalo dvoje lekara, i oboje su se, tvrdi, složili da nema dovoljno plodove vode, a CTG je pokazao tahikardiju ploda.
 
"Gde god je stavio ultrazvuk, svugde je bila pupčana vrpca. Rekao je da je previše", prepričava kako je tekao pregled i konsultacija dvoje lekara na prijemu.
 
Dodaje da je na sopstvenu odgovornost tražila da je puste da ode kući po stvari i da se iste večeri vratila u porodilište.
 
Lekar koji je ranije tog dana rekao da je previše pupčane vrpce, iste večeri konstatuje da stanje nije za carski rez, tvrdi ona.
"Drugi lekar je tvrdio da je beba loše jer nema dovoljno plodove vode, da se muči i da nije dobro", dodaje Snežana.
 
I tako su prolazili dani tokom kojih je čekala porođaj.
 
"Gleda me treći doktor po redu, kaže nema ništa vode, da završavamo ovo. Javljam kući: 'danas se porađam'. Vraća me nazad i nema ga da se pojavi više", priseća se Snežana.
 
Sutradan je pregleda četvrti lekar i takođe zaključuje da nema plodove vode. Na njeno pitanje da li je beba dobro, lekar odgovara da nije i da se muči.
 
Tada je doktor obaveštava da u 18 časova počinju sa izazivanjem porođaja. Međutim, nekoliko sati kasnije pregleda je još jedan lekar, u ovom slučaju načelnik. On zaključuje da beba može da izdrži još sedam dana i odlaže porođaj, priča ona.
 
To je bio 22. april. Sutradan, 23. aprila, ponovo stiže mišljenje lekara – ipak mora da se izazove porođaj i te večeri joj daju lek za otvaranje grlića materice.
 
Narednog dana dobija još jedan lek, a kako se ne dešava ništa, lekari odlučuju da u naredna 24 sata daju još jednu dozu.
 
Ujutro 25. aprila Snežanu odvode na prirodan porođaj, ali je, prema njenim rečima, u porođajnoj sali odlučeno da se obavi hitan carski rez. Objašnjava da su lekari doneli ovakvu odluku jer je CTG pokazao da beba više ne može da izdrži.
 
Tako je ova žena na svet donela treće dete. I kada je mislila da se sve završilo, saznaje da nije.
 
"Znam kada sam otvorila oči, pitala sam za bebu i rekli su mi da teško diše i da ima neke rane po rukama", priseća se Snežana.
 
U otpusnoj listi, u koju je N1 imao uvid, piše da se novorođenče u inkubatoru prebacuje na Dečije interno odeljenje zbog kožnih promena i RD-a (Respiratornog distres sindroma).
 
Dodaje se da su na desnoj podlaktici primetne promene po tipu "useka".
 
Ono što ju je posebno uznemirilo u toj situaciji bili su pokušaji lekara i medicinskih sestara da je "uteše", govoreći da se sve dobro završilo i da treba da bude srećna što dete uopšte ima ruku.
 
"Pa je li treba da sam zahvalna što je živa, što ima ruku i što je oštećen nerv i slabije koristi šaku", pita ova majka.
 
Dodaje da su joj lekari koji se sada brinu o maloj Dunji kazali da je za nastanak takvog oštećenja bilo potrebno nedelju dana, tačno onoliko koliko je čekala na porođaj u bolnici.
 
N1 je uputio pitanja direktoru Opšte bolnice u Pančevu u čijoj nadležnosti je porodilište, a koji je po specijalnosti upravo ginekolog akušer. Ista pitanja poslali su i načelniku Ginekološko-akušerskog odeljenja. Odgovore nisu dobili do objavljivanja ovog teksta.
 
Snežana posle porođaja nije upravi bolnice uložila žalbu na rad lekara, ali sada najavljuje tužbu protiv bolnice u Pančevu.
 
Ističe i da su se, dok je ona molila lekare da je porode carskim rezom i pomognu bebi, oko nje na taj način porađale žene koje su imale "svog" lekara u porodilištu. I koje su, tvrdi, među sobom otvoreno govorile o "tarifi".
 
"Mi smo krivi što smo stvorili sistem takav kakav jeste, i čašćavanja i svega, pa je to otišlo predaleko. Što kad odeš u bolnicu prvo te pitaju ko ti je lekar. Pa ako ga nemaš, prebacuju te s jednog na drugog, a kad vide da ne vadiš pare, onda ti dodele nekog doktora koji nije plaćen nego radi za platu. Dokle god ćutimo, tako će nam biti", zaključuje Snežana Ilić.
  • Majka

    21.06.2024 04:52
    Neko rece povisiti im plate na nekoliko hiljada evra jer su zasluzili .Nemam nista protiv ukoliko pocnu da se ozbiljno bave svojom strukom po Hipokratovoj zakletvi pocevsi ...Nek okaju istinom svaki zahtev majki koje opravdano sumnjaju da su im deca oteta po rodjenju u porodilistima neka ne torturisu i neostavljaju porodilje da se njihovo dete radja silom moranja struke da prisustvuje jer se za to primi neka plata nego da budu casni i ono za sta su im radna mesta dala da obave bez greske ..Ljudski zivot nije greska nego dar Gospoda ako to neznaju da vrednuju i cene vaznosti prvog mesta netreba ni da rade .
  • 013

    19.06.2024 14:49
    Prosvetar
    Dragi moji, to lekarsko neznanje (čast izuzecima) počinje iz osnovne škole.SVI ODLIČNI. Prosvetari koji neće da se zameraju roditeljima, koji prete inspekcijama, tužbama, pa čak se sa njima fizički obračunaju, poklanjaju 5. Po istom modelu i u daljem školovanju. Rezultat toga svi vidimo, na žalost i trpimo.
  • ozvalavljen

    18.06.2024 08:06
    Mouth saliva
    Sta ste birali na izborima to ste i dobili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.