Pištoljem pretukao suprugu i u nju ispalio četiri metka, osuđen na godinu dana i četiri meseca

Kikinđanin G. B. koji je u junu ove godine pištoljem prebio suprugu, nanevši joj teške telesne povrede i u nju ispalio četiri metka, osuđen je na godinu i četiri meseca zatvora.
Pištoljem pretukao suprugu i u nju ispalio četiri metka, osuđen na godinu dana i četiri meseca
Foto: 021.rs
Ova prvostepena presuda izrečena mu je za dva krivična dela - za nasilje u porodici i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a izazvala je gnev i oštru kritiku porodice oštećene, prijatelja, ali i čitave javnosti jer smatraju da je kazna premala za tako surovo nasilje nad ženom.
 
Advokat Dane Žigić koji je postupao u ovom slučaju, za Blic kaže da još uvek čeka odgovor na pitanje zašto je sud odredio tako malo kaznu za nekoga ko je počinio takvo delo.
"Još uvek nemam odgovore, čekam da dobijemo obrazloženu presudu, na osnovu koje bismo mogli da vidimo šta je sudiju navelo da odredi kaznu koju je odredila. Onog momenta kada dobijemo obrazloženje presude, mi ćemo znati šta je sudiju navelo da izrekne takvu kaznu. Ukoliko je motiv sudije bio da osnaži, da ohrabri žrtve nasilja, smatram da to nije urađeno. Krivično delo za nasilje u porodici stav 2, koje je izvršeno uz oružje ili nekim drugim predmetom, po zakoniku, predviđa predviđa mnogo veće kazne nego za osnovno delo", kazao je on.
 
Advokat Žigić ističe da je na tužilaštvu da podnese žalbu na ovakvu presudu i zahteva veću kaznu.
"Pravo na žalbu postoji i to mora tužilaštvo da iskoristi, pošto u ovom postupku ovlašćena lica za podnošenje žalbe su branioci okrivljenog i tužilaštvo. Tužilaštvo, takođe, koje je tražilo svojim optužnim aktom izricanje kazne zatvora od tri godine za nasilje u porodici i tri godine za neovlašćeno držanje oružja, treba da pokaže, da razume i da ohrabri prijavljivanje nasilja. Te da pusti žalbu, odnosno da podnese žalbu kojom bi tražilo veću kaznu", naveo je advokat.
 
Sudija sudi na osnovu svog ubeđenja i kada donosi presudu mora da gleda kako olakšavajuće, tako i otežavajuće okolnosti. S obzirom da samo jedna olakšavajuća okolnost postoji na strani ovde okrivljenog lica, a to je da to lice nije bilo ranije osuđivano, napominje on.
 
"S druge strane, ovo je jedan od slučajeva koji je bio veoma težak, kako za tužilaštvo, tako i za sud. Ali i za celu Kikindu, koja nije imala ovakav slučaj duži niz godina. I ono što verujem, da ovo nije jedini slučaj u Kikindi nasilja u porodici, i baš zbog toga smatram da treba apsolutno strože kažnjavanje nasilja u porodici. Zato jeste dobar taj nacrt zakona, krivičnog zakonika, koji pooštrava kazne. Pričam samo o krivičnim delima iz braka i porodice, gde se pooštravaju kazne zatvora", rekao je advokat.
 
Potom se osvrnuo na zabrinjavajuću statistiku.
 
"Mislim da je u junu i julu bilo više od dve hiljade prijava za nasilje u porodici, preko dvadeset hiljada slučajeva se godišnje prijavi za nasilje u porodici. Treba sve institucije da ohrabre da se prijavi nasilje u porodici kako bi se to procesuiralo i adekvatno kaznilo. Jer ovde nije samo problem kolika će kazna biti, tu imamo i jedan drugi problem. Šta ta žrtva nad kojom je učinjeno nasilje može da očekuje kad se osuđeno lice osudi na ovakvu mizernu kaznu i kad izađe na slobodu", kaže advokat.
 
Advokat ističe da za nasilnike postoji zabrana prilaska, ali da to nije dovoljno rešenje, jer je pitanje koliko će nasilnik to poštovati.
 
Žrtve nasilja strahuju za svoj život i nakon okončanja postupka, jer se boje šta će se dogoditi kada nasilnik izađe iz zatvora, u ovom slučaju, to će se desiti vrlo brzo.
Prijavite nasilje:
 
Policija: 192
 
Jedinstveni SOS telefon za Vojvodinu: 0800-10-10-10, besplatan poziv radnim danima od 10 do 20h
 
Sigurna ženska kuća Novi Sad, CSR: 021/64-65-746, svakog dana od 00 do 24h
 
Novi Sad "Iz kruga Vojvodina": 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10 radnim danima 09 - 16h
 
Autonomni ženski centar - SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja: 0800 100 007, od 10 do 20h
 
Prijava nasilja u porodici (MUP): 0800-100-600
 
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom: 2645-328, radnim danom od 10 do 20h
 
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja: 3626-006, od 14 do 18h
 
SOS Dečja linija "Broj za problem tvoj": 0800-123456, besplatni i poverljivi pozivi (0-24h)
 
Vodič za prijavljivanje nasilja u porodici čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • nn

    18.10.2024 03:59
    pes
    sudac borac za pravdu je sudio ''posteno''
    a posteni u sorabiji uvek naje..u tako je ovaj prosao neposteno(izvuko se uz ukor)
  • Srpskokanadski pisac

    17.10.2024 08:48
    Sramno. Ali srpsko tzv "pravosuđe" je sramno još od 1913. godine. Pravi sengrup.

    Dakle celih 111 godina je takvo.
  • Noname

    17.10.2024 07:06
    Zakoni
    Zakoni su za države a ne za kolonije,ukinuto je pravo na samoodbranu,a pred ovakvim sudstvom samo slepac ne vidi da nismo svi jednaki.posedovanje,upotreba,nanosenje telesnih povreda,pa to je minimum 20 godina,eto toliko i ja znam a nisam sudija.propali smo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina