Povećan broj uboda insekata praćenih alergijskim reakcijama na koži na Bačkotopolskom jezeru

Početak kupališne sezone na Bačkotopolskom jezeru, po svedočenjima pojedinih posetilaca, obeležio je povećan broj uboda insekata praćenih alergijskim reakcijama na koži, naročito kod dece.
Povećan broj uboda insekata praćenih alergijskim reakcijama na koži na Bačkotopolskom jezeru
Foto: Pixabay
Informaciju o većem broju insekata u jezeru i na plaži, potvrdio je za agenciju Betu i Zoltan Ivanič, direktor preduzeća "AquaTop", u čijoj je nadležnosti i upravljanje zaštićenim područjem jezera i ribarskim područjem, koji je rekao da će priroda sama urediti situaciju.
 
"Svaka prirodna voda ima svoje godišnje cikluse, tako smo i na Bačkotopolskom jezeru unazad nekoliko godina suočeni sa razmnožavanjem vodenih i ostalih insekata na početku kupališne sezone. Po našem mišljenju priroda će i ove godine uravnotežiti broj insekata", ocenio je Ivanič.
Prema njegovim rečima, sem alergijske reakcije na ubode insekata, drugih pritužbi posetilaca nije bilo.
On je dodao i da je obala jezera u delu od štranda do poluostrva 18. i 19. juna bila tretirana sa zemlje sredstvom protiv krpelja i letećih insekata, kao i da će se tretman po potrebi ponoviti i u toku letnje sezone.
 
Hidrobiolog i profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Branko Miljanović rekao je da je izuzetno mala mogućnost da su ubode na koje se kupači žale napravile vodene stenice.
 
"Vodene stenice retko kada diraju ljude. One se vide golim okom i plutaju po površini vode. Ukoliko se radi u ubodima koji nastaju u vodi, to može biti i neka ribica. A da se u samoj vodi insekti toliko prenamnože da bi napadali ljude, to je gotovo nemoguće", rekao je Miljanović.
 
On je dodao da postoji mogućnost da je reč o papatačima, sitnim mušicama koje brzo lete i skoro se ni ne vide, ali i naglašava da s obzirom na to da nemamo uzorak insekta, možemo samo da nagađamo i o uzroku i o tretmanu.
 
"Trebalo bi uzeti uzorak vode i uraditi ozbiljnu analizu i ispitati da li je ciklus u jezerskoj vodi kompletan ili ima nekih poremećaja koji dovode do prenamnožavanja pojedinih vrsta", naveo je on.
 
Miljanović je rekao da ribe donekle rešavaju situaciju, jer se hrane insektima u vodi i tako mogu da regulišu njihovu brojnost ali i dodao da je brojnost svake vrste njen biološki ciklus.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.